Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για στατικά φορτία εκπαιδευτηρίου


 
Charlie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, εφόσον υπάρχει άδεια αλλαγής χρήσης σε φροντιστήριο, δεν απαιτείται βεβαίωση στατικής επάρκειας. Βλέπε οδηγίες Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε παλαιό διώροφο κτίριο του 1938, υπάρχει φροντιστήριο (<75 ατόμων) στο ισόγειο. Υπάρχει και υπόγειο.

 

Τι να κάνω με την βεβαίωση στατικής επάρκειας από την στιγμή που δεν βρίσκω τίποτα στην πολεοδομία (μόνο το έντυπο άδειας υπάρχει) ?

 

Το κτίριο λογικά χτίστηκε σαν κατοικία. Το φροντιστήριο υπάρχει τα τελευταία 15 χρόνια. Αποτελείται από φέρουσα λιθοδομή. 

 

Πως θα δώσω εγώ βεβαίωση αφού δεν ξέρω όχι μόνο με τι φορτία μελετήθηκε αλλά και με τι κανονισμό, με τι σίδερα, με τι σκυρόδεμα στις πλάκες...?!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:


Με πήρε πελάτης ο οποίος έχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών και θέλει να κάνει ανανέωση της άδειας καθώς η προηγούμενη ήταν το 2013 και τώρα λήγει.


Απαιτείται στην ανανέωση πάλι βεβαίωση στατικής επάρκειας? Από όσο έχω δει στο άρθρο 30 του Ν4111/2013 &15 δεν απαιτείται. Ουσιαστικά αναφέρεται σε μια υπεύθυνη δήλωση για την ανανέωση την οποία την κάνει ο πελάτης? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδερφοι ολοι μας ζηταμε βοηθεια μεταξυ μας για την δηλωση Στατικης Επαρκειας γιατι ολοι εχουμε καποιες περιπτωσεις..........αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει απαντηση τι τελικα εγινε στην περιπτωση του.!!!! (συγγνωμη αλλα διαβασα πανω απο 7 περιπτωσεις, εδω στο θεμα και κανεις δεν εδωσε το αποτελεσμα.)

 

Εχω και εγω φροντιστηριο < 75 και θελουν το εντυπο Στατικης Επαρκεις συμπληρωμενο. Τι τελικα κανουμε;

Αναφερει....¨Εχοντας λαβει υπόψη:.....1..2..κα.  και παρακατω.... Και κατόπιν μακροσκοπικου ελεγχου...." σε αυτα τι συμπληρωνουμε;

Dilosi_Statikis_Eparkeias_2015.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε από τα post πιάνεις ένα κλίμα - αναλόγως πόσο σοβαρά λαμβάνεις το θέμα ως επαγγελματίας πράττεις.

Εγώ σε άδεια του 1970 κατι πάντως και σε ισόγειο που δεν είχε παρανομίες κλπ και τηρήθηκαν τα βασικά θέση στύλων κλπ, και είχε κινητό 500kg την έδωσα πέρυσι, ασχέτως του Σ3. Ο πληθυσμός του ήταν 30 άτομα. 

Εννοείται αν αρχιζαν οι διαφορές από τα στατικά αδείας τότε από μακριά και αγαπημένοι.

 

 Ο νόμος πολύ όμορφα έριξε όλο το μπαλάκι πάνω μας. Όμως ο κανονισμός μας στο σημείο αυτό εθελοτυφλεί. οι κανονισμοί υποτίθεται αποτελούν και "συμβάσεις" ή συμβιβασμούς που λαμβάνουν υπ όψη τις κοινωνικοοικονομικές συνθήκες μιας χώρας. Έτσι, το δημόσιο από τη μία στεγάζει άπειρα δημοτικά στην επαρχία σε κτίρια 100 και χρονών, ή νηπιαγωγεία στην πόλη σε ισόγεια χωρίς αυλή και χωρίς νομιμότητα καν, αλλά εσένα σου λέει : 

και φροντιστήριο 10 ατόμων να κάνεις, σε οικοδομή που από πάνω μπορεί να έχει 1000 τμ κάτοψη και να στεγάζει άλλα 100 παιδιά, εσένα η σπουδαιότητά σου θα μεταβληθεί σε Σ3 και θα θέλεις στατική επάρκεια.

Τώρα για το... δια ταύτα και το ο μη γένοιτο δικαστήριο, υπάρχουν πολλές γνωμοδοτήσεις -ίσως και φωτογραφικές λίγο- του ΟΑΣΠ (ανηρτημένα στη σελίδα του www.oasp.gr) μετά από αιτήματα πολιτών, που το Σ3 το "εξομαλύνουν" λίγο και το κάνουν Σ2 σε  περιπτώσεις με παιδότοπους, πολιτιστικά κέντρα, κέντρα ατόμων νοητικής στέρησης κλπ. Από την άλλη η λέξη "φροντιστήρια" περιέχεται σαφώς στον πίνακα με τις σπουδαιότητες. οπότε ο καθένας κρίνει αναλογως και πράττει.

Edited by sarcs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.