Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για στατικά φορτία εκπαιδευτηρίου


 
Charlie

Recommended Posts

O Αλεξανδρος θα πει τι εννοει.

Εγω δεν θα εδινα καμμια βεβαιωση αν δεν εκανα πληρη ελεγχο του θεματος (αυτοψιες-καταγραφες-μελετες κ.λ.π)

Η ευθυνη ειναι πολυ μεγαλη και μας κυνηγα δυστυχως πρακτικα για παντα.

Αν λοιπον οι ενδιαφερομενοι δεν θελουν να υποστουν το οικονομικο κοστος των παραπανω τοτε κρινε μονος σου.............

 

Και κατι αλλο.Καλο θα ηταν να εφτιαχνες ενα πλαισιο ενεργειων που απαιτουνται ,για να δωσεις τη βεβαιωση, και να το παρεδιδες εγγραφως στον ενδιαφερομενο.Θα αποφυγεις πολλες παγιδες ετσι.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με προβληματίζει ιδιαίτερα το θέμα αυτό συνάδελφε KF.Βεβαίωση γενική σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα.Το τυποποιημένο έντυπο που ζητάει η υπηρεσία αδειοδότησης τους έλεγα να δώσω και να συμπλήρωνα ότι αφορά μόνο την επάρκεια του δαπέδου του ισογείου (εδράζεται επί εδάφους χωρίς υπόγεια στάθμη).Γενικά για το κτίριο ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δώσω καμία βεβαίωση.Αν τους κάνει καλώς..αλλιώς όπως πολύ σωστά είπες απαιτείται μελέτη και πλαίσιο ενεργειών με το αναλογούν κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο συνάδελφε!!! Μη δώσεις τη βεβαίωση!!!!

 

Ισχύουν αυτά που λέει ο συνάδελφος KF. Πολλές οι ευθύνες, λίγα τα δεδομένα και προσωπικά πιστεύω πως η ιστορία είνια ένα μεγάλο φιάσκο. Αν θέλουν να λειτουργούν τα φροντιστήρια σε ότι να ναι κτίρια ας κάνει νομοθετική ρύθμιση κατατάσσοντάς τα στην σπουδαιότητα 1 του αντισεισμικού και ας μειώσει τα απαιτούμενα φορτία στα 2KN/m2.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλή χρονιά.

 

Πελάτης, μου ζήτησε την ανανέωση της υφιστάμενης άδειας του φροντιστηρίου του για <75 ατόμων.

 

-Οικοδομική άδεια: 1986

-Το φροντιστήριο είναι στον 1ο όροφο

-Η χρήση του 1ου ορόφου είναι για κατοικία, ενώ του ισογείου για κατάστημα

 

Σχετικά με τη βεβαίωση στατικής επάρκειας, δεν δεν ξέρω τι πρέπει να ελέγξω και αν πρέπει να τη δώσω.

Τηλεφωνώ καθημερινά στον ΕΟΠΠΕΠ, μπας και μου δώσουν κάποια διευκρίνιση.....αλλά δυστυχώς το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι διακοσμητικό!!!!

 

Παρακαλώ τα φώτα σας....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω συνάδελφε είσαι στο ίδιο καζάνι με την δική μου περίπτωση.Διάβασε τα προηγούμενα ποστ που τεκμηριώνουν οι συνάδελφοι γιατί ΔΕΝ πρέπει να δοθεί αβίαστα μια τέτοια βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο Ν.4093/2012 αφήνει ένα υπονοούμενο και πετάει το μπαλάκι στον μηχανικό: λέει, "ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό"

 

 

   Eκεί είναι η ουσία , ελέγχεις με κινητό 3,50kN/m2 ή ως προς το μέγιστο πληθυσμό ;

 

βλέπω αν οι πλάκες έχουν περιθώριο αντοχής, αν το περιθώριο είναι μεγαλύτερο από τον λόγο (1.35*g+1.5*3,50)/(1.35*g+1.5*3.5), κάνω μία τεχνική έκθεση με τους σχετικούς υπολογισμούς, την βάζω στον φάκελο της οικοδομικής αδείας (νέα άδεια που δεν πρέπει να έχει τίτλο αλλαγή χρήσης), και μετά δίνω την βεβαίωση.

Δηλαδή, κάνω μελέτη,

 

τα άλλα που ανέφερες περί μελέτης κτλ.. πιστεύω ότι είναι ψιλομπούρδες (sorry) γιατί με αυτό το κινητό , Σ3 σιγά μη σου βγαίνουν οι έλεγχοι.

Άσε που αν το πας κανονιστικά για Σ3 θέλεις και γεωτεχνική.

 Επίσης με ποιον κανονισμό ελέγχεις ;

 

 

Ο ένας είναι οι "εσωτερικές διαρρυθμίσεις που δεν επιβαρύνουν στατικά". Διότι μπόρώ -υποτίθεται- να αποδείξω ότι η πρόσθετη μάζα 0,3*(3,5-2,0) στα 100m² του φροντηστηρίου είναι μόλις 4,5tn και δεν επηρεάζει τον αντισεισμικό έλεγχο.

 

Aλέξη θα ήθελα να δω ένα τέτοιο έλεγχο......

Aν το κτίριο είναι του 1960 δεν υπάρχει 1,35g+1,50q αλλά g+q  με το q να πολλαπλασιάζεται επί 1*ε (σεισμικό συντελεστή)... και με ορθογωνική κατανομή κατά τα γνωστά.....

Και συνήθως τα περισσότερα κτίρια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι προ του 1985.

 

 

   Η ουσία είναι στον αρχικό ερώτημα , τι ελέγχεις .

 

Όμως όπως λέει και ο AlexisPap αυτός ο τρόπος υπολογισμού είναι μπακαλίστικος. Αφού ο Κανονισμός φορτίσεων λέει 350κιλά/μ2 ή ο ΕΚ1 300κιλά/Μ2 θα πρέπει να γίνει ένας έλεγχος αντοχής της πλάκας για αυτά τα φορτία. Από εκεί και πέρα ο αντισεισμικός έλεγχος για εμένα είναι περιττός  Αφού ζητάνε στατικό έλεγχο αυτόν θα κάνουμε και αυτόν θα βεβαιώσουμε. Μόνο κατακόρυφα φορτία δηλαδή και δεν ασχολούμαστε με σπουδαιότητα κ.τ.λ.

 

 

  Δηλαδή παίζουμε με τις λέξεις.....

Είπες ποτέ '' Κατέθεσα στη πολεοδομία τη στατική και την αντισεισμική μελέτη ;'' ή ορθότερα '' τη στατική και δυναμική μελέτη ''..

λες εν συντομία τη στατική μελέτη.

Δηλαδή αποκλείεται την ώρα των μαθημάτων να γίνει σεισμός ;

 

  Προφανώς η στατική επάρκεια που απαιτείται , απαιτείται και για το σεισμό αλλά κακώς ο νόμος δε ζητάει αλλαγή χρήσης και πετάει το μπαλάκι στον εκάστοτε μηχανικό.

Με αυτά θα έπρεπε να ασχολείται ο ΣΠΜΕ.

 

Η διατύπωση του νόμου είναι πολύ "χαλαρή" και θεωρητικά δίνει στον μηχανικό αυτή την δυνατότητα.

Ωστόσο, οι κανονισμοί δεν αφήνουν τέτοιο περιθώριο.

Δηλαδή, ούτε ο ΕΚ-1 ούτε ο κανονισμός φορτίσεων επιτρέπουν στον μηχανικό να εκτιμά το φορτίο μίας χρήσης, παρά μόνο του επιβάλλουν να χρησιμοποιήσει τις προκαθορισμένες τιμές.

 

 Σωστά , οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα του τι εξετάζω ;

Edited by spy1551
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Αν υποθέσουμε πως ορίζουμε τις απαιτήσεις για χρήση εκπαιδευτηρίου, γενικώς και αορίστως στα 3,50 kN/m2 κινητό φορτίο, κατηγορία σπουδαιότητας 3, κλπ... πόσα κτήρια πιστεύεις πληρούν τις προϋποθέσεις και ποιο περίπου το κόστος για την ενίσχυση του κτηριακού δυναμικού της χώρας? Θα μπορεί να λειτουργήσει φροντιστήριο στην πόλη σου? Τι πιστεύεις?

Έχει νόημα για παράδειγμα ένα φροντιστήριο με ολιγομελή τμήματα να πληροί προδιαγραφές σχολείου?

 

Και κάτι άλλο συνάδελφοι. Τα σχολεία μας έχουν ελεγχθεί? Τα δημόσια κτήρια γενικά? (ρητορική η ερώτηση)

Edited by Panos_
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Χρειάζομαι τα φώτα σας.Μου ζητήθηκε βεβαίωση στατικής επάρκειας για χώρο που ήδη λειτουργεί ως εργαστήριο με χώρους εκπαίδευσης.Θέλει να πάρει άδεια για κέντρο δια βίου μάθησης.Βρίσκεται σε όροφο πολυκατοικίας με  άδεια του 1972 .Διάβασα όλη τη συζήτηση, αλλά πάλι δεν έβγαλα άκρη. Τι κάνουμε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.