Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για στατικά φορτία εκπαιδευτηρίου


 
Charlie

Recommended Posts

Να σχολιάσω μόνο ότι το φορτίο που υπολογίζουμε βάσει πληθυσμού είναι μέση τιμή, άντε το πολύ να είναι και ονομαστική...

 

Ο έλεγχος πρέπει να γίνει με χαρακτηριστική τιμή φορτίου.

Άρα, αν δεχόμασταν ότι απόκειται στον μηχανικό να θεωρήσει αυθαιρέτως μία τιμή φορτίου, αυτός θα έπρεπε να μπορεί να δείξει ότι το φορτίο που θεώρησε έχει την απαιτούμενη πιθανότητα υπέρβασης στην 50ετία.

 

Προφανώς αυτό δεν γίνεται. Αυτό δεν έχει γίνει ούτε για τα φορτία του κανονισμού, απλά τα φορτία του κανονισμού τα δεχόμαστε ως χαρακτηριστικά, επειδή έτσι λέει ο κανονισμός.

 

 

 

Το πρακτικό νόημα όλων αυτών είναι ότι την ασφάλεια της πλάκας δεν την εξετάζουμε για τα 6 θρανία + 12 μαθητές + 1 καθηγητή, αλλά για το υποθετικό ενδεχόμενο μίας ακραίας φόρτισης, που ο μηχανικός δεν έχει την αρμοδιότητα να καθορίσει.

 

Βλέπεις ο νόμος γράφει με πονηριά "ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό", αφήνοντας τον αδαή να υποθέσει ότι μιλάει για τους 12 μαθητές και τα θρανία τους, ενώ εμείς ξέρουμε ότι μιλάει για μία στατιστικά ακραία τιμή, για την οποία δεν υπάρχει μέθοδος υπολογισμού.

 

Αν καθόριζε σαφώς ότι ο έλεγχος γίνεται για "τον προβλεπόμενο από τον παρόντα νόμο πληθυσμό" το πράγμα θα ήταν διαφορετικό. Αλλά ο νομοθέτης ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο. Περιμένει να βρεθεί ένας απρόσεκτος μηχανικός, και να κάνει αυτός το λάθος...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μίλησα σήμερα με τον ΕΟΠΠΕΠ, για κάποιες άλλες ερωτήσεις και τους έκανα και την ερώτηση σχετικά με το τι εννοού "ως προς το μέγιστο πληθυσμό";  με βάση την μελέτη της κατασκευής; Μου απάντησαν ότι θα βγάλουν εντός των ημερών έτοιμη φόρμα .... για την βεβαίωση και διευκρυνήσεις σχετικά. Για να δούμε τι θα λένε......

 

Σχετικά με την δυναμικότητα όμως είπαν ότι ειναι η ελάχιστη που υπολογίζεται από τις τρεις παραμέτρους:

1. 1wc ανα 30 εκπαιδευόμενους

2. Αθροισμα δυναμικότητας αιθουσών με τον τύπο 1,50 τ.μ. ανα εκπαιδευόμενο

3. Συνολικος αριθμός εκπαιδευόμενων στο συνολικό εμβαδόν του φορέα = 1εκπαιδευόμενος / 2,50 τμ (για τα φροντιστήρια με <75 εκπαιδευόμενους)

Edited by -stella-
Link to comment
Share on other sites

Άρα το... 2. Αλλά συμφωνώ με τον AlexisPap αυτές οι τιμές δεν έχουν "στατική" έννοια αλλά κτιριοδομική. Ο στατικός ελέγχει με ακραίες τιμές π.χ. να μαζευτούν μία φορά 100 άτομα σε μία μικρή αίθουσα για κάποιο λόγο άρα θα έχεις και 2 άτομα ανά /Μ2. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά υπάρχει κάτι οριστικό σχετικά με το θέμα; Εχουν ανέβει τα σχετικά στον ΕΟΠΠΕΠ; Έχω και γω μια περίπτωση φροντιστηρίου σε προ του 60 κτίριο και προσπαθώ να βρω έναν μπούσουλα... Υπάρχει κάποιος που να έχει ολοκληρώσει με επιτυχία τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για κτίριο του 1932 που δεν έχει βρεθεί η άδεια στην Πολεοδομία (έχει όμως άδεια)

εγώ θα στείλω αυτό και βλέπουμε .

 

οι οποίοι θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες του Κέντρου Ξένων Γλωσσών δυναμικότητας ≤75 ατόμων, με την επωνυμία «....................» και το διακριτικό τίτλο «....................» δεν φαίνεται κάποια ορατή μακροσκοπικά επισφάλεια, στο να πληρούν την αντοχή των φορτίων του φέροντος οργανισμού ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό, με βάση την αυτοψία και την μακροσκοπική εξέταση στον φέροντα οργανισμό και οργανισμό πλήρωσης (έλεγχος μόνο λειτουργικότητας για ύπαρξη ρηγματώσεων, καθιζήσεων, παραμορφώσεων κ.τ.λ) που διενεργήθηκε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας μια ερώτηση απετείται αλλαγή χρήσης σε κέντρο ξένων γλωσσών κάτω τον 75 ατόμων. Γιατί απο την πυροσβεστική μου ζητανε αλλαγή χρησης διότι δεν μπορούν να μου δώσουν την πυρασφάλεια διότι στην άδεια είναι κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

.... αλλαγή χρήσης σε κέντρο ξένων γλωσσών ....

ι στην άδεια είναι κατάστημα.

Είσαι οφφ τοπικ.

Εδώ η συζήτηση είναι για τα στατικά και τα εκπαιδευτήρια και όχι για τις αλλαγές χρήσης.

(και ναι χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης)

 


(ο αρμόδιος συντονιστής κατά την κρίση του μπορεί να αφαιρέσει τα οφφ τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.Σε περίπτωση ΙΣΟΓΕΙΟΥ φροντιστηρίου ξένων γλωσσών <75 ατόμων (εν λειτουργία πολλών ετών) μου ζητήθηκε και μένα βεβαίωση στατικής επάρκειας για την άδεια λειτουργίας του.

1)Με προβληματίζει η διατύπωση στο νόμο περί όλου του κτιρίου που αναφέρει γιατί από πάνω από το φροντιστήριο (το οποίο κατασκευάστηκε κάπου το ΄69...στατικά και σχέδια δεν υπάρχουν) έχει ανεγερθεί 3'οροφη οικοδομή με άδεια περίπου του ΄80.

2)Από μια κάτοψη που μου προσκόμισαν στον χώρο που λειτουργεί τώρα όλο το φροντιστήριο φαίνεται χώρος 2 καταστημάτων και μια κατοικία!

 

Την γνώμη σας για να δώσω την βεβαίωση στατικής επάρκειας (ΔΕΝ έχει υπόγειο ευτυχώς) και είναι σε καλή κατάσταση το κτίριο θα ήθελα.

Επίσης να της αναφέρω ότι δεν το βλέπω να περνάει από την πυροσβεστική και πιθανών να χρειαστεί αλλαγή χρήσης κτλ (πράγμα αδύνατο να υλοποιηθεί)...?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,ευχαριστώ!

Edited by bnn7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνάδελφε προτείνεις να δώσω την βεβαίωση (όπως μου ζητήθηκε) και τα άλλα τα βρίσκουν μόνοι τους στην πορεία...σωστά?

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.