Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν.1337/83


Recommended Posts

Θέλω να προσθέσω στην κουβέντα ότι για το θέμα του άρθρου 25 υπάρχει και και το thread αυτό και αυτό αλλά και αρκετά άλλα που βρίσκει κανείς με αναζήτηση.

Είχα αποφασίσει, πριν από καιρό, να συμμαζέψω όλη τη σχετική πληροφορία σε ένα ενιαίο κείμενο αλλά δεν το πραγματοποίησα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι με το σχήμα που έχει το οικόπεδο δεν μπορεί να εγγραφεί ορθογώνιο κτίριο 50 μ2, και οι υπάλληλοι της συγκεκριμένης πολεοδομίας κατέληξαν στο ότι πρέπει να εγγράφεται ορθογώνιο με μια ελάχιστη πλευρά 5μ, μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακάλυπτων χώρων, λαμβάνοντας υπόψην τις αποστάσεις Δ (είτε δ) όπου αυτό επιβάλλεται, πράγμα που σημαίνει ότι ένα οικόπεδο που πληρεί τις προϋποθέσεις αλλά δεν το "βοηθά" το σχήμα του, δεν μπορεί να θεωρηθεί οικοδομήσιμο με το άρθρο 25.

Link to comment
Share on other sites

η μονη εγκυκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ σχετικα με το 25, που εμφανιζεται στη ΝΟΜΟΣ

ειναι η 525/1997 της ΔΟΚΚ

με αριθ. πρωτ. 52502/13-6-1997

 

θα δω ...αν μπορεσω να την κατεβασω....

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι έχουν δίκιο για το ορθογώνιο γιατί το αναφέρει στο άρθρο 24 παρ 12 του ΓΟΚ 85

 

12. 'Οπου από την πολεοδομική νομοθεσία απαιτείται να είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο η εγγραφή στο οικοδομήσιμο τμήμα αυτού κάτοψης κτιρίων ορισμένων διαστάσεων, νοείται ως σχήμα το ορθογώνιο"

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα

Θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και ως νέος έχω ζοριστεί...

Συντάσσω τοπογραφικό διάγραμμα για αγοραπωλησία

Ο νυν ιδιοκτήτης αγόρασε το "άρτιο και οικοδομήσιμο" οικόπεδο το 1995 με τοπογραφικό όπου εμφανίζεται με πρόσωπο 5,7 μ στο κοινόχρηστο δρόμο

Το ακίνητο, όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο του 1995 αγοράστηκε το 63 και αναφέρεται πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το απέκτησε το 1914 με εξ αδιαθέτου κληρονομιά από τον πατέρα του. Οπότε το ακίνητο είναι τουλάχιστον του 1963, δηηλαδή προϋφίσταται του 1969.

Το λέω αυτό αφού το ακίνητο βρίσκεται εντός οικοδομικού τετραγώνου οικισμού (φεκ του 1925) που στερείται όρων δόμησης, οπότε θεωρώ πως ισχύει το φεκ 164Δ1969

Όπως εκεί γίνεται διάκριση σε κεντρικό και υπόλοιπο τμήμα οικισμού

 

Ερώτηση1: Παρακαλώ πείτε μου πώς ξεχωρίζουν τα τμήματα αυτά

 

Είμαι στο προτελευταίο ΟΤ του οικισμού από τη μια πλευρά και θεωρώ ότι είμαι στο υπόλοιπο, εξάλλου από όσο γνωρίζω δεν έχει οριστεί κάπως κεντρικό τμήμα...

Το ακίνητο δεν έχει πρόσωπο του κανόνα, ούτε για κεντρικό ( 8 ) ούτε για υπόλοιπο (13) αλλά ούτε ακόμη και στην παρέκκλιση για το υπόλοιπο (8μ)

Βλέπω ότι μόνο αν θεωρηθεί ότι βρίσκεται στο κεντρικό τμήμα του οικισμού είναι άρτιο κατα παρέκκλιση (απαίτηση 5 μέτρων)

Ο πωλητής έφτιαξε με ΟΑ αποθήκη το 1998, 3 χρονια μετά την αγορά. Θα πρέπει να ελέγξω το φάκελο φαντάζομαι να δώ πώς ...

Και πάμε στο σήμερα...

Το έτος 2008 αποφασίζουν (νομαρχία) και κάνουν καθορισμό των Οικοδομικών κ Ρυμοτομικών γραμμών και προσδίδουν χρησιμοποιώντας κάποια σταθερά (σπίτια) συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ87 στις κορυφές των οικοδομικών τετραγώνων του οικισμού

Εννοείται, γίνεται χ α μ ό ς. Πάρα πολλές ρυμοτομούμενες ιδιοκτησίες. Και η εξάρτηση, χωρίς να λέει από ποιό τριγωνομετρικό, ή να δίνει έστω τα τριγωνομετρικά που ιδρύθηκαν για την διαδικασία. Δεν έγινε δηλαδή κάποιο διάγραμμα εφαρμογής, αντ΄αυτού "ταιριάχτηκε" αυτούσιο το παλιό σχέδιο βασει κάποιων σταθερών

Τέλος πάντων, το 2009 γίνεται και τροποποίηση σε διάφορα ΟΤ, και σε αυτό που με αφορά

Έτσι, με την τροποποίηση που επήλθε, πλεόν η ιδιοκτησία μου γίνεται γωνιακή και αποκτά πρόσωπο και σε δευτερη οδό

 

Ερώτηση 2: Έστω ότι με την τροποποίηση αυτή δε μεταβάλλεται και δε ρυμοτομείται η ιδιοκτησία μου καθόλου. Μπορώ να μπώ στις παρεκκλίσεις ή πλέον μόνο στον κανόνα 

κοιτάζω?

 

Γιατί?  Διότι ενώ πλέον έχει το πρόσωπο, σε αυτή την νέα οδό δεν έχει το βάθος!

Αρα πάμε για άρθρο 25 του Ν1337/83, σωστά?

Όπως θα δείτε (αν διαβάζετε ακόμη...) και στο συνημμένο, υπάρχει και άλλο ζήτημα , αυτό της τακτοποίησης του τμήματος Β, Γ και Δ της γειτονικής ρυμοτομημένης ιδιοκτησίας

Και όπως επίσης θα είδατε, το τμήμα Α της "ιδιοκτησίας μου" είναι μέσα σε ασφαλτοστρωμένη οδό!!!!

Τι τοπογραφικό να υπογράψω???

 

Ερώτηση 3 Τι γράφω στη δήλωση μηχανικού???

 

Υπόψιν, το γειτονικό τμημα ήταν και πρίν την τροποποίηση μη άρτιο και παραμένει μη άρτιο και μετά την τροποποίηση

Οπότε θα πρέπει να πώ...

 

Είναι μη άρτιο αλλά και μη οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 του Ν.1337/1983 εφόσον απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών οικοπέδων

 

Μήπως πρέπει να αναφέρω με κάποιο τρόπο και το γεγονός πως το τμήμα Α του δρόμου είναι μέσα στο οικοδομικό τετράγωνο, και πώς θα το πώ αυτό στη δήλαωση μηχανικού?

 

Ερώτηση4. Ποιά είναι η ιδιοκτησία μου??? Το Ε:270 ή το Ε ΜΕ το Α τμήμα???

 

Τα ξέρω ότι σας ζάλισα. Σορρυ.

 

 

 

 

2013_09_16_20_48_48.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά το κτίσμα (50 τ.μ.) πρέπει να είναι ορθογώνιο σε μια στάθμη ή μπορεί να είναι και σε δύο; 

 

Επίσης γνωρίζει κανείς από ποια διάταξη απαγορεύεται η δημιουργία μη αρτίων οικοπέδων;

 

Έχω υπόψιν μόνο το Άρθρο 2 Ν.Δ. 690/48 (ΦΕΚ 135Α) παράγραφος 1 απαγορεύεται η μεταβίβασης της κυριότητας οικοπέδων, επαγομένη τη δημιουργία οικοπέδων μη αρτίων είτε κατά το εμβαδόν είτε κατά το ελάχιστο πρόσωπο ή βάθος. 

έχι να κάνει όμως με μεταβίβαση και όχι με δημιουργία γενικότερα. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να υπάρχει "σκαλοπάτι" σε κάποιο σημείο του κτηρίου ? Αυτό που ενδιαφέρει είναι η κάτοψη του να είναι 50 τ.μ. με ελάχιστη πλευρά 5 οπότε δεν βλέπω γιατί να υπάρχει θέμα, εάν έχω καταλάβει τι ρωτάς..

Οσο για το άλλο ερώτημα, από τον 690/48 προκύπτει όπως αναφέρεις σωστά.

Για να έχεις δημιουργία, απαιτείται κατάτμηση και για να έχεις ισχύουσα κατάτμηση απαιτείται κάποιου είδους μεταβίβαση των προκύπτοντων οικοπέδων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση. 

Το εμβαδόν του οικοπέδου «μου» είναι 57 τ.μ. η κάλυψη όμως μετά το Ν.Ο.Κ. είναι 60% οπότε και δε μπορώ να εγγράψω κτίσμα 50 τ.μ. σε μία στάθμη.

Τέλος δημιουργία οικοπέδου μπορείς να έχεις με χρησικτησία (όπως είναι στην περίπτωση μου). Από το Ν.Δ. του 23 υπήρχε υποχρέωση δημιουργίας μόνο αρτίων οικοπέδων;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.