Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν.1337/83


Recommended Posts

Καλημέρα στο φορουμ, εχω ενα οικόπεδο με σχήμα παραλληλόγραμμο που στενεύει στο ένα άκρο έχω τα 5μ πρόσωπο και χωράει μια κάτοψη 5χ10. Η απορία μου είναι εαν μπορω να εγράψω στο ισόγειο επιπλέον τμήμα της οικοδομή διαστάσεων 3.50χ6 (εφόσον εχει εγραφει το 5χ10).

Link to comment
Share on other sites

Εγραφες γρηγορα και δε σε καταλαβα.

Αλλα, ασφαλως και μπορεις να καλυψεις μεγαλυτερο τμημα απο τα 50τμ, αρκει να στο επιτρεπει η καλυψη, η δομηση, το Δ, η πρασια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Fς εμβαδόν για τη σύγκριση με το κατ΄ εξαίρεση οικοδομήσιμο οικόπεδο από την οποία θα
υπολογισθεί η μείωση λαμβάνεται το εμβαδόν της παρέκκλισης και σε περίπτωση που δεν υπάρχει
παρέκκλιση λαμβάνεται το εμβαδόν του κανόνα. Όσο για το σχήμα του εγγραφόμενου κτιρίου,
σύμφωνα με την παράγραφο 15 του άρθρου 7 του Ν.Ο.Κ./2012 νοείται το ορθογώνιο

 

 

περισσοτερα λιγο πιο πανω  #90

 

σελ. 9 επ.

 

υγ

παντως,  και απο την παραπανω μελετη, προκύπτει οτι  υπαρχει μια  "επιφυλαξη" ως προς την συνταγματικοτητα  της ρυθμισης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εγω θελω να παω για νομιμοποιηση κτιρίου με τον ΓΟΚ, οποτε με ενδιαφερει τι ισχυε πριν ΝΟΚ οσον αφορα την ορθογωνικοτητα του σχηματος.

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

 βλεπεις αυτο #4   επ.

 

http://www.michanikos.gr/topic/5529-Βεβαίωση-αρτιότητας-οικοδομησιμότητας-άρθρο-25/?p=66633

 

 

 δεν ειπες  βεβαια  οτι θες να κανεις "νομιμοποιηση"...οπότε ισχυει το  ίδιο...

 

Μαλλον η λυση θα ειναι η τακτοποιηση....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.