Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν.1337/83


Recommended Posts

Ναι,υπήρχε με άλλες διατάξεις,αυτό ακριβώς σημαίνει το ''τροποποιήθηκε''.

 

Το ''παλιό'' άρθρο 25 όριζε ελάχιστο πρόσωπο 4 μ.,και κτίριο κάτοψης 25 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 670 Μ2 ΚΑΙ Η ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 1000 Μ2.Η ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ ΕΙΝΑΙ 500 Μ2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ % ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΑΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 25, ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Μα σφού είσαι άρτιος . Έστω και καταπαρέκκλιση . Γιατί θες να γίνεις μη άρτιος ; Ίσως πάλι να μην κατάλαβα εγώ καλά ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπαν οι εκλεκτοί συνάδελφοι, οι διατάξεις του πρώην αρ. 25 αφορούν ΜΗ ΑΡΤΙΑ οικόπεδα και όχι μόνο μη άρτια στον κανόνα. Εσύ ΕΙΣΑΙ αρτιος στην παρέκκλιση οπότε δεν εφαρμόζεται σε σένα το αρ. 25, άρα αριθμητικά και με απόλυτη ακρίβεια ο zavi έχει απόλυτο δίκιο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση μη άρτιου αλλά οικοδομήσιμου οικοπέδου , η μείωση του συντελεστή γίνεται με βάση τα απαιτούμενο εμβαδό κατά κανόνα ή το απαιτούμενο εμβαδό κατά παρέκκλιση;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 1337/1983, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 27 του ν. 2742/1999:

 

2.α. Ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων της παραγράφου 1 καθορίζεται

με βάση το εμβαδόν της κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ή του κανόνα όπου δεν ορίζεται παρέκκλιση, ως εξής:

 

- Για οικόπεδα που υπολείπονται της παραπάνω αρτιότητας σε ποσοστό μέχρι 20%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 10%

 

- Για οικόπεδα που υπολείπονται μέχρι 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 20%.

 

- Για οικόπεδα που υπολείπονται άνω του 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 30%.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κατ αρχήν σας χαιρετώ, είναι το πρώτο μου post, είμαι Μηχανικός Περιβάλλοντος αλλά και φοιτητής ΑΤΜ.

 

Στην περίπτωσή μου το οικόπεδο είναι 480 τμ σε περιοχή με κανόνα τα 500τμ χωρίς να υπάρχει παρέκκλιση, με συντελεστή δόμησης 0,4

 

Συνεπώς βάσει των παραπάνω "Για οικόπεδα που υπολείπονται της παραπάνω αρτιότητας σε ποσοστό μέχρι 20%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 10%".

 

Πώς ερμηνέυετε το παραπάνω εσείς?

 

Τελικός ΣΔ:

 

α΄ ερμηνεία: [0,4] - 10%*[0,4] = 0,36

 

ή

 

β΄ ερμηνεία: 0,4 - 0,1 = 0,3 ?

 

Προφανώς είναι το α΄, αλλά ήθελα να το τσεκάρω μήπως και κάνω λάθος...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.