Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό για αμοιβές-φορολογικά, θερμομόνωση, πυροπροστασία


Adavis

Recommended Posts

Όλα τα παραπάνω τα κάνω από τις Civiltech.

 

Για το πρόγραμμα αμοιβών της ΤΟΛ είχα κάνει μια δοκιμή στην demo έκδοση και ήταν αρκετά καλή. Θα ήθελα επίσης πολύ να δοκιμάσω το CiBA της Ace-Hellas αλλά σε επικοινωνία με e-mail μαζί τους για demo έκδοση ακόμα να πάρω απάντηση... (εδώ και 6 μήνες).

 

Η θερμομόνωση της Civilttech είναι λίγο σπαστική στα μενού της. Λέει ότι πέρνει δεδομένα από Cadware απ' ευθείας αλλά δεν το έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά χρειαζόμαστε προγράμματα θερμομόνωσης και παθητικής πυροπροστασίας;

Έτσι κι αλλιώς τις γραμμές και τα κείμενα στα σχέδια με το χέρι δεν τα κάνουμε ή τα κάνουν τα προγράμματα και τυπώνουμε μετά σε έγχρωμο σχεδιογράφο;

Αν είναι μόνο και μόνο για τους υπολογισμούς, νομίζω ότι δεν χρειάζονται.

 

Για την παθητική πυροπροστασία μετά από την πρώτη μελέτη θα έχεις δημιουργήσει ήδη ένα καλό αρχείο απ' το οποίο θα αντλείς κείμενα και θα προσαρμόζεις κατάλληλα κάθε φορά.

 

Για τους υπολογισμούς της θερμομόνωσης, το πιο κοπιαστικό κομμάτι είναι οι υπολογισμοί των επιφανειών εφόσον γίνονται με το χέρι και όχι από το αρχιτεκτονικό πρόγραμμα (στο οποίο θα πρέπει να περιγράφεις αναλυτικά κολώνες, τοιχεία δοκούς, πλάκες κλπ).

Αν περιμένετε θα ανεβάσω σε λίγο καιρό ένα πρόγραμμα για θερμομόνωση σε Excel.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει της Civiltech, μιας και το δουλεύω γύρω στα 7 χρόνια. Τώρα για άλλα δεν έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Το "Civil" της Civiltech.

Πλήρες, αντιμετώπιση και σύνθετων περιπτώσεων, σωστά αποτελέσματα.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν και στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Αν δεν χρειάζεσαι τις επιπλέον δυνατότητες πάρε το "Civil 2007 - LT" που κοστίζει 390€+ΦΠΑ+Κόστος κλειδιού USB.

Η εταιρία δίνει δωρεάν μόνο δισκέτα κλειδί. Το κλειδί USB μου το χρέωσαν 70€+ΦΠΑ

Άρα το κόστος του προγράμματος στην πιο ελαφριά μορφή του (Civil 2007 - LT) είναι συνολικά 460+ΦΠΑ, όχι και λίγα χρήματα.

 

Το "Αμοιβές" της ΤΟΛ καλό φαίνεται και είναι πιο οικονομικό 390€+ΦΠΑ ή 370€+ΦΠΑ αν δεν πάρεις το CD και το κατεβάσεις από το Internet ή 290 (270)€+ΦΠΑ αν είσαι νέος μηχανικός ή χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα.

Το σημαντικό είναι ότι μπορείς να το κατεβάσεις και να το δουλέψεις δοκιμαστικά για 15 μέρες.

Γιατί δεν κάνει κάτι ανάλογο η CivilTech; Μήπως γιατί αν το έκανε πολλοί δε θα αγόραζαν τα προγράμματά της; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το "Civil" της Civiltech.

Πλήρες, αντιμετώπιση και σύνθετων περιπτώσεων, σωστά αποτελέσματα.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν και στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Αν δεν χρειάζεσαι τις επιπλέον δυνατότητες πάρε το "Civil 2007 - LT" που κοστίζει 390€+ΦΠΑ+Κόστος κλειδιού USB.

Η εταιρία δίνει δωρεάν μόνο δισκέτα κλειδί. Το κλειδί USB μου το χρέωσαν 70€+ΦΠΑ

Άρα το κόστος του προγράμματος στην πιο ελαφριά μορφή του (Civil 2007 - LT) είναι συνολικά 460+ΦΠΑ, όχι και λίγα χρήματα.

 

Το "Αμοιβές" της ΤΟΛ καλό φαίνεται και είναι πιο οικονομικό 390€+ΦΠΑ ή 370€+ΦΠΑ αν δεν πάρεις το CD και το κατεβάσεις από το Internet ή 290 (270)€+ΦΠΑ αν είσαι νέος μηχανικός ή χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα.

Το σημαντικό είναι ότι μπορείς να το κατεβάσεις και να το δουλέψεις δοκιμαστικά για 15 μέρες.

Γιατί δεν κάνει κάτι ανάλογο η CivilTech; Μήπως γιατί αν το έκανε πολλοί δε θα αγόραζαν τα προγράμματά της; :wink:

 

αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιο ειδος βοηθειας απο το civil αν δεν πληρωνεις συμβολαιο συντηρησης.γραφει σε ενα διαφημιστικο φυλλαδιο οτι ελεγχεται η αμοιβη αν ειναι σωστα υπολογισμενη...

Link to comment
Share on other sites

Από τη Civiltech παρέχονται τρεις μήνες ΔΩΡΕΑΝ συμβόλαιο συντήρησης-υποστήριξης από την αγορά κάθε προγράμματος.

Αρκετό διάστημα για να λύσεις όλες τις απορίες σου, αν και δε νομίζω ότι θα υπάρχουν.

 

Πάντως θα σου πρότεινα να δεις και να δουλέψεις το όποιο πρόγραμμα πριν το αγοράσεις. Της Τ.Ο.Λ. μπορείς να το κατεβάσεις και να το δουλέψεις για 15 μέρες και της Civiltech σε κανένα συνάδελφο φίλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το πρόγραμμα της insoft για αμοιβες. Ολα σε μία οθόνη. πολύ ευχρηστο. και κοστίζει 165ευρώ+φπα...εγω αυτό αγόρασα...δειτε το στο insoft.gr

Link to comment
Share on other sites

giannh μια ερωτηση:

Αν εχεις βαλει χ τετραγωνικα σαν συνολο, αλλα για ενεργητικη π.χ. απαιτειται μελετη σε λιγοτερα τετραγωνικα, "μπαινει" στο προγραμμα?

Στης civiltech ειναι η "βελτιστη λυση"

Το ρωταω γιατι ειναι σχεδον κανονας οτι συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ έμεινα ευχαριστημένος με την δοκιμαστική έκδοση της INSOFT και αν καί είχα το πρόγραμμα της civil, επειδή δεν μου άρεσε αυτήν η ανούσια αφαίμαξη κάθε χρόνο τελικά μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

 

 

 

 

Off topic

giannh μια ερωτηση:

Αν εχεις βαλει χ τετραγωνικα σαν συνολο, αλλα για ενεργητικη π.χ. απαιτειται μελετη σε λιγοτερα τετραγωνικα, "μπαινει" στο προγραμμα?

Στης civiltech ειναι η "βελτιστη λυση"

Το ρωταω γιατι ειναι σχεδον κανονας οτι συμβαινει αυτο.

 

Συμβαίνει, αλλά το σύστημα του ΤΕΕ το περνάει?

Με τηλέφωνο περνάει μερικά, αλλά όχι όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.