Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό για αμοιβές-φορολογικά, θερμομόνωση, πυροπροστασία


Adavis

Recommended Posts

@timon

Πόσο καιρό το έχεις?

Εγώ που το χρησιμοποιώ 5 χρόνια μου πήρε 4 χρόνια να λέω στην 4Μ για λάθος αποτελέσματα που έβγαζε στις κρατήσεις και αναγκαζόμουν να τα διορθώνω με το χέρι. Κατάφερα να κάνουν την αλλαγή όταν μίλησα με καινούρια υπάλληλο, η οποία κατάλαβε αμέσως το πρόβλημα. Αυτά για τη μεγάλη εταιρεία.

 

Γενικα

Αν δεν ξέρετε πως βγαίνουν οι αμοιβές, δηλαδή αν δεν έχετε διαβάσει τη νομοθεσία δεν έχει νόημα οποιαδήποτε συζήτηση για προγράμματα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@timon

Πόσο καιρό το έχεις?

Εγώ που το χρησιμοποιώ 5 χρόνια μου πήρε 4 χρόνια να λέω στην 4Μ για λάθος αποτελέσματα που έβγαζε στις κρατήσεις και αμαγκαζόμουν να τα διορθώνω με το χέρι.

.

 

Τουλάχιστον έγινες "επίτημος beta tester." :)

 

Διάλεξα της insoft αφου δοκίμασα αρκετα demο και διάβασα διάφορα σχόλια. Όλα δουλεύουν μια χαρά και αν είσαι νέος με ένα τηλ λύνονται οι απορίες. Μεγάλη συμβολή είχε μια νέα συνάδελφος όπου μου είπε "Για πρώτη άδεια είχα μια δεξαμενή. Την κάναμε παρέα με το τηλ."

Link to comment
Share on other sites

To άδεια της 4Μ έχει ένα πρόβλημα με τα USB-sticks, τουλάχιστον μέχρι πέρσι, αλλά εκτιμώ ότι αποκλείεται να το έφτιαξαν.

Δηλ. βάζεις το κλειδί, περνάς τους κωδικούς και ξεκινάς να δουλεύεις. Κλείνεις τον υπολογιστή, πας σπίτι .Την άλλη μέρα ανοίγεις τον υπολογιστή και βάζεις ένα USB-stick από την τσέπη του πουκαμίσου. Ξανανοίγεις το πρόγραμμα και ZBOIG!!!!! Άλλαξες την σύνθεση του υπολογιστή σου, δεν δουλεύει. Ξανά εγκατάσταση από τα CD, τηλ. σε 4Μ για κωδικούς, σύνδεση με το site για αναβάθμιση. Αν είναι κλειστά, ατύχησες. Απλά απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα το πρόβλημα αν και όχι σε τέτοιο βαθμό. Κατέβασε τα καινούρια driver από το http://www.4m.gr/hasp.

 

Δε μπορείς να φανταστείς πόσα "μπινελίκια" έριξα με αυτό το πράγμα. Να θες να ενημερώσεις τον πελάτη Παρασκευή απόγευμα για το κόστος της άδειας και να πρέπει να του εξηγήσεις τα ανεξήγητα, γιατί η 4Μ "ξύνεται"!!! Τι έχουν ακούσει στο τηλέφωνο δε λέγεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά χρειαζόμαστε προγράμματα θερμομόνωσης και παθητικής πυροπροστασίας;

Έτσι κι αλλιώς τις γραμμές και τα κείμενα στα σχέδια με το χέρι δεν τα κάνουμε ή τα κάνουν τα προγράμματα και τυπώνουμε μετά σε έγχρωμο σχεδιογράφο;

Αν είναι μόνο και μόνο για τους υπολογισμούς, νομίζω ότι δεν χρειάζονται.

 

Για την παθητική πυροπροστασία μετά από την πρώτη μελέτη θα έχεις δημιουργήσει ήδη ένα καλό αρχείο απ' το οποίο θα αντλείς κείμενα και θα προσαρμόζεις κατάλληλα κάθε φορά.

 

Για τους υπολογισμούς της θερμομόνωσης, το πιο κοπιαστικό κομμάτι είναι οι υπολογισμοί των επιφανειών εφόσον γίνονται με το χέρι και όχι από το αρχιτεκτονικό πρόγραμμα (στο οποίο θα πρέπει να περιγράφεις αναλυτικά κολώνες, τοιχεία δοκούς, πλάκες κλπ).

Αν περιμένετε θα ανεβάσω σε λίγο καιρό ένα πρόγραμμα για θερμομόνωση σε Excel.

 

Χάρη επειδή δεν πρόσεξα το έκανες το θαύμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.