Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός και Εκπαιδευτής-Εισηγητής σεμιναρίων;


jimie

Recommended Posts

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς εάν ένας Μηχανικός έχει δικαίωμα να εργαστεί σε εκπαιδευτικούς οργανισμούς ή να συνεργαστεί με ιδιωτικές σχολές με αντικείμενο την εκπαίδευση - εισήγηση σεμιναρίων; Το αντικείμενο της Πληροφορικής (εφαρμογές γραφείου και σχεδιαστικά προγράμματα) μπορεί να το διδάξει; Εννοώ νομικά αν μπορεί (ή καλυτερα φορολογικά;). Τι χρειάζεται όσον αφορά έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και τι δελτία παροχής υπηρεσιών θα μπορεί να "κόβει";

΄Συγκεκριμένα μου έχουν κάνει πρόταση να αναλάβω κάποια σεμινάρια Πληροφορικής (Word & Autocad) σε εκπαιδευτικό οργανισμό αλλά δουλέυω σαν Μηχανικός. Θα έχω πρόβλημα με την εφορία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς. Εγώ, με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού ΤΕΙ, δίδαξα για 3 περίπου χρόνια σε ιδιωτική σχολή και παράλληλα σε ΙΕΚ του ίδιου Ομίλου μαθήματα τεχνολογίας και πληροφορικής. Βέβαια τότε είχα το ECDL που δεν το είχαν πολλοί (κάπου 6-7 χρόνια πριν). Νομικά τι πρόβλημα να έχεις ? πάντως θυμάμαι ότι είχα βγαλει ένα άλλο μπλοκάκι γιαυτή τη δουλειά. Κάτι είχε κάνει ο λογιστής μου, και είχα και μια δεύτερη σφραγίδα. Τώρα τι να σου πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αν νομικά στέκει αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δηλώσεις την αντίστοιχη δραστηριότητα και από εκεί και πέρα θα φορολογείσαι με εσοδα-έξοδα για το εισόδημα που αντιστοιχεί σε αυτήν την δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά

κάποιοι μου είπαν ότι στο ίδιο μπλοκ μπορώ κανονικά να κόβω και ως μηχανικός και ως εισηγητής, κάνοντας έναρξη στην εφορία και της δεύτερης απασχόλησης (του εκπαιδευτή). Θα ρωτήσω στην ίδια την Εφορία αν και χλωμό να πάρω σοβαρή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι οι υπηρεσίες εκπαίδευσης απαλλάσσονται του ΦΠΑ. Ρώτησε και αυτό στην εφορία.

 

Και εγώ αυτό γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εδω κ λιγο καιρό σκέφτομαι κ γω να ψάξω κάποια εργασία σαν εκπαιδευτικός, εννοώ χωρίς να έχω το διδακτορικό δίπλωμα..Εκτός από το να ρωτήσω στα φροντιστήρια μπορώ να απευθυνθώ κ στη Δευτρεροβάθμια εκπαίδευση?

Χρειάζονται κάποιες εξετάσεις για να διδάξω σαν πολιτικός μηχανικός σχετικά μαθήματα ή καλύπτομαι μόνο με το πτυχίο?

Που μπορώ να βρώ τη σχετική νομοθεσία με αυτό το αντικείμενο του μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Σε φροντιστήρια δηλαδή τι μάθημα θα διδάξεις?Γνωρίζω οτι μηχανικοί διορίζονται στα πρώην τεχνικά λύκεια αν επιτύχουν στις αντίστοιχες γραπτές εξετάσεις , αρκεί το δίπλωμα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι για δευτεροβάθμια εκπαίδευση χρειάζεσαι να πας ΣΕ.ΛΕ.ΤΕ

για φοντηστήρια δεν ξέρω καθόλου, αν σε καλύπτει το πτυχίο σου.

Σταδιοδρομία στην Εκπαίδευση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.