Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα οικοπέδου εντός σχεδίου


Recommended Posts

Οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως εμβαδού 1600 τμ έχει πρόσωπο 29,00 μ. σε πλήρη διανοιγμένη οδό. Η οδός αυτή αποτελεί και το όριο διαχωρισμού τομέων, από Γ σε Β.

Γ: Αρτιότητα 400 τ.μ. - Πρόσωπο 15μ

Β: Αρτιότητα 250 τ.μ. - Πρόσωπο 13μ

Στο ΦΕΚ του σχεδίου πόλεως αναφέρει ότι: τα οικόπεδα τα προσβλέποντα επί οδών,διαχωριστικών των τομέων,λαμβάνουν τους όρους δόμησης του ευμενέστερου τομέα, ήτοι τα του Γ του Β ή Α και τα του Β του Α.

Μπορώ να κατατμήσω σε δύο οικόπεδα των 800 τμ με πρόσωπο 14,50 μ. ;

Screenshot 2021-11-27 at 20-08-36 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ - FEK_79_D_1975 pdf.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ειχα ρωτήσει λίγο πριν, σε ποιο δήμο αναφέρεσαι και από ποιο ΦΕΚ αντέγραψες αυτό το κείμενο, αλλά δεν το βλέπω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ,

καλα το εβαλες  και υπαρχει η απαντησή σου...

απλα,  εβαλε δυο φορες το ιδιο ερωτημα, με αλλον τιτλο,

και μας μπερδεψε

https://www.michanikos.gr/forums/topic/16756-οικόπεδο-το-οποίο-εμπίπτει-σε-δύο-συντελεστές-δόμησης/page/3/#comment-1128470

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, αλλά εξακολουθώ να μην βλέπω το 1ο post μου εσύ διαβάζεις.

Τέλος πάντων, ας απαντήσει, για να δούμε το θέμα του.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η απαντηση σου εδω, στην πρωτη ερωτηση

Δημοσιεύτηκε 14 λεπτά πριν

Σε ποιο δήμο αναφέρεσαι και ποιο είναι το ΦΕΚ του τμήματος που ανέβασες, για να δω το συνοδευτικό διάγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Barbatos said:

Μπορώ να κατατμήσω σε δύο οικόπεδα των 800 τμ με πρόσωπο 14,50 μ. ;

Μπορείς. Αλλά και στην αντίθετη περίπτωση, υπάρχει λύση (=σύσταση κατακορύφων) 

συμπλ.

καλό θα είναι (πριν την κατάτμηση) να πάρεις όρους δόμησης από την αρμόδια ΥΔΟΜ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

Ζητώ λίγο τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί. Αποτύπωσα ένα ακίνητο στο Όριο του Ρυμοτομικού Σχεδίου Φιλιατρων (πολύ παλιό Σχέδιο Πόλης = 1876), μεγάλο σε επιφάνεια 7600μ2. Χοντρικά το 1/3 του ακινήτου είναι Εκτός Σχεδίου αλλά έχει πρόσωπο σε Οικοδομική γραμμή στο Όριο του Ρυμοτομικού, το ενδιάμεσο 1/3 ρυμοτομείται προς κοινόχρηστη οδό και το υπόλοιπο 1/3 ανήκει σε Οικοδομικό Τετράγωνο.

Ερωτήματα:

1) Αναφέρει ο ΝΟΚ στο Άρθρο7: ''Οικόπεδο που εντάσσεται σε σχέδιο πόλης μετά τη δημοσίευση του ν. 1577/1985, θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο όταν...''

Ερωτώ: Σε ποιο οικόπεδο αναφέρεται ο ΝΟΚ? Στο αρχικό μεγάλο ακίνητο ή στο απομένον μετά τη ρυμοτομία? Στην περίπτωση μου ΔΕΝ έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, το ακίνητο προϋπάρχει μεν του έτους 1985 άλλα η ρυμοτομία θα συντελεστεί στο μέλλον.

Απάντηση: Θεωρώ ότι το ακίνητο μου ως πολύ παλιό (το έχει ο ιδιοκτήτης 70 χρόνια) έχει ενταχθεί σε σχέδιο πόλης ΠΡΙΝ τη δημοσίευση του Ν. 1577/1985 ΑΚΟΜΑ κι αν δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση (εκκρεμεί για ~140 χρονιά).

2)Ερωτώ: Ο χρόνος δημιουργίας του απομένοντος οικοπέδου στο Ο.Τ. ποιος είναι για την αξιοποίηση ή όχι της κατά παρέκκλιση αρτιότητας? Αυτός του ενιαίου μεγάλου ακινήτου ή αυτός όταν ΘΑ συντελεστεί η απαλλοτρίωση?

ΑπάντησηΣτην Εκτός Σχεδίου Δόμηση τα πράγματα είναι σαφή για το χρόνο δημιουργίας γηπεδου. Στην εντός σχεδίου Δόμηση έχω μπερδευτεί. Η απαλλοτρίωση από εξουσιαστική πράξη της Διοίκησης είναι Κατάτμηση (ΓΝ.ΥΠΕΧΩΔΕ 1386/1985/ΓΝ.97/1986) και η άποψη μου είναι οτι το Απομένον υπάγεται ΜΟΝΟ στην κατά Κανόνα Αρτιότητα του Σχεδίου Πόλεως γιατί η απαλλοτρίωση θα γίνει στο μέλλον.

Διαφωνείτε?

 

 

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Δημητρη, γνωριζω για το Αρθρο 8 του ΝΟΚ για τις ακραιες περιοχες ενος Σχεδιου Πολεως. Αν βγαλω ακρη με το χρονο δημιουργιας οικοπεδου, ολα μετα λυνονται. Το μεγαλο ερωτημα στην ανωτερω περιπτωση ειναι ποιος ειναι ο χρονος δημιουργιας των απομενοντων οικοπεδων. Αν π.χ. η απαλλοτριωση συντελεστει το 2025 θα λαβουμε υποψη χρονος δημιουργιας οικοπεδων το 2025 ή θα εκμεταλλευτουμε το χρονο δημιουργιας του αρχικου ακινητου (π.χ. 1950)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.