Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικίνδυνοι χώροι


miltos

Recommended Posts

Καλημέρα, επανέρχομαι στο χθεσινό από πάνω. Στην Π.Υ. μου είπαν ότι πάει ως γραφείο με τη 17 και ας είναι "αυτοτελές" αρχείο. Επίσης, μου είπαν ότι αν οι χώροι αρχείου είναι στους επικίνδυνους της 17, τότε μπαίνει πυρανίχνευση. Το αρχείο δεν είναι στους επικίνδυνους (έχει λεβητοστάσια, μετασχηματιστές κτλ), αλλά παίζει να καταθέσω σχέδια γραφείων χωρίς να αναφέρεται πουθενά το αρχείο; Δεν είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε ρώτησε αν έχεις και επικίνδυνους χώρους. Το αρχείο δεν είναι επικίνδυνος χώρος και δε χρειάζεται να το κρύψεις από τα σχέδια. (Έχεις δίκιο αναφέρεται ρητά το αρχείο σαν χρήση που καλύπτεται από την 17 δεν το θυμόμουν).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δεν εννοώ να το κρύψω. Αλλά αν το θεωρήσω γραφείο, απλά θα φαίνονται στην κάτοψη κάποια ράφια και δεν θα υπάρχει καν γραφείο. Τέλος πάντων, μου είπαν τώρα μήπως το πάω ως αποθήκη, με υπολογισμό πυροθερμικού φορτίου. Π.Δ. 6/96. Οπότε με βάση το φορτίο μου δε θέλει πυρανίχνευση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας.

Λεβητοστάσιο εντός ξενοδοχείου...σε ποια νομοθεσία αναφέρονται τα ενεργητικά μέσα πυραπροστασίας που πρέπει να έχει?

Μου είπαν ότι χρειαζομαι οροφής Pa12, φορητό Pa12 και έναν Co2 6kg (λόγω του ότι έχω τον πίνακα για τον λεβητα εντός του χώρου). Δεν μπορώ να βρω όμως την νομοθεσία...

Οποιος μπορεί να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Λεβητοστάσιο εντός ξενοδοχείου...σε ποια νομοθεσία αναφέρονται τα ενεργητικά μέσα πυραπροστασίας που πρέπει να έχει?

Μου είπαν ότι χρειαζομαι οροφής Pa12, φορητό Pa12 και έναν Co2 6kg (λόγω του ότι έχω τον πίνακα για τον λεβητα εντός του χώρου). Δεν μπορώ να βρω όμως την νομοθεσία...

 

Για υφιστάμενα Προεδρικό Διάταγμα  922/1977 ... άρθρα 3 + 4  (προ του 71/88)

Για νέα Π.Δ. 71/88 ... άρθρο 6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν βλέπω όμως να αναφέρει κάπου τα ενεργητικά μέσα που προανέφερα, για το λεβητοστάσιο. Αναφέρει το ότι πρέπει να είναι ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα αλλά ως εκεί. Ο οροφής και οι δύο φορητοί (μάλιστα ο ένας λόγω ύπαρξης πίνακα εντός λεβητοστασίου) που πρέπει να βάλω διευκρινίζονται κάπου αλλού τελικά?

Καλές γιορτές!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΠΔ 71/88, άρθρο 8 (γραφεία), παρ. 3.3

"3.3. Οι επικίνδυνοι χώροι στους οποίους περιλαμβάνονται οι αποθήκες, τα λεβητοστάσια, τα τυχόν υπάρχοντα εργαστήρια, οι θάλαμοι ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, τα μαγειρεία, κ.λ.π., πρέπει να αποτελούν αυτοτελές πυροδιαμέρισμα με κατάλληλο εξαερισμό."

 

Ούτως ή άλλως λόγω του ότι είναι στο υπόγειο και έχω πατάρι νομιμοποιημένο 100% κάλυψη του χώρου (δλδ. έχω ισογειο γραφείο, πατάρι που το θεωρώ όροφο γιατί είναι 100% του ισογείου και υπογειο αποθήκη) θα χρειαστεί να βαλω πυρανίχνευση.

 

Πρεπει όμως να χωρίσω πυράντοχα το υπόγειο; Όσο και αν πιστεύω ότι ο νομοθέτης ήθελε να βάλει "αποθήκες καυσίμου" όπως στα άλλα άρθρα, αυτό που διαβάζω είναι "αποθήκες"!

 

Τι λέτε;

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ορθά αναφέρει αποθήκες γιατί ο άλλος μπορεί να αποθηκεύσει εύφλεκτα υλικά κάποια στιγμή. Κανονικά θες μια πυράντοχη πόρτα, ενδεχομένως και προθάλαμο, ώστε να γίνει όλο το υπόγειό σου που είναι ενιαία αποθήκη ένα πυροδιαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... εμένα μου φαίνεται για πρόδηλο σφάλμα.

 

Το θέμα είναι ότι σε όλα άλλα άρθρα δεν υπάρχει το "αποθήκες", αλλά το "αποθήκες καυσίμων" το οποίο όπως φαίνεται δεν υπάρχει στο παρόν άρθρο.

 

πχ.

άρθρο 6 (ξενοδοχεία)

άρθρο 9 (καταστήματα), γίνεται σαφές ότι επικ. χωρος είναι "χωροι αποθήκευσης εύφλεκτων εμπορευμάτων"

άκόμα και το άρθρο 12Α μιλάει για κεντρικές αποθήκες ως επικίνδυνο χώρο.

 

Εξάλου στις γενικές διατάξεις (άρθρο 3, παρ. 3.2.5. αναφέρει):

"Επικίνδυνοι χώροι ή τμήματα κτιρίων με υψηλό βαθμό κινδύνου από τα περιεχόμενα (παράγραφος  1.2.3.) πρέπει υποχρεωτικά να αποτελούν πυροδιαμέρισμα, με δείκτη πυραντίστασης τον απαιτούμενο για το υπόλοιπο κτίριο και όχι μικρότερο των 60 λεπτών."

 

... και αν διαβάσει κανείς την στο άρθρο 1, παρ. 1.2.3 που μνημονεύει λέει:

Ανεξάρτητα από τη χρήση του, ένα κτίριο ή ένα τμήμα κτιρίου μπορεί να χαρακτηρισθεί υψηλού βαθμού κινδύνου από τη φύση των περιεχομένων του.  Συγκεκριμένα, όταν τα περιεχόμενα παρουσιάζουν μεγάλη αναφλεξιμότητα, ταχύτητα επιφανειακής εξάπλωσης της φλόγας και έκλυση θερμότητας ή παράγουν πολλά τοξικά καυσαέρια ή έχουν κίνδυνο έκρηξης.

     Ο χαρακτηρισμός «υψηλού βαθμού κινδύνου» ισχύει και για την περίπτωση που η πυκνότητα του πυροθερμικού φορτίου του κτιρίου είναι μεγαλύτερη από 2.000 MJ/m2 (περίπου 100 Kg/m2 ισοδύναμο ξύλου).

     Στην περίπτωση μεμονωμένων επικίνδυνων χώρων (π.χ. λεβητοστάσια, δεξαμενές καυσίμων κ.λ.π.) ισχύουν τα μέτρα της παραγράφου 3.2.5 του κεφαλαίου της Δομικής Πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν το αναφέρει σαν αποθήκες καυσίμου, αλλά απλά σαν αποθήκες,  έτσι θα πρέπει και να αντιμετωπιστεί. Σε άλλη περίπτωση, σε τυχόν έλεγχο ή καταγγελία ή πυρκαγιά, μπορεί να έχεις πρόβλημα από κανένα περίεργο υπάλληλο! Καλό για εμένα είναι να το αντιμετωπίσεις σαν αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.