Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κοπής δέντρου με ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά έχω προχωρήσει σε 2 εκδόσεις αδειών μικρής κλίμακας για κοπή δένδρου. Και τα 2 πεύκα σε κατοικίες εντός των ορίων του οικισμού της Άνοιξης Αττικής. Το πρώτο έχει ήδη κοπεί εδώ και 3 μήνες ενώ η 2η άδεια είναι πρόσφατη και δεν έχουμε προχωρήσει σε κόψιμο ακόμα.

Ο λόγος για τον οποίο κόβονται και περιγράφω στις τεχνικές εκθέσεις είναι η κλίση τους σε σχέση με την κατακόρυφο( το πρωτο στις 20κάτι μοίρες και το 2ο ειναι σχεδόν στις 40!) πράγμα που σημαίνει ότι είναι σχεδόν έτοιμα να πέσουν και να παρασύρουν καλώδια ΔΕΗ,ΟΤΕ αλλά και πεζούς και διερχόμενα αυτοκίνητα.

Η βεβαίωση που δίνω μαζί με την τεχνική έκθεση είναι σε μορφή υπεύθυνης δήλωσης και αναφέρει τα εξής:

¨Τα δέντρα τα οποία περιγράφονται στην αίτηση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας και στα συννημένα αυτής που καταθέτω στην υπηρεσία σας δεν προστατεύονται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων ή από διατάξεις της αρχαιολογικής νομοθεσίας ή της νομοθεσίας για τις προστατευόμενες περιοχές ή άλλης συναφούς νομοθεσίας¨.

 

Δεν απευθύνομαι σε δασαρχέιο,δεν έχω ρωτήσει καν προφορικά για τη γνώμη τους δεδομένου ότι βρίσκομαι ΕΝΤΟΣ των ορίων προ του '23 οικισμού.Εγκεκριμένο Ρυμοτομικό στην περιοχή δεν υπάρχει.

 

Ο Μηχανικός στην ΥΔΟΜ που μου έκανε τον έλεγχο δεν ζήτησε κάποιο χαρτί απ το δασαρχείο,αν και για την έγκριση δόμησης είναι προαπαιτούμενο η βεβαίωση δασαρχείου στην ίδια περιοχή.(Υπάρχει ακόμα ένα μεγάλο κενό για τα όρια των οικισμών Ανοίξεως,Αγ Στεφάνου κτλπ)

 

Κοινώς παίρνεις την ευθύνη πάνω σου με την βεβαίωση ότι δεν προστατεύονται τα συγκεκριμένα δένδρα και προχωράς σε κοπή χωρίς να είσαι εξασφαλισμένος 100%,όπως συνήθως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η ερώτηση μου πήγαινε στον Moldovanis, ο οποίος έχει ήδη αρχίσει την διαδικασία

δεν προχωρησε τελικα η εκδοση εεμκ για αλλους λόγους, αλλά μετά την έρευνα που έκανα κατέληξα οτι δεν χρειαζεται βεβαιωση καποιας άλλης υπηρεσίας. Αυτά για τον δήμο Λαγκαδά και την πολεοδομία Λαγκαδά στην Π.Ε. Θεσσαλονίκης

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου ζήτησαν χαρτί από δασαρχείο (ούτε Δήμο). Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το πάρει για δική του εξασφάλιση. Εγώ δεν το έκανα και προχωράω όπως ο tomkot. 

 

-------------

 

αναφέρομαι στην κεντρική πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Edited by sofopc
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας ζητήθηκε αντίγραφο των όποιων ρυθμίσεων (για  όλες τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες του κτίσματος) ή υπεύθυνη δήλωση από ιδιοκτήτη ή μηχανικό ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (πάλι για όλες τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες του κτίσματος) ? Μιλάμε για κοπή 1 δέντρου στο προκήπιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

για κλάδεμα (και όχι κοπή) πεύκων εντός σχεδίου και εντός του οικοπέδου σου, χρειάζεται άδεια?

Είναι 4-5 κλαδιά γύρω στα 7-8εκ διαμέτρου, τα οποία κοντεύουν να μπουν από τα παράθυρα. Έχω γείτονα "καλοπροαίρετο", γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ τι έκανα, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι εντάξει ακόμη (έχω αρ. πρωτ 3-2015 και δεν έχει χρεωθεί ακόμη).Έγραψα μια βεβαίωση:

 

 

Η παρούσα αίτηση για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας  (Κοπή δένδρων μέσα σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια ή τις Ζ.Ο.Ε. που δεν προστατεύονται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων ή από διατάξεις της αρχαιολογικής νομοθεσίας ή της νομοθεσίας για τις προστατευόμενες περιοχές ή άλλης συναφούς νομοθεσίας) , αφορά στο ακίνητο επί των οδών ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, στο Δήμο ΧΧΧΧΧΧΧΧ, στο ΧΧΧΧΧΧΧ, στη Θεσσαλονίκη, με αρ. οικ. αδείας ΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Η κοπή αφορά σε ένα (1) δέντρο (κυπαρισσι) και κρίνεται επιβεβλημένη, καθώς το δέντρο είναι ήδη νεκρό και η σταθερότητα του έναντι ανέμων  δεν είναι πλέον εξασφαλισμένη.

Το παραπάνω δέντρο, δεν προστατεύεται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων ή από διατάξεις της

αρχαιολογικής νομοθεσίας ή της νομοθεσίας για τις προστατευόμενες περιοχές ή άλλης συναφούς νομοθεσίας.

 

 

 

 

Τώρα, πως ξέρουμε ότι δεν προστατεύεται από κάτι..Εγώ είχα μιλήσει με τον Δήμο και το δασαρχείο νομίζω. Προφορικά, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (για το κυπαρίσσι). Φαντάζομαι οτι το παίρνεις και γραπτώς.Αλλά εγώ δεν ήμουν ούτε σε αρχαιολογικού ενδιαφέροντος περιοχή, ούτε νατούρα, ούτε σε παραδοσιακό οικισμό..

Ξέρει κάποιος που πρ΄πει να ψάξω για να βρω και εγώ ότι το τάδε δέντρο "δεν προστατεύεται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών και των δασικών γενικά εκτάσεων ή από διατάξεις της

αρχαιολογικής νομοθεσίας ή της νομοθεσίας για τις προστατευόμενες περιοχές ή άλλης συναφούς νομοθεσίας."??

Για να δώσω βεβαίωση, για να προχωρήσω σε ΕΕΜΚ για κοπή δέντρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Για την κατάθεση αίτησης για ΕΕΜΚ για κοπή 2 δένδρων,  που δημιουργούν βλάβες στην περίφραξη της οικοδομής  και στα πεζοδρόμια,  στον ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας, απαιτείται ομοφωνία των ιδιοκτητών ή απλή πλειοψηφία;

Ευχαριστώ

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.