Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο με 2 ΚΑΕΚ


Recommended Posts

Οταν μιλαμε για γεωμετρικη μεταβολη σημαινει οτι αλλαζουν συντεταγμενες, εμβαδα, οριο ιδοκτησιων.

Το αν εχεις δυο "ακινητα" και να τα κανεις ενα, χωρις αλλαγη των παραπανω, δεν σημαινει γεωμετρικη μεταβολη.

 

Δεν γνωριζω τον κανονισμο του κτηματολογιου, αλλα εχω κανει συνένωση δυο "ακινητων", σε ενα, με προδηλο, χωρις γεωμετρικη μεταβολη.

Επισης με προδηλο εχω κανει αλλαγη ιδιοκτητη ακινητου που φαινοταν "αγνωστος", ενω ειχε δηλωθει κανονικα.

κτλ κλτ

Αυτα στο ενα κτηματολογικο γραφειο. Οποτε κρινω οτι ειναι και θεμα προισταμενου να "περασει" το προδηλο.

 

Στο αλλο κτηματολογικο γραφειο ετρεχαν 2 δικηγοροι για 1 χρονο (ετσι ελεγαν τουλαχιστον και πληρωνονταν) για να διορθωσει το κτηματολογιο "συσταση οριζοντιων" χωρις κανεναν τιτλο, απλα επειδη δηλωθηκαν ετσι απο τους ιδιοκτητες, αρχικα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φυσικα και δεν διαφωνω, διοτι,

 

άλλο η μεταβολη γεωμετρικων στοιχειων, συγκεκριμενου ακινητου με συγκεκριμενο εμβαδον και ορια..και με ενα ΚΑΕΚ, γνωστών ιδιοκτητών,

η οποία ειναι μια απλη, σχετικα, διαδικασία

 

και αλλο η διορθωση γεωμετρικων του αρθρ. 19 παρ. 2

Στην περιπτωση αυτη, αν ηταν γνωστός ο ιδιοκτητης, τοτε θα εκανε την σχετικη διαδικασια, οπως το κτηματολογιο οριζει, προσκομιζοντας τιτλους, πιστοποιητικα κλπ κτηματολογικα στοιχεια για τα δικα του και τα τυχον επηρεαζομενα ΚΑΕΚ και θα ακολουθούσε γνωστη διαδικασια του 19 παρ.2. για να γινουν τα "δυο" σε "ενα"

Εδω, επειδη δεν το δηλωσε ποτέ και ειναι "αγνωστος" ο ιδιοκτητης του ακινητου, μάλλον "των ακινητων" που αποτυπώθηκαν,

ή θα δεχθει ο προισταμενος να τον "βαλει" στη θεση του "αγνωστου" με"προδηλο",

[αλλά είπαμε οτι...εχουμε "καποια" προβληματα με" καποιους" προισταμενους...!!!!]

ή θα αναγκασθει να παει στην εκουσια, με ό,τι αυτο συνεπαγεται σε εξοδα και χρονο..

 

και στις δυο περιπτωσεις θα εχει επι πλεον αίτημα με το 19 παρ. 2 την διορθωση γεωμετρικων στοιχειων δλδ τα δυο να γινουν ενα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, εγώ έχω περίπτωση όπου έκανα διορθωτική πράξη εφαρμογής στην οποία συνένωσα 2 οικόπεδα. Κι έτσι στον πίνακα της πράξης έχω αρχική και τελική ιδιοκτησία. Τώρα που κυρώθηκε η πράξη πρέπει να κάνω διόρθωση στο κτηματολόγιο όπου φαίνεται μία ενιαία ιδιοκτησία με σωστά ονόματα αλλά το εμβαδόν διαφέρει λίγο (<10%) σε σχέση με αυτό της αρχικής ιδιοκτησίας της πράξης εφαρμογής. Η ερώτηση μου είναι : το εμβαδόν του κτηματολογίου δεν πρέπει να ταυτίζεται με αυτό της τελικής ιδιοκτησίας της Πρ. Εφαρμογής?   

Link to comment
Share on other sites

αν εκανες  "διορθωτική"

 αυτη θα μεταγραφει στο κτηματολογιο με ολα τα στοιχεια στο κεφαλαιο της διορθωτικης που λεει

"διορθωνεται  η σελ..... ως προς....το επωνυμο  ή ως προς το εμβαδον...κλπ"

 

Ομως,

Ειναι λιγο σπανιο να αλλαζει το "τελικο εμβαδον"  του οικοπεδου σε ηδη κυρωμενη  και μεταγεγραμένη πραξη εφαρμογης,

 

[δλδ. δεν το εχω ξανασυναντησει...]

 

 

διοτι ετσι θα πρεπει να αλλαξουν τα εμβαδά  και στα διπλανα οικοπεδα,  αφου καπου πρεπει να "παει" αυτη η διαφορά.......στο όλο ΟΤ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM σωστά τα λες, απλά για να καταλάβεις η Π.Ε μίλαγε για 2 οικόπεδα (200 + 265 τ.μ.) κι εγώ το διόρθωσα και έκανα ΣΥΝΈΝΩΣΗ σε 1  αρχική ενιαία ιδιοκτησία με εμβαδόν 465 τ.μ. . Ωστόσο το κτηματολόγιο την έχει σωστά εξαρχής ως μία ιδιοκτησία αλλά με εμβαδόν 440 τ.μ.. Οπότε είμαι οκ?  Εν τω μεταξύ όμως η τελική ιδιοκτησία στον πίνακα της ΠΕ.Ε είναι 390 τ.μ. Αυτό το εμβαδόν το κάνω κάτι ως προς το κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Roukat, αν θες εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά το ιστορικό της υπόθεσης.

Οπως λέει ο Δημήτρης, πρέπει να τηρήσεις το εμβαδόν του τελικού οικοπέδου (ή οικοπέδων μιας που έκανες συνένωση) της πράξης, εκτός και αυτό το εμβαδόν προκύπτει από τους τίτλους οτι είναι κάποια λωρίδα που ανήκει σε άλλο όμορο οικόπεδο οπότε θα συμπεριλαμβανόταν και αυτό στην διορθωτική. Το τελικό εμβαδόν διατηρείται και τροποποιείς τις εισφορές και τις υποχρεώσεις από και προς την ιδιοκτησία εάν χρειαστεί.

Για ποιό λόγο έκανες διορθωτική για συνένωση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω 1 οικόπεδο στο οποίο αντιστοιχεί 1 ΚΑΕΚ. Για κάποιο λόγο στην κυρωμένη πράξη εφαρμογής αντί για 1 οικόπεδο ο πίνακας έδειχνε δύο οικόπεδα στο ένα εκ των οποίων είχε και λάθος όνομα ιδιοκτήτη. Έτσι λοιπόν έκανα διορθωτική της πράξης εφαρμογής ώστε να φαίνεται ένα το οικόπεδο με τον σωστό ιδιοκτήτη. Μάλιστα απλά πρόσθεσα τα εμβαδα των δύο οικοπέδων του πίνακα και το άθροισμα ήταν το εμβαδόν της αρχικής ιδιοκτησίας (465 τ.μ). Πήρα τηλ στο κτηματολογικό γραφείο για να κάνω τη μεταγραφή της πράξης και με ρωτήσανε αν είναι ίδιο το εμβαδόν του συμβολαίου με αυτό του κτηματολογίου. Έχω λοιπόν, 

-εμβ. συμβολαίου=460 τ.μ.

-εμβ. της πράξης εφαρμογής= 465 τ.μ.

-εμβαδόν κτηματολογίου 440 τ.μ. (όπου στο κτηματολόγιο φαίνεται κανονικά το οικόπεδο ως ένα ενιαίο όπως πρέπει) 

Ποιες είναι οι ενέργειες που πρέπει να κάνω? 

δεν ξέρω αν ήμουν σαφής....

Link to comment
Share on other sites

ενα οικοπεδο  αρχικου  εμβαδου 460  τμ, ειχε   εμφανισθει  στην ΠΕ  σαν δύο οικόπεδα και  με λαθη στα ονοματα.

Κατα την συνταξη της ΠΕ βρεθηκε να ειναι  εμβαδου 465 τμ '

Αυτο  καταμετρηθηκε,  αρα αυτο  ειναι το αρχικό εμβαδον

Πανω σε αυτα εγιναν οι  υπολογισμοί για την  εισφορα σε γη και χρημα...

Αποδόθηκε  τελικο  οικοπεδο  440 τμ.

Η ΠΕ μεταγραφηκε.

Αρα εχεις    "τελικό"  οικοπεδο 440 τμ. με καποια "τυπικα λαθη"

 

Στη συνεχεια εγινε διορθωτικη  για να γινουν αλλαγες   στην στήλη 3  [απο 2 ονοματα σε ενα ονομα και με τιτλο ενα συμβολαιο και της διπλανης στηλης απο δυο νουμερα  σε "ενα"   [δλδ απο δυο συμβολαια και δυο οικοπεδα...σε ενα] προφανώς   επίσης εμβαδου  αρχικού  465 τμ.

[δεν ηταν δυνατο να αλλαξει η αρχικη ιδιοκτησία...]

Με την διορθωτικη...."διορθωθηκαν"   τα λαθη..

 

το δε  τελικο οικοπεδο που αποδοθηκε με την ΠΕ

 

παρεμεινε το ίδιο  440 τμ.   και   δ ε ν   αλλαξε....σωστα.

 

Μεταγραφεις την διορθωτικη

και εχεις νεο τιτλο "τυπικα σωστό"

 

τι ακριβως ζητησε το κτηματολογιο...δξ...

 

Η κυρωθεισα ΠΕ ειναι δημοσιο εγγραφο...οφειλει και υποχρεουται να το μεταγραψει...ακομα και αν το ιδιο οικοπεδο το διορθωσεις 3-4 φορες..

 

Θα πας τον πινακα, το λεκτικο, το τοπογραφικο σε Α4, περιληψη, αίτηση  και..αν θυμαμαι καλα... τιποτε αλλο....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σας ζάλισα....

Με την Π.Ε. αποδόθηκε τελικό οικόπεδο 390 τ.μ.. ....και από εκεί και πέρα τα εμβαδά έχουν ως εξής:

-εμβ. συμβολαίου=460 τ.μ.

-εμβ. της διορθωμένης πράξης εφαρμογής= 465 τ.μ. (αρχική ιδιοκτησία)

-εμβαδόν κτηματολογίου 440 τ.μ.

ποια εμβαδά συγκρίνω για να δω αν χρειάζεται να κάνω διόρθωση στο κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.