Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο με 2 ΚΑΕΚ


AlexandrosZ

Recommended Posts

μια επισημανση...

με βαση την σωστη παρατηρηση που εκανε ο συνονοματος δημητρης για την στρογυλοποιηση...των συντεταγμένων..

 

να μετρησεις τα χιλιοστα συνιδιοκτησίας...

 

το...μηχανημα δεν "νιοιώθει" τι κανει...μηχανημα ειναι...

 

αρα,   οταν διαιρει το 100 δια τρια βγαζει ποσοστα 33,3333...άρα   δεν "κλεινει"  ποτε το 100% της συνιδιοκτησίας..

 

Αν εχεις- και γενικα αν εχετε-  τετοιες συνιδιοκτησίες,

 

να ζητατε απο τους συνιδιοκτητες να  δηλωνουν εγγραφως οτι συμφωνουν οτι το ποσοστό του...Χ...θα γινει 33,334...

πριν αρχίσει η γκρινια  ...γιατι "αυτος' και οχι "εγω"...

 

[εχει  και  αυτο συμβει...]

 

υγ

 

εδω και κανα χρονο  προωθειται μια τετοια διορθωτικη οπου ελλειπει 1 χιλιοστό.

Δεν ηταν μονο που επρεπε να παρθούν 14 δηλωσεις με γνησιο υπογραφης......

..."αλλο" ηταν το απιστευτο..

Μετα απο ενα μαραθωνιο  τηλεφωνηματων

ο "ογδοος" επεμενε να ερωτά ,  γιατι να μην  παρει "αυτος" το ελλείπον χιλιοστο...!!!

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς αν οικόπεδο με συσταση χωρισμένο σε δύο κάθετες παίρνει ενα αριθμό γεωτεμαχίου ή δύο? Υποθέτω ένα αριθμό αφού δεν είναι και κατάτμιση.

 

Εχω ένα απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος που αφορα κάθετη και δειχνει το συνολικό οικοπεδο με το συνολικό εμβαδόν του και ένα μόνο άριθμο γεωτεμαχίου χωρίς να εμφανίζει και πουθενα το συμβολο με την διακεκομένη γραμμη που περιγραφει το όριο αποκλειστικής χρήσης κάθετης ιδιοκτησιας το οποιο υπάρχει στο υπομνημα με τα είδη γραμμών.

Ρωτάω γιατι ο τρόπος που έχει περιγραφεί η κάθετη στους τίτλους κτίσης δεν είναι και πολύ νομότυπος... Αρχικά είχε γίνει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησίων το 1968 στα δυο υπαρχοντα και κολλητα μεταξυ τους κτίρια ,με περιγραφη και τμηματων οικοπέδων με δικαίωμα να ανεγείρει ο καθένας ότι ηθελε δηλαδή κατι σαν καθετη ο νόμος της οποιας δεν είχε ακόμα γραφτεί και στη συνέχεια διαφοροι συμβολαιογραφοι σε γονικές παροχές αποδοχες κληρονομίων την βάπτισαν κάθετη!! Επ΄ακριβώς την αναφέρουν ως "οριζόντια επι της κυριολεξίας κάθετη"!!

Όλα αυτά μετεγραφησαν κανονικά και πήραν και ΚΑΕΚ η μία ιδιοκτησία (το κτηριο) της μορφης ............/2/0 με τίτλο στο αντιγραφο κτηματολογικού φύλλου ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

 

Εγω τωρα πάνω σε αυτά θα πρεπει να κάνω τοπογραφικο για μεταβίβαση της μίας κάθετης.

Το τοπογραφικό το κάνω δεχόμενος ως σωστους τους τελευταίους τίτλους που το περιγραφουν σαν κάθετη χωρις να με απασχολεί τι και πως εγινε αυτό αφου έγινε ή μεταγραφή του????

Κακώς ασχολούμε με το να διαβάζω τους προγενέστερους τίτλους τελικά?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπον μετά απο περισσότερο διάβασμα θα απαντήσω στον εαυτό μου, οτι η κάθετη είναι απλώς μια οριζόντια συσταση σε περισσότερα αυτοτελή κτίρια (όχι υποχρεωτικά σε επαφή και με κοινό φέροντα οργανισμό).

Επίσης κακως προέκυψε να γίνονται αυτές οι συστάσεις που ορίζουν τμηματα οικοπέδου τα οποία να θεωρούν οι ιδιοκτήτες τους ότι τους "ανήκουν"

όταν τα τμηματα αυτά δεν καλυπτονται εξολοκλήρου από τα οικοδομήματα για τα οποια εχει γίνει η σύσταση.

Οι συστάσεις κάθετες και οριζόντιες αφορούν αποκλειστικα οικοδομηματα και σε αυτά είναι που δίδονται ποσοστά εξ'αδιαιρέτου σε οικόπεδα.

Αρα καλώς δίδεται από το κτηματολόγιο ένας αριθμός γεωτεμαχίου αφου δεν αναγνωρίζονται τα ακαλυπτα τμηματα του οικοπέδου ως ξεχωριστες "οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες" ενώ τα ΚΑΕΚ που δίνονται αφορούν μόνο τις επιφάνειες των κτιρίων και σωστά πέρνουν δύο ξεχωριστά ΚΑΕΚ αυτες και μόνο.

Δηλαδή για το κτηματολόγιο η περιγραφή των τμημάτων ειδικά όπως γίνεται στις "καθετες" συστάσεις όπου δεν διευκρινέζεται συνήθως αν αυτά είναι τμήματα αποκλειστικής χρήσης ή κατι άλλο δεν λαμβάνεται καν υπόψιν!!

 

Παρακαλώ αν συμφωνείται ή μπορείτε να τα διευκρινήσετε λίγο καλύτερα αυτα που γράφω θα ήταν πολυ χρήσιμο.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γεια σας,

έχω δύο όμορα οικόπεδα εντός οικισμού με δικό του ΚΑΕΚ το καθένα. Ο ιδιοκτήτης και πελάτης μου θα κάνει συμβόλαιο συνένωσης και μετά μεταβίβαση ενός ενιαίου πλέον οικοπέδου. Στο Κτηματολόγιο μου ζήτησαν να κάνω Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών για τη συνένωση των 2 ΚΑΕΚ. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:
1) ποιες θεωρούνται αποδεκτές αποκλίσεις στα εμβαδά και ποιες στις συντετ. κορυφών? Εγώ έχω διαφορά <1τ.μ.. στα εμβαδά κτηματολογίου και τοπογραφικού μου και λιγότερο από 40 εκ στις συντεταγμένες.

2) δεν έχω καταλάβει, θα έχω το τοπογραφικό μου και τις γραμμές κτηματολογίου επάνω και δίπλα πίνακες με εμβαδά πριν και μετά τη συνένωση κατά το κτηματολόγιο και κατά την υφιστάμενη κατάσταση? Τελικά το Κτηματολόγιο πρέπει να διορθώσει πλην του ΚΑΕΚ (που θα είναι πλέον 1) και τις συντεταγμένες και το εμβαδόν που δίνει?

3) δεν έχω συντεταγμένες ομόρων. Πρέπει να διορθώσω και τα όμορα ΚΑΕΚ? Και αν ναι, θα πρέπει να έχω τις συντεταγμένες τους και να γράψω και τα τελικά εμβαδά τους?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. Μου έτυχε (σε συνεργασία με άλλο μηχανικό) πρόσφατα τέτοιο διάγραμμα. Έχω την αίσθηση ότι κάθε κτηματολογικό γραφείο μπορεί να ζητήσει άλλα πράγματα, οπότε ας μιλήσει και κάποιος πιο έμπειρος για να καλυφθούν όλες οι πιθανές περιπτώσεις!

1) Υπάρχει τύπος αποδεκτής απόκλισης εμβαδού με  input το εμβαδό και την περίμετρο του γεωτεμαχίου. Αν έχεις διαφορά 1 τ.μ. είναι απίθανο να είσαι εκτός συμβατότητας εμβαδού. Σε ότι αφορά τη ζώνη συμβατότητας σχήματος, αυτή ορίζεται με offset 0,50m (για τα αστικά) εκατέρωθεν του πολυγώνου της ανάρτησης και θα πρέπει η εξαρτημένη αποτύπωσή των ορίων σου να βρίσκεται εξ ολοκλήρου εντός της ζώνης αυτής. Αφού αναφέρεσαι σε 40 cm max απόκλιση είσαι επίσης εντός ζώνης συμβατότητας σχήματος. Φαντάσου ότι σε οξείες γωνίες μπορεί ακόμα και διαφορά 80cm να είναι εντός απόκλισης, σίγουρα όμως να το εξετάσεις ο ίδιος γεωμετρικά.

2) Εσύ κάνεις κανονικά αποτύπωση και δημιουργείς ένα πολύγωνο μαζί με πίνακα κορυφών σε ΕΓΣΑ87 της «αποτυπωμένης» ιδιοκτησίας. Επίσης προσθέτεις στο σχέδιο τις γραμμές και τους πίνακες σε ΕΓΣΑ87 των δύο αρχικών ΚΑΕΚ που συνενώνονται, όπως τα έχεις πάρει από το κτηματολογικό γραφείο. Στις παρατηρήσεις προσθέτεις μία που αναφέρει ότι το ενιαίο γεωτεμάχιο όπως αποτυπώθηκε είναι εντός ζώνης συμβατότητας σχήματος με το περίγραμμα που ορίζουν τα δύο αρχικά πολύγωνα και τέλος προσθέτεις άλλη μία που λέει «το γεωτεμάχιο που προκύπτει από την συνένωση των Χ και Υ με ΚΑΕΚ τάδε και τάδε το οποίο περιγράφεται στο σχέδιο με τις κορυφές ΑΒΓΔ κλπ έχει συνολικό εμβαδό που προκύπτει από το άθροισμα των επιμέρους και ισούται με 100,59+200,10=300,69 τ.μ. Με τον τρόπο αυτό το διάγραμμά σου δείχνει και την αποτυπωμένη κατάσταση αλλά και αυτή τελικά που θα προκύψει, δεδομένου ότι είσαι εντός ανοχών. Το κτηματολόγιο λοιπόν δεν θα διορθώσει την γεωμετρία απλά θα συνενώσει τα ΚΑΕΚ.

3) Δεν θέλει συντεταγμένες ομόρων ούτε θα πρέπει να διορθωθούν. Σε αντίθετη περίπτωση θα ακολουθείτο άλλη διαδικασία (κοινοποιήσεις κλπ).

Καλού κακού μίλα με το κτηματολογικό γραφείο να σου πουν τι θέλουν ακριβώς για να μην τυπώνεις τσάμπα τα σχέδια και τα αλλάζεις μετά.

Edited by ntanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Roukat, πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, κάνε ένα κόπο, ξεκίνα μελέτη:

http://www.ktimatologio.gr/operativecadastre/Pages/MVdos7R2qAD5uAJy.aspx
http://www.ktimatologio.gr/operativecadastre/Documents/Pages/96/MVdos7R2qAD5uAJy/2921.pdf

και έχε κατά νου ότι το ΔΓΜ κατατίθεται πλέον ψηφιακά, δες εδώ:

https://www.ktimanet.gr/DiagramsApp/Home/Manuals

καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο! Ελπίζω συνάδελφε ntano να έχεις δίκιο! Κάπως έτσι φανταζόμουν να το κάνω. 

Συνάδελφε dsworks ευχαριστώ για τις παραπομπές, τα έχω διαβάσει αλλά δεν είναι τελείως ξεκάθαρο για  μένα τι γίνεται στη συνένωση. Βασικά τελικά γίνεται ότι σου ζητήσουν από το Κτηματολόγιο, χαχαχα.

Όσο για την ψηφιακή υπογραφή είμαι στη διαδικασία να την αποκτήσω αυτές τις μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημερα. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο προβλημα.αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου με κατοικία εντός του αγροτεμαχιου το οποίο όλο αυτό εφάπτεται σε εθνικό δρομο.Μου το έχουν χωρίσει σε 2 ΚΑΕΚ με την κατοικία να την έχουν ονομάσει στο ΚΑΕΚ κρατικό χώρο. Δηλαδή απαλωτριωση πραγμα που δεν ισχυει και με παλαιοτερες χαρτογράφησεις.Ρωτησα τον μηχανικό για αν θα χρειαστεί να ξανά βάλουμε το τυπογραφικό και λέει ότι δεν χρειάζεται.Αλλος λεει οτι χρειάζεται. Τι ισχυει τελικά ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Το όριο της ιδιοκτησίας προς την Εθνική Οδό δεν υποδεικνύεται από τον ιδιοκτήτη ούτε και ορίζεται από τις υφιστάμενες διαμορφώσεις (μάντρες, κτίρια κ.λ.π.), αλλά είναι θεσμική γραμμή που ορίζεται απο τα διαγράμαμτα της αρμόδιας Υπηρεσίας.

Είναι συχνό φαινόμενο να έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, δηλαδή να έχει αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι του να μην το γνωρίζουν, και να μην έχουν προχωρήσει και τα έργα.

Η όλη παραπάνω κατάσταση επιλύεται με την σύνταξη ενός Τοπογραφικού που να έχει εφαρμόσει τα συμβόλαια και τις θεσμικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, sdtopo said:

Το όριο της ιδιοκτησίας προς την Εθνική Οδό δεν υποδεικνύεται από τον ιδιοκτήτη ούτε και ορίζεται από τις υφιστάμενες διαμορφώσεις (μάντρες, κτίρια κ.λ.π.), αλλά είναι θεσμική γραμμή που ορίζεται απο τα διαγράμαμτα της αρμόδιας Υπηρεσίας.

Είναι συχνό φαινόμενο να έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, δηλαδή να έχει αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι του να μην το γνωρίζουν, και να μην έχουν προχωρήσει και τα έργα.

Η όλη παραπάνω κατάσταση επιλύεται με την σύνταξη ενός Τοπογραφικού που να έχει εφαρμόσει τα συμβόλαια και τις θεσμικές γραμμές.

Γίνεται να έχει οριοθιετηθει μια απαλλοτρίωση και πανω σε αυτή να έχουν απαλλοτριωσει και  άλλο τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

@antmak Τα όρια των απαλλοτριώσεων, οπότε και των ιδιοκτησιών, ορίζονται από τα επίσημα διαγράμματα της αρμόδιας υπηρεσίας και αυτά πρέπει να εμφανιστούν σε οποιοδήποτε τοπογραφικό.

Όσες κατασκευές δεν φαίνονται στα διαγράμματα της υπηρεσίας αλλά υπάρχουν σήμερα, σημαίνει ότι έγιναν αυθαίρετα και δεν αποζημιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.