Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση στο ΤΕΕ για αμοιβή βεβαιώσεων Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Καλημέρα, γνωρίζετε αν πρέπει να δηλώνεται στο ΤΕΕ η αμοιβή για βεβαίωση με τον 4014/11 και επομένως να ακολουθούνται όλες οι υπόλοιπες διαδικασίες (κατάθεση στην ΕΤΕ, σύναψη συμφωνητικού, δήλωση τριμηνιαίας κατάστασης συμφωνητικών κλπ. )? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν χρειάζεται δήλωση στις αμοιβές του ΤΕΕ, ούτε κατάθεση στην ΕΤΕ. Για τη σύναψη συμφωνητικού οι απόψεις διίστανται ενώ για την τριμηνιαία κατάσταση δεν υπάρχουν για την ώρα νεότερα από το μέτωπο (ΓΓΠΣ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Και εγώ αυτή την γνώμη είχα, απλώς χθες επικοινώνησα με το ΤΕΕ

και ο υπάλληλος απάντησε ότι την δηλώνουμε όπως και τα αυθαίρετα βάζοντας όσες ώρες απασχόλησης θέλουμε

και βγαίνει μια νόμιμη αμοιβή.

Μετά δηλώνουμε την συμβατική που έχουμε συμφωνήσει.

Αυτό μου είπε ισχύει από τον Φεβρουάριο του 2011 που βγήκε σχετική ανακοίνωση(!).

΄Εψαξα αλλά δεν βρήκα ακόμη τίποτα...

Αν βρω κάτι θα ενημερώσω.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Aν και εχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα, κάποια περιφερειακά του τεε έλεγαν στις αρχές κάτι τέτοιο (βεβαίως μέχρι πρότινος τους ενδιέφερε και το 2% υπέρ τεε που δεν θα το εισέπρατταν, το οποίο έχει καταργηθεί) . Στο πεδίο εργασιών της πλατφόρμας υπολογισμού νομίμων αμοιβών δεν υπάρχει είδος εργασίας για την βεβαίωση, όπως πχ εισήγαγαν για το ν. 4014. Άρα αμοιβή νόμιμη για βεβαίωση δε βάζεις και αυτή είναι και η κοινή πρακτική των περίσσοτερων συναδέλφων για τις βεβαιώσεις νομιμότητας των μεταβιβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Από το ΤΕΕ Αθήνας μου είπαν ότι αυτή την οδηγία δίνουν στους μηχανικούς,

δηλαδή να περνάνε από το σύστημα των αμοιβών και οι βεβαιώσεις με την διαδικασία που προανέφερα,

άσχετα του ότι δεν απαιτείται να αναγράφεται ο α/α έργου πριν την τελική υποβολή των βεβαιώσεων.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ο.κ.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα, εάν τους ρωτήσεις για το εάν πληρώνεις και κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, αυτοί θα σου πουν "Ναι, βεβαίως!!!!"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Κάνω μια τακτοποίηση (είμαι στο στάδι της τελικής υποβολής) απλά είναι η πρώτη που έχω αναλάβει

και ο πελάτης μου ζητάει και βεβαίωση μηχανικού..σύμφωνα με τα παραπάνω που προτείνεται, απλά συντάσω το έγγραφο και του το δίνω?

εφόσον υποστηρίζετε οτι δεν χρειάζεται να υποβληθεί στο σύστημα αμοιβων κλπ..?

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.