Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τριήμερο Υποστήριξης Επιχειρηματικών Ιδεών από το ΤΕΕ/ΤΚΜ


semtee

Recommended Posts

“Έχω μια έξυπνη ιδέα. Όμως, πώς να την προχωρήσω σήμερα;”

 

ΤΕΕπιχειρειν - φερε την ιδεα σου να την κάνουμε πράξη: Τριήμερο Υποστήριξης Επιχειρηματικών Ιδεών από το ΤΕΕ/ΤΚΜ.

 

Δουλειά του Μηχανικού είναι να λύνει προβλήματα με έξυπνους τρόπους.

 

Γνωρίζουμε ότι έχετε πολλές και καλές ιδέες. Καιρός να γίνουν πράξη!

 

Για το σκοπό αυτό, το ΤΕΕ/ΤΚΜ διοργανώνει τριήμερο υποστήριξης επιχειρηματικών ιδεών και σας προσκαλεί να υποβάλλετε τις ιδέες σας προκειμένου να προβληθούν σε επενδυτές / ανθρώπους της αγοράς, να πάρετε “feedback” για αυτές, καθώς και να δημιουργήσετε συνεργασίες, να ανιχνεύσετε τις επιχειρηματικές τάσεις της εποχής και, ευχή όλων μας, να εξασφαλίσετε μια χρηματοδότηση.

 

Στο τριήμερο, θα διεξαχθούν σεμινάρια-workshops για να σας βοηθήσουν στη βελτίωση των προτάσεών σας και στην προετοιμασία της παρουσίασής τους.

 

Περισσότερες πληροφορίες, υποβολή προτάσεων: http://epixeirinteetkm.gr

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνοπτικό πρόγραμμα Τριημέρου

 

Ακόμα κι αν η ιδέα σας βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο, αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα, γιατί στη διάρκεια του τριημέρου θα σας προετοιμάσουμε-καθοδηγήσουμε για την τελική παρουσίαση σε πολλαπλά στάδια:

  • θα πραγματοποιηθεί ειδικό βιωματικό workshop-σεμινάριο το οποίο θα σας καθοδηγεί, με τη βοήθεια ανθρώπων της αγοράς και ειδικούς στο “επιχειρείν”, σχετικά με α) την κατάστρωση ενός αποτελεσματικού επιχειρηματικού σχεδίου και οικονομικού πλάνου, β) τον σχεδιασμό μιας σύγχρονης παρουσίασης της πρότασής σας, γ) την αποτελεσματική προβολή του εαυτού σας σε σύντομο χρόνο (pitching), δ) την ανακάλυψη δεξιοτήτων (soft skills) καινοτομίας,
  • θα διεξαχθεί ένα βιωματικό εργαστήριο μέσα από το οποίο θα “βαδίσετε” όλα τα στάδια από την σύλληψη μιας ιδέας μέχρι την επιχειρηματική της αξιοποίηση,
  • θα παρουσιαστούν ως παράδειγμα καλές πρακτικές ανθρώπων που έχουν ήδη επιτύχει σε δράσεις καινοτομίας,
  • θα ολοκληρωθεί η προετοιμασία σας, με πρόβες μπροστά σε κοινό
  • παράλληλα, θα γίνονται coaching-sessions από ειδικούς και ανθρώπους της αγοράς οι οποίοι θα συζητούν μαζί σας και θα σας κατευθύνουν σε ειδικότερες λεπτομέρειες για τα πρώτα βήματά σας στην υλοποίηση της ιδέας σας, όπως: εργαλεία χρηματοδότησης, φορολογικά-λογιστικά, μορφές εταιρειών (ΕΕ, ΟΕ, ΑΕ, ΕΠΕ κτλ) καθώς και για το πώς να εκμεταλλευτείτε το διαδίκτυο και τα κοινωνικά δίκτυα για τη σωστή προβολή της επιχείρισής σας.

Νεότερα θα ανακοινωθούν στη σελίδα του Τριημέρου στο αμέσως επόμενο διάστημα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες: http://epixeirinteetkm.gr.

Επικοινωνία: info@epixeirinteetkm.gr

Οι εισηγητές: http://epixeirinteetkm.gr/portfolio/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλοί έχουμε κάποιες ιδέες που θεωρούμε πως θα μπορούσαν να μετεξελιχθούν σε εμπορεύσιμο προϊόν (ανεξάρτητα με το βαθμό καινοτομίας), θα ήθελα να θέσω κάποιο ερώτημα σχετικό με τη δράση του ΤΕΕ στην οποία αναφερθήκατε.

Στη σελίδα της δράσης αναφέρεται πως

"Σκοπός της επιτροπής αξιολόγησης είναι να επιλέξει τις προτάσεις που κρίνει ώριμες να παρουσιαστούν στο κοινό. Σκοπός της επιτροπής αξιολόγησης δεν είναι η ανάδειξη των καλύτερων προτάσεων ούτε η συμβολή της στην εξεύρεση χρηματοδότησης ή η διαμεσολάβησή της προς οποιονδήποτε παρευρισκόμενο επενδυτή"

Σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω

σκοπός είναι απλά να παρουσιαστούν προτάσεις;

Δεν θα πρέπει να έχουν κληθεί και οι αντίστοιχοι "εν δυνάμει" επενδυτές;

Εκτός αν αναφερόμαστε σε προτάσεις που έχουν να κάνουν με δραστηριότητα π.χ. πολ. μηχανικού που ίσως (δεν το γνωρίζω) να είναι κάπως πιο συγκεκριμένο το ενδιαφέρον.

Για να εξηγηθώ επειδή είμαι χημ. μηχανικός (αν δεν κάνω λάθος ανήκουμε και εμείς στο ΤΕΕ το οποίο παρεπιμπτόντως μέχρι πριν 5 περίπου χρόνια το πλήρωνα, δεν ξέρω για ποιό λόγο) και δραστηριοποιούμαι στη βιομ. χρωμάτων, έχω προσπαθήσει αρκετά πριν κάποιο διάστημα να υλοποιήσω κάποια ιδέα (λογισμικό για επεξεργασία συνταγών, Α' υλών, οργάνωση παραγωγής κ.ά), η οποία δεν απαιτεί κάποιο απαγορευτικό κόστος επένδυσης, απαιτεί όμως κάποιον να πιστέψει σε αυτή και να διαθέσει φυσικά τους πόρους για την υλοποίησή της.

Δεν ξέρω σε τι θα βοηθούσε εάν την ανέπτυσσα έστω και με καλύτερο τρόπο (με τη βοήθεια των ειδικών) σε κοινό άσχετο με αυτό που προτείνω ως ιδέα. Είναι πολύ σημαντικό να προσεγγίσεις κάποιον "επενδυτή" και εκεί θα πρέπει να βοηθήσει το ΤΕΕ. Είναι κακή η συμβολή στην εξεύρεση χρηματοδότη; Εξάλλου περί τίνος πρόκειται, περι ακαδημαϊκών ιδεών, ή φιλοσοφικής κουβέντας;

Δε λέμε να ζητήσει μερτικό φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από τη σελίδα

  • Γιατί οι υποψήφιοι θα έχουν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν την ιδέα τους σε ανθρώπους της αγοράς, να πάρουν άμεσα “feedback” και πιθανώς να εξασφαλίσουν υποστήριξη για την υλοποίησή της.
  • Γιατί θα δοθεί σε όλους η ευκαιρία για νέες συνεργασίες και στους νέους να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο των επιχειρήσεων.

 

Οι επενδυτές/άνθρωποι της αγοράς που θα κληθούν, θα γίνει προσπάθεια να είναι σχετικοί με τις προτάσεις προς παρουσίαση.

Ακόμη όμως και να μην προκύψει κάτι άμεσα εκείνη την ημέρα, η εμπειρία που θα αποκομίσουν οι συμμετέχοντες θα τους διευκολύνει να παρουσιάσουν

τις προτάσεις με σαφώς μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στο εγγύς μέλλον.

 

"απαιτεί όμως κάποιον να πιστέψει σε αυτή και να διαθέσει φυσικά τους πόρους για την υλοποίησή της."

ακριβώς. Για να πιστέψει λοιπόν κάποιος υποψήφιος επενδυτής, η όποια πρόταση πρέπει να παρουσιαστεί με έναν κατάλληλο τρόπο που να δείχνει ότι η επένδυση θα είναι προσοδοφόρα.

Αυτός είναι και ο σκοπός του workshop.

 

Τέλος, κριτήριο για να προκριθεί μια πρόταση προς παρουσίαση είναι να έχει εμπορικό ενδιαφέρον. Όχι "φιλοσοφική κουβέντα"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

Διαβάζοντας και εγώ την ανακοίνωση, βλέπω ότι αφήνει περιθώρια να κατατεθούν και ιδέες που ακόμα στέκουν σε αμιγώς θεωρητικό επίπεδο, μιας και προτρέπει φοιτητές να καταθέσουν προτάσεις.

Όπως και να έχει, το να πάρει μια ιδέα feedback ώστε να διορθώσει ή να προσαρμόσει επιμέρους λειτουργίες της δεν είναι λίγο. Επίσης, οι εισηγητές καλό θα είναι να θέλουν να "χώσουν" σε μια ιδέα και όχι να "χαϊδέψουν".

 

Προσωπικά και από όσα γενικά διαβάζω, η χρηματοδότηση δεν είναι καθόλου εύκολη ειδικά όταν παρουσιάζεις "σχέδια επί χάρτου". Οι επενδυτές συνηθέστερα θέλουν μια ώριμη πρόταση (που έχει ήδη ρολάρει στην Αγορά) για να της τα χώσουν. Όσο αφορά μοντέλα ανάπτυξης που θέλουν πολλά χρήματα, ας σκεφτούμε ότι και ο προσωπικός χρόνος που δαπανούμε σε μια ιδέα μας, μεταφράζεται σε χρήμα και προστίθεται όσο ασχολούμαστε με την ιδέα μας. Σήμερα που οι κρατικές επιδοτήσεις έχουν κοπεί, που οι ιδιώτες είναι φοβισμένοι, ίσως είναι λύση-πρόταση-αντιστάθμισμα του χρήματος, ο Χρόνος που διαθέτουμε όλοι στη μέρα μας.

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας.

Διαβάζοντας και εγώ την ανακοίνωση, βλέπω ότι αφήνει περιθώρια να κατατεθούν και ιδέες που ακόμα στέκουν σε αμιγώς θεωρητικό επίπεδο, μιας και προτρέπει φοιτητές να καταθέσουν προτάσεις.

Όπως και να έχει, το να πάρει μια ιδέα feedback ώστε να διορθώσει ή να προσαρμόσει επιμέρους λειτουργίες της δεν είναι λίγο. Επίσης, οι εισηγητές καλό θα είναι να θέλουν να "χώσουν" σε μια ιδέα και όχι να "χαϊδέψουν".

 

Προσωπικά και από όσα γενικά διαβάζω, η χρηματοδότηση δεν είναι καθόλου εύκολη ειδικά όταν παρουσιάζεις "σχέδια επί χάρτου". Οι επενδυτές συνηθέστερα θέλουν μια ώριμη πρόταση (που έχει ήδη ρολάρει στην Αγορά) για να της τα χώσουν. Όσο αφορά μοντέλα ανάπτυξης που θέλουν πολλά χρήματα, ας σκεφτούμε ότι και ο προσωπικός χρόνος που δαπανούμε σε μια ιδέα μας, μεταφράζεται σε χρήμα και προστίθεται όσο ασχολούμαστε με την ιδέα μας. Σήμερα που οι κρατικές επιδοτήσεις έχουν κοπεί, που οι ιδιώτες είναι φοβισμένοι, ίσως είναι λύση-πρόταση-αντιστάθμισμα του χρήματος, ο Χρόνος που διαθέτουμε όλοι στη μέρα μας.

 

καλημέρα

 

Φυσικά και δεχόμαστε ιδέες σε θεωρητικό επίπεδο.

Μέσα από τα σεμινάρια που θα πραγματοποιηθούν, θα προσπαθήσουμε να προσθέσουμε σε αυτές και την "επιχειρηματική" χροιά.

Αυτός είναι και ο σκοπός του 3μέρου.

 

Είναι αλήθεια ότι όσο πιο ώριμη είναι μια ιδέα τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να προσελκύσει επενδυτές.

Ωστόσο θα πρέπει να τονιστεί ότι η ωριμότητα ή μη της ιδέας δεν αποτελεί το βασικό κριτήριο για την απόφαση ενός επενδυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στον πειρασμό και υπέβαλα πρόταση σήμερα (από περιέργεια περισσότερο).

Η αλήθεια είναι πως αρκετά χρόνια "γυρνάει" στο μυαλό μου, αλλά για πολλούς λόγους δεν κατάφερα να την υλοποιήσω. Μια αρχική προσπάθεια πριν 6 χρόνια μου έδειξε πως παρουσιάζει μεγάλο ενδιφέρον, όμως ο τρόπος προσέγγισης - προώθησης ήταν πολύ ερασιτεχνικός.

Πιστεύω πως κάθε επένδυση για να έχει επιτυχία και εφόσον στηρίζεται σε μια καλή ιδέα, θα πρέπει να σχεδιάζεται και να υλοποιείται με τις απαραίτητες συνεργασίες με επαγγελματίες όπου απαιτείται. Το στήσιμο έχει ίσως την ίδια βαρύτητα με την ιδέα.

Δυστυχώς βρισκόμαστε σε μια χώρα, στην οποία σε κοιτάζουν λίγο στραβά αν αναφερθείς σε κάποια ιδέα που ξεφεύγει από τα στενά γεωγραφικά όρια αυτής. Ιδίως όταν απευθύνεσαι σε συναδέλφους, το πιο πιθανό είναι να σε απογοητεύσουν φοβούμενοι μήπως και φανείς καλύτερος.

Γενικά δεν θέλω να πω πως έχω σκεφθεί κάτι φοβερό, όμως υπάρχουν αρκετοί συμπολίτες μας που πιθανόν το έχουν κάνει και δεν ξέρω ποιά βοήθεια τους δίνεται έστω και από ιδιωτικό φορέα να το προχωρήσουν.

Η google ενημερώθηκα από την κόρη μου διεξάγει διαγωνισμό σε όλες τις χώρες μεταξύ μαθητών Α' Γυμνασίου για πρόταση logo (της google) ανά χώρα, σχεδιασμένο με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε τόπου.

Αυτό σε πολλές διαφορετικές μορφές θα πρέπει να μπαίνει ως εργασία από το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Θα πρέπει να δίνεται απ' αυτή την ηλικία ώθηση στα παιδιά μας να κατεβάζουν ιδέες και να προσπαθούν να τις υλοποιούν. Δηλ. να "μάθουν" να σκέφτονται (το να σκέφτεσαι βέβαια δε διδάσκεται, το να σε μαθαίνουν όμως να μη σκέφτεσαι είναι πολύ διαδεδομένο) και να δημιουργούν. Πιστεύω πως είναι η μόνη διέξοδός μας από τις κρίσεις (και όχι την κρίση όπως εσφαλμένως κατά τη γνώμη μου τιτλοφορείται).

Αυτά που κάποιον που δεν "αντέχει" να βλέπει τα χάλια γύρω του και αποφάσισε να προσπαθήσει να μεταναστεύσει (ελπίζω να τα καταφέρω), κυρίως γιατί δε θέλω τα παιδιά μου να απογοητευθούν όπως κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πολλά τα θέματα που έθεσε ο abenetos. Πέραν της πρόκλησης για συμμετοχή που δίνει μέσα από την αναφορά του για τη δική του πρόταση, δίνει μια διάσταση στο οποιοδήποτε εγχείρημα η οποία νομίζω, σήμερα, είναι πέρα για πέρα επίκαιρη: η διάσταση των συνεργασιών και των ολοκληρωμένων υπηρεσιών. Οποιοδήποτε προϊόν ή υπηρεσία σήμερα απαιτεί ομαδική δουλειά από την αρχή της μέχρι την ωρίμανσή. Πέραν τούτου, οφείλει να αποτελέσει θα έλεγα ένα σταθμό σε μια γραμμή υπηρεσιών/προϊόντων τα οποία όλα μαζί θα συναποτελούν αυτό το "ολοκληρωμένο" που προανάφερα.

 

Όσο αφορά το πως σε κοιτάει ο άλλος συνάδελφος/γείτονας/συγγενής κτλ ας μην τους δίνουμε σημασία γιατί υπάρχει και αντίβαρο δηλαδή και άνθρωποι που χαίρονται με την πρόοδο του άλλου και εμάς αυτοί μας αφορούν!

 

χαιρετώ, καλή επιτυχία στην πρόταση! Με το καλό ενδεχομένως να σμίξομε και εκ του σύνεγγυς μιας και γράφουμε κι εμείς πρόταση την οποία και ευελπιστούμε να στείλουμε ως Ομάδα, μαζί με ένα φίλο/συνάδελφο/προγραμματιστή.

Link to comment
Share on other sites

atitlon

Εύχομαι καλή επιτυχία!

Δεν έχει σημασία αν θα πετύχει επαγγελματικά κάποια πρόταση (προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος). Το υγιές όμως σε αυτή την ιστορία είναι πως υπάρχουν ανήσυχα πνεύματα και έστω και μια περίπτωση να βοηθηθεί με κάποια δράση όπως αυτή αξίζει τον κόπο η προσπάθειά τους (η δική μας αξίζει τον κόπο ούτως ή άλλως - εξάλλου πιστεύω πως "τριβελίζει" τα μυαλά μας επί μακρόν) αρκεί να μην είναι μόνον για το θεαθήναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.