Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ και Καπνοδόχοι


konel

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, Didonis said:

δεν κατάλαβα στο 3Χ3 τι είναι το 3.... μη μου πεις μέτρα?

Ναι, πρόκειται περί κτιστού καμινιού τρια επι τρία  μέτρα. 
Θυμάμαι τον παππού που ζούσε στο σπίτι όταν ήμουν παιδί (1970) και έλεγε στον δικό μου παππού να φτιάξουν κεραμίδια στο καμίνι. Ο δικός μου δούλευε ασβεστοκάμινα μετά τον πόλεμο.

Ο νέος ένοικος το τροποποίησε, και φέρνει ξύλα που υλοτομεί μόνος του στο βουνό, φορτηγα ολόκληρα. Το βουνό είναι ο Όλυμπος, καμία σχέση με Γιουγκοσλαβία , στην οποία αναφέρεσαι έμμεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κολλάει. Υλοτομεί στον Όλυμπο (με άδεια υποθέτω), μεταφέρει την ξυλεία σε αρκετή απόσταση (με φορτηγά), λειτουργεί το καμίνι για θέρμανση και ζ.ν.χ. (τροφοδοσία νυχθημερόν), κι όλο αυτό στοιχίζει λιγότερο από το πετρέλαιο???

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, tetris said:

Κάτι δεν κολλάει. Υλοτομεί στον Όλυμπο (με άδεια υποθέτω), μεταφέρει την ξυλεία σε αρκετή απόσταση (με φορτηγά), λειτουργεί το καμίνι για θέρμανση και ζ.ν.χ. (τροφοδοσία νυχθημερόν), κι όλο αυτό στοιχίζει λιγότερο από το πετρέλαιο???

Έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες γιατί μπορεί να δεχθώ πυρά ότι είμαι εθνικιστής ας πούμε.

Ο ένοικος είναι αλλοδαπός χωρίς άδεια παραμονής, εργάζεται μονίμως παράνομα, σε εργασίες που  ενίοτε είναι μη νόμιμες. Το σπίτι βρίσκεται σε απόσταση 1000 μέτρων από το δάσος, όποτε η μεταφορά ξυλείας  είναι εύκολη.

Ενοικιαστήριο δεν υπάρχει, το σπίτι έχει άπειρες παραβάσεις και είναι αδύνατον να νοικιαστεί νόμιμα με υπογραφή επιθεωρητή. Λέβητας πετρελαίου δεν υπάρχει στο σπίτι, η θέρμανση του γινόταν πάντα με μια ξυλόσομπα που δε μας είχε ενοχλήσει ποτέ.

Είπαμε στον ιδιοκτήτη να σηκώσει μπουρί ψηλότερα από το σπίτι τους (η καπνοδόχος είναι περίπου 6 μέτρα κάτω και από την στέγη του δικού του σπιτιού) και ο ιδιοκτήτης αρνήθηκε λέγοντας ότι δεν ειναι παράνομο.

Υπάρχει τρόπος αντίδρασης αλλά θα προτιμούσα να πατούσα σε κανονισμό σχετικό με την καπνοδόχο , παρά να θέσω γενικότερα θέματα που ενδέχεται να καταλήξουν άλλου.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.