Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση σε εκτός σχεδίου με άδεια Τρίτση


Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση : σε εκτός σχεδίου Οικόπεδο (μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο ) υπαρχει κατοικία συνολικού εμβαδού 190τ.μ.

με νομιμοποιημένο τμήμα (επι τρίτση) τα 60 τ.μ. . Για τον υπολογισμό του προστίμου έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1. Βάζω ότι υπάρχει οικοδομική άδεια?

2. Στα Φύλλα καταγραφής βάζω ποσοστό υπέρβασης δόμησης?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον βρίσκεσαι εκτός σχεδίου το πολύ να υπάρχει β' φαση Τρίτση, η οποία δεν θεωρείται "άδεια", ενώ και το τμήμα δεν είναι νομιμοποιημένο, απλώς έχει προσωρινή (ουδέν μονιμότερο...) εξαίρεση από κατεδάφιση. Οπότε δεν βάζεις συντ Άδειας και δεν χρησιμοποιείς συντ Υ.

Αν το πρώτο τμήμα βρίσκεται στην α' φάση δεν θεωρείται τακτοποιημένο και θέλει και αυτό ρύθμιση. Τουλάχιστον θα έχεις εξασφαλίσει το προ του 83.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει β' φάση είναι τακτοποιημένα και δεν μπαίνουν στη ρύθμιση του 4014.

Αν έχει μόνο α' φάση, δεν είναι τακτοποιημένα και πρέπει να μπουν στη ρύθμιση του 4014 με την αντίστοιχη παλαιότητα.

Σε κάθε περίπτωση θεωρείς ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια 'εχει μια σφραγίδα που εν φαίνεται καλά....από ότι βλέπω γράφει ότι εξαιρείτε από κατεδάφιση!!!σε κάθε περίπτωση θέλω να το καταθέσω και όταν καταφέρω να βρώ περισσότερα στοιχεία .

Πάντως θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε πια διευκρινιστική γράφει πως όταν είναι από Τρίτση δεν βάζουμε ότι υπάρχει άδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.