Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από Ξενοδοχείο (ειδικά κτήρια) σε ενοικιαζόμενα δωμάτια (κατοικία)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βλέπε έγγραφο ΥΔΟΜ αλλάγής χρήσης

[1155]=2292&language=el-GR

 

file:///C:\DOCUME~1\HP_ADM~1\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image002.gif

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Ηράκλειο, 31.10.2012

 

Αρ. πρωτ.

 

Προς:

05]
1.
ΥΠΕΚΑ δ/νση Ο.Κ.Κ

 

Μεσογείων και Τρικάλων 36 Τ.Κ.11526 Αθήνα

05]
2.
δ/νση ΠΕΧΩ Κρήτης Μ Παρλαμά 2 & Λεωφ.62 Μαρτύρων Τ.Κ.71304 Ηράκλειο Κρήτης

 

Σε συνέχεια της με αριθμό 171470 /29.10.2012 αίτησης των στην «κοινοποίηση» αναφερομένων ,αντίγραφο της οποίας σας κοινοποιούμε, παρακαλούμε να μας απαντήσετε εάν ισχύει σήμερα ,μετα την εφαρμογή του ΝΟΚ, η προστιθέμενη με τον Νόμο 3498/2006 παρ. 7 στο άρθρο 21 του ΓΟΚ 1985 .Η Υπηρεσία μας έχει την άποψη ότι εφ’όσον η διάταξη αυτή δεν αντιτίθεται στις ρυθμίσεις του Ν.4067/2012 όπως υπαγορεύει το άρθρο 35 αυτού για τις καταργούμενες διατάξεις, δεν έχει καταργηθεί και είναι σε ισχύ.

Παρακαλούμε στη συνέχεια να τοποθετηθείτε γενικώς εάν νομίμως υφιστάμενα κτίρια εντός ρυμοτομικών σχεδίων στα οποία έχουν δοθεί σε παρέκκλιση, επιπλέον των ισχυόντων προ του 1985 διατάξεων ,όροφοι με σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις μπορούν μερικώς η στο σύνολό τους να αλλάξουν χρήση σύμφωνα με το σημερινό καθεστώς των χρήσεων στην περιοχή.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ολίγη καθυστέρηση να πω και εγώ τη γνώμη μου.

 

Κατ' αρχήν ξεκινάς λάθος. Έχεις ένα κτήριο, το οποίο έχει χρήση ξενοδοχείο, δηλαδή τουριστικό κατάλυμα, άρα χρήση κατά τον κτηριοδομικό "προσωρινή διαμονή" και θες να το κάνεις "ενοικιαζόμενα δωμάτια" δηλαδή πάλι τουριστικό κατάλυμα, άρα δεν έχεις αλλαγή χρήσης. Το ότι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, αν και τουριστικά καταλύματα και κατ΄επέκταση επαγγελματική χρήση, δομούνται με όρους κατοικίας δεν σημαίνει οτι έχουν και χρήση κατοικίας.

 

Το πρόβλημα σου είναι ο συντελεστής. Δεν μπορείς να τα κάνεις ενοικιαζόμενα δωμάτια ακριβώς γιατί υπερβαίνεις τον επιτρεπόμενο συντελεστή για κατοικία. Και μόνο στα νόμιμα να αλλάξεις "τίτλο" (δε λέω χρήση για να μην μπερδευόμαστε), πάλι δεν μπορείς, γιατί το οικόπεδο έχει υπερβεί τον συντελεστή που δικαιούται για κατοικία οπότε δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή προς το δυσμενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια, επιτρέπεται αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένους χώρους με τον Ν. 40141/11 αλλά απαγορεύεται από τον ΝΟΚ επειδή οι τακτοποιημένοι ''δεν είναι νομίμως υφιστάμενοι'' ???

Και επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης μόνο στα νόμιμα τμήματα των κτιρίων ???

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

διαβάστε σας παρακαλώ όλοι αυτο το έγραφο του ΥΠΕΚΑ και παρακαλώ να εκφράσετε τις απόψεις σας. θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση (για το νόμιμο πάντα τμήμα) ανεξάρτητα από τους όρους δόμησης, πραγματοποειταί η αλλαγή χρήσης

Edited by stp2008
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω stp2008!

Μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι διατυπωνουν οι ΥΔΟΜ τετοια ερωτηματα που εχουν τοσο προφανη απαντηση. Στην ουσια, τους απαντησαν με αποσπασμα του νομου! Σαν να τους λενε: μαθετε αναγνωση!!!

 

Η δικη μου περιπτωση ειναι πιο συνθετη διοτι εκτος των αλλων εχω τμηματα κτιριου στον νομο Τριτση και τμηματα στον 4014/11.

Συντομα θα μαθω...

 

dada: ξαναδιαβασε απο την αρχη την υποθεση μου διοτι εισαι φαουλ! Εχω ηδη ξαναγραψει πως ο ΣΔ που αρχικα ειχε παρει το κτιριο ηταν για κατοικια

Link to comment
Share on other sites

Τότε ήταν για κατοικία. Πρίν 30 χρόνια ,όπως αναφέρεις, δεν ίσχυε το διάταγμα του 85 και προφανώς ίσχυαν άλλα πράγματα που σου έδιναν συντελεστή 1,2. Σήμερα οι όροι δόμησης για κατοικία έχουν αλλάξει. Έστω και αν τα 300τ.μ. είναι νομίμως υφιστάμενα τα επιπλέον 200 δεν είναι, οπότε πως μπορεί να υπαχθεί όλο το οικόπεδο σε καθεστώς δόμησης κατοικίας?

 

Δηλαδή αυτός που έκανε παράνομα ξενοδοχείο 500τ.μ. χωρίς να το δικαιούται μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης ενώ αυτός που έκανε νόμιμα 500τμ μέτρα ξενοδοχείο δεν μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης γιατί έκανε χρήση ευνοϊκού συντελεστή?

 

υγ και λίγο τον τόνο σου σε παρακαλώ, να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να σε προσβαλλω, αλλα καταλαβα πως με τον τροπο που εγραψα, μαλλον το εκανα. Συγνωμη.

Οσον αφορα το παραδειγμα σου, δεν ισχυει, διιοτι εγω εχω 300 νομιμα και 200 παρανομα (για τα οποια εχει πληρωθει προστιμο) και σκοπος ειναι να αλλαξω χρηση μονο στα νομιμα. Αυτη ηταν και η συμβουλη του ΕΟΤ. Τα υπολοιπα 200 θα τα δεχτουν μονο και μονο απο τις βεβαιωσεις υπαγωγης στους νομους αυθαιρετων.

Τι να πω! Ισως και να εχετε δικιο!

 

Οσον αφορα τον ΣΔ 1,2 εχω αρχισει να πιστευω πως εκαναν λαθος στην ΥΔΟΜ και μαλλον ειναι οικισμος προ 1923 οπου πραγματι χορηγηται 1,2 και μεχρι 300μ2. Πως εκανε τωρα 312μ2....?????δεν ξερω!

Υπαρχει περιπτωση να ηταν τοτε προ '23 και να εγινε αργοτερα <2000κατοικων?

Link to comment
Share on other sites

tzeno μου αρέσει που για σένα είναι προφανής η απάντηση στην υδομ άρα δεν έπρεπε να κάνει ερώτημα ενώ για το οικόπεδό σου 300μ2 που εκδόθηκε οικοδομική άδεια πριν την οριοθέτηση δεν ήξερες το συντελεστή δόμησης και φυσικά δεν είναι προφανής ότι δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης σε κτήριο με αυθαίρετα έστω και αν τακτοποιήθηκαν ή εξαιρέθηκαν από την κατεδάφιση ( τα οποία εξαιρέθηκαν σαν κατοικία και μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.