Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ : Επιστροφή επιχορήγησης λόγω κλεισίματος γραφείου


moderndrummer

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ονομάζομαι Αχιλλέας και ήμουν ας πούμε από τους "τυχερούς" για τους οποίους εγκρίθηκε η επιδότηση για το ΕΣΠΑ μηχανικών το 2010. Έτσι προχώρησα σε αγορά εξοπλισμού και πηρα στο τέλος ένα μέρος του ποσού που είχε προεγκριθεί (κάποια πράγματα δεν πληρώθηκαν, παρά το γεγονός ότι ειχαν εγκριθεί στην προέγκριση).

 

Πήρα 5800 ευρώ. Όλα καλά ως εδώ. Όμως η τύχη δεν έμεινε με το μέρος μου και αναγκάστηκα μετά από περίπου 1.5 χρόνια να φύγω μόνιμα στη Γερμανία. Το γραφείο το έκλεισα γιατί δεν μπορούσα να πληρώνω χαράτσια αλλά ούτε και ΤΣΜΕΔΕ.

 

2 χρόνια μετά μου ζητήθηκε να υπογράψω υπευθυνη δήλωση ότι η εταιρεία μου δεν έχει αλλάξει την κατάστασή της. Φυσικά και δεν το έκανα και τώρα μου έστειλε το υπουργείο ανάπτυξης επιστολή να επιστρέψω έντοκα μέρος της επιδότησης, ήτοι 4600 ευρώ.. Δύσκολα...

 

Όπως είπα είμαι στη Γερμανία, δεν έχω μόνιμη δουλειά και τα φέρνω βόλτα με part time. Δεν μπορώ να επιστρέψω με τη μια το ποσό ούτε μπορώ να πάρω δάνειο γιατί δε δουλεύω πλέον στην Ελλάδα.

 

Έχει κανένας σας σχετική εμπειρία; μπορεί να γίνει κάτι, κάποια ένσταση, κάποιος διακανονισμός; Αν γνωρίζει κανείς τπτ παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμπαράσταση.

 

Φιλικά,

Αχιλλέας

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Να ο λόγος για τον οποίο δεν θέλω να προχωρήσω στο νέο πρόγραμμα επιδοτήσεων...Η ενημερωσή σου πάντως είναι χρήσιμη γιατί το είχαμε πολύ απορία (δες και το άλλο thread με τις επιδοτήσεις).

 

Δυστυχώς, δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Προτείνω να μιλήσεις με το γραφείο που σου έκανε την ένταξη στο πρόγραμμα, μήπως έχουν κάποια άκρη στο υπουργείο ανάπτυξης να σου βρούνε κάποια συμβιβαστική λύση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνεις τιποτα, το υπουργειο αναπτυξης στελνει στη δου το ποσο για εισπραξη, κ περιμενεις τον επομενο διακανονισμο με την εφορεια, η πας απο μονος σου κ μιλας με τον εφορο για διακανονισμο.

 

Ολα αυτα, ΑΦΟΥ αγνοησεις οτιδηποτε.

 

Σημειωτεον οτι υπαρχει η περιπτωση να σε μπαγλαρωσουν στο αεροδρομιο, εγω μια φορα στα ειπα. Εναλλακτικα μαζευεις το ποσο κ το δινεις ντουκου.

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχεις τη συμπαθεια μου, πολυ καλα σε κανανε...Προσεχουμε οταν υπογραφουμε κατι.

Τι αγορασες το 2010? Θες να μας πεις για να δουμε αν ενδιαφερεται κανεις να παρει κατι για να ρεφαρεις?

Α, ναι ε?

Link to comment
Share on other sites

thankafe λίγο απότομο σε βρίσκω, συνάδερφοι είμαστε σε δύσκολους καιρούς και δεν μου ακούστηκε καλά αυτό το "καλά να πάθεις"!

Πάντως έχεις δίκιο ότι πρέπει να προσέχουμε και να έχουμε γνώση τι υπογράφουμε...

 

Αλήθεια, εξοπλισμός από ΕΣΠΑ μπορεί να μεταπωληθεί ή υπάρχει καμιά ρήτρα πως ούτε αυτό γίνεται?

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χαίρετε.

 

Είναι πολύ παλιο το θέμα το ξέρω αλλά συζητούσα μια παρόμοια περίπτωση με έναν συναδελφο που έχει το ίδιο πρόβλημα και θέλει και αυτός να φύγει εξωτερικό για δουλειά και να κλείσει την επιχείρηση.

 

θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν το εξής:

 

ο φίλος που άνοιξε το θέμα γράφει:

 

"2 χρόνια μετά μου ζητήθηκε να υπογράψω υπευθυνη δήλωση ότι η εταιρεία μου δεν έχει αλλάξει την κατάστασή της. Φυσικά και δεν το έκανα και τώρα μου έστειλε το υπουργείο ανάπτυξης επιστολή να επιστρέψω έντοκα μέρος της επιδότησης, ήτοι 4600 ευρώ"

 

Την υπέυθυνη δήλωση αυτη ποιος την ζήτησε; Το γραφειο διεκπεραίωσης της επιδότησης, η εμπλεκόμενη τράπεζα ή το υπουργείο ανάπτυξης; 

 

Αν υπέγραφε την δήλωση (ψευδη εννοείται) και δεν την αγνοούσε, θα τον εβρισκαν και πάλι και θα του ζητούσαν πίσω το ποσό;

 

Αν είσαι στο εξωτερικό θα έχεις πάλι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Είναι πολύ παλιο το θέμα το ξέρω αλλά συζητούσα μια παρόμοια περίπτωση με έναν συναδελφο που έχει το ίδιο πρόβλημα και θέλει και αυτός να φύγει εξωτερικό για δουλειά και να κλείσει την επιχείρηση.

 

θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν το εξής:

 

ο φίλος που άνοιξε το θέμα γράφει:

 

"2 χρόνια μετά μου ζητήθηκε να υπογράψω υπευθυνη δήλωση ότι η εταιρεία μου δεν έχει αλλάξει την κατάστασή της. Φυσικά και δεν το έκανα και τώρα μου έστειλε το υπουργείο ανάπτυξης επιστολή να επιστρέψω έντοκα μέρος της επιδότησης, ήτοι 4600 ευρώ"

 

Την υπέυθυνη δήλωση αυτη ποιος την ζήτησε; Το γραφειο διεκπεραίωσης της επιδότησης, η εμπλεκόμενη τράπεζα ή το υπουργείο ανάπτυξης; 

 

Αν υπέγραφε την δήλωση (ψευδη εννοείται) και δεν την αγνοούσε, θα τον εβρισκαν και πάλι και θα του ζητούσαν πίσω το ποσό;

 

Αν είσαι στο εξωτερικό θα έχεις πάλι πρόβλημα;

τελικα τι συμβαινει με εμας ;;; εχουμε στο αιμα μας την λαμογια .... φιλε ή θα εισαι νομιμος ή παρανομος .. διαλεγεις και παιρνεις ... οταν παιρνεις επιδοτηση ξερεις τους ορους ... και καλα εσυ και εγω σαν ατομα ... εδω αυτες τις λαμογιες τις εκανε οργανομενα το ελληνικο κρατος και κοροιδευε την ΕΕ για τις επιδοτησεις των αγροτων και τωρα πληρωνουμε ολοι εμεις ... και σε χρημα και σε νοοτροπια που την συναντας παντου και σε τελειωνει ψυχολογικα ... δρομοι μπλοκα απεργια μιζα και διαφθορα ... θες ολα αυτα να τα συνεχισεις ;;; προχωρα ....

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι συμβαινει με εμας ;;; εχουμε στο αιμα μας την λαμογια .... φιλε ή θα εισαι νομιμος ή παρανομος .. διαλεγεις και παιρνεις ... οταν παιρνεις επιδοτηση ξερεις τους ορους ... και καλα εσυ και εγω σαν ατομα ... εδω αυτες τις λαμογιες τις εκανε οργανομενα το ελληνικο κρατος και κοροιδευε την ΕΕ για τις επιδοτησεις των αγροτων και τωρα πληρωνουμε ολοι εμεις ... και σε χρημα και σε νοοτροπια που την συναντας παντου και σε τελειωνει ψυχολογικα ... δρομοι μπλοκα απεργια μιζα και διαφθορα ... θες ολα αυτα να τα συνεχισεις ;;; προχωρα ....

 

Αγαπητέ μου εγώ ούτε λαμόγιο είμαι ούτε παράνομος. Δεν είμαι καν μηχανικός πλέον. Η ερώτηση που έκανα αφορά το πρόβλημα ενός φίλου. Και ο φίλος που αναφέρομαι δεν έχει κάνει επίσης κατι παρανομο. Πείρε μια επιδότηση και λόγω κρίσης δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του γραφείου του. Θέλει δε να ξενιτευτεί για να μπορέσει να ξεχρεώσει τα χρωστούμενα και όπως θα διάβασες και παραπάνω κανένα ποσό δεν παραγράφεται ούτε αποκρύπτεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Εξάλλου αυτός θα είναι πλέον ο κανόνας για όλους τους μηχανικούς αν ψηφιστεί το νεό νομοσχέδιο, θα αναγκάζονται να κλείνουν τα γραφεία τους. Ο πρώτος είναι που το παθαίνει αυτό ή ο τελευταίος; Και εδω που τα λέμε δεν μπορεί να ανταπεξέλθει πια γιατί ΔΕΝ είναι λαμόγιο και παράνομος. Γιατί τελικά στην Ελλάδα του σήμερα αυτοί μονο μπορούν και επιβιώνουν. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς κάνοντας υποθέσεις που τελικά δεν ισχύουν.

 

Αν υπάρχει κάποιος πάντος που μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα ας το κάνει παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα ειναι απλά:

 

Το 2010 σε επιδοτησανε για να κάνεις μια δουλειά και σου γραφανε μέσα πως για 5 τουλάχιστο χρόνια πρέπει να λειτουργήσει η επιχειρηση αλλιώς επιστρεφεις την επιδότηση.

 

Εσυ τελικά την εκλεισες. Δεν εξεταζω το γιατί, μπορεί τα πράγματα να μην πήγαν καλά.

 

Εχεις υποχρεωση να επιστρεψεις την επιδότηση. Το πως μπορεί να αβλύνεις το χρωστούμενο ποσό δε το ξερω, αλλά σιγουρα πρεπει να το πληρώσεις. Έπρεπε απο τοτε να το εχεις στα υπόψη, να το ψαξεις, αν ξερεις πως η απόφαση να κλείσεις το γραφείο θα σου εριχνε αυτό το αγγούρι και να επαιρνες τα μέτρα σου. Π.χ. να εψαχνες να πουήσεις τα πάγια για να μειώσεις το Penalty που ειχες να πληρώσεις.

 

Αυτό λέγεται επιχειρηματικό ρίσκο, και κολλάει και στο διπλανο νημα που γκαρίζω για την εννοια του ΕΕ.

 

Αστειότητα να διαβάζουμε για υποβολή ψευδούς ΥΔ, εκτός και εαν θελει κανείς να αποδείξει πως ειναι λεβεντης,,,, στα σίδερα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.