Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καινοτομίες στην παραγωγή και τη χρήση του χάλυβα


Recommended Posts

γεια σας ειμαι κανουριος στο φορουμ και ειμαι φοιτητης στον τμημα επιστημης των υλικων της πατρας...θα ενδιαφερομουνα να μελετησω στην διπλωματικη μου καποιοες καινοτομιες στον κλαδο του χαλυβα ,στην παραγωγη και στην χρηση του,,εχει καποιος καποα ιδεα,η με οποιο τροπο μπορει να με βοηθησει???

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και σχετικά καινοτόμο έιναι η επεξεργασία χάλυβα με την μέθοδο high cutting speed. Δες κι εδώ http://www.frankentechnik.de/english/home.html έχει κάτι ενδιαφέρον βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Άλλωστε δεν είναι ακριβώς το αντικείμενό μου μιας και είμαι μηχανολόγος. Πάντως ακόμα κι αν το έψαχνα μόνο γερμανόφωνα περιοδικά θα μπορούσα να βρω. Αν σε ενδιαφέρει παρόλα αυτά πες μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο. Ίσως βρεις κάτι ενδιαφέρον.

 

http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=technology&res=9B0DE3D8163BF932A35752C0A967948260

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, οπότε θα σου απαντήσω έστω και καθηστερημενα.

Καταρχήν είμαι μεταλλουργός.

 

Το θέμα που αναπτύσσεις είναι πολύ γενικόλογο και στα πλαίσια μια διπλωματικής έχεις πολύ φιλόδοξους στόχους.

 

Στην Ελλάδα παράγουμε μόνο χάλυβα οπλισμού και αν έχεις ακουστά για τους tempcore, οι οποίοι ονομαστήκαν έτσι από την μέθοδο παραγωγής τους.

 

Μπορείς να ασχοληθείς επίσης με του χάλυβες trip οι οποίοι κατά κόρον χρησιμοποιούνται στην αυτοκινητοβιομηχανία.

 

Σου δίνω αυτά τα δύο παραδείγματα χαλύβων, οι οποίοι είναι κοινοί χάλυβες χωρίς προσμίξεις με χαμηλό άνθρακα για να είναι συγκολλήσιμοι, αλλά λόγω της ιδιαίτερης θερμικής κατεργασίας έχουν αποκτήσει χαρακτηριστικά που τα κάνουν τα καλύτερα για την χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.