Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή πισίνας χωρίς άδεια


jimtrian

Recommended Posts

Υπάρχει μία μόνο εξαίρεση βάση του ΝΟΚ:

άρθρο 4, παράγραφος 3,θ

Ασκεπής πισίνα <50μ², με compact μηχανοστάσιο, χωρίς περιμετρικά τοιχεία από μπετόν (εννοεί προφανώς προκάτ κατασκευές)

πρέπει να τηρείται η υποχρεωτική φύτευση (αλήθεια, αφού δεν απαιτείται άδεια ή έγκριση, ποιος το ελέγχει αυτό...?), και μέγιστο βάθος εκσκαφής ή επίχωσης 1,00μ

Απαιτείται μόνο δήλωση μηχανικού για την στατική και Η/Μ ασφάλεια της πισίνας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...πρέπει να τηρείται η υποχρεωτική φύτευση...

από το παραπάνω συμπεραίνω οτι μετράει στην κάλυψη

 

η όλη φιλοσοφία είναι οτι κανείς δεν θα το ελέγξει τώρα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι μπορεί ο κάθε ιδιώτης να πράττει χωρίς τη συνδρομή μηχανικού γιατί θα το βρει μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν μετράει στην κάλυψη, όπως όλες οι κατασκευές του άρθρου 17 του ΝΟΚ ...

 

Παρ. 7, δ) Ασκεπείς κατασκευές για την υποδοχή στοιχείων νερού και πισίνες.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα.

 

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να με ενημερώσετε εάν χρειάζεται άδεια για την τοποθέτηση μεγάλης πλαστικής πισίνας (7x4x1,5) σε οικόπεδο εκτός σχεδίου και τι δικαιολογητικά χρειάζονται.

 

Διάβασα τον NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4067, Άρθρο 4 Άδειες Δόμησης

θ. Τοποθέτηση ασκεπούς δεξαμενής νερού η πισίνας, μέγιστης επιφάνειας 50 τ.μ., που εξυπηρετούνται με εξωτερικά συστήματα μηχανοστασίου τύπου compact και δεν απαιτείται για την εγκατάστασή τους τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα και με την προϋπόθεση ότι το ύψος όλων των κατασκευών σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει περισσότερο το ένα μέτρο (1,00 μ.) από την οριστική στάθμη εδάφους και εφόσον δεν απαιτούνται εκσκαφές ή επιχώσεις του φυσικού εδάφους μεγαλύτερες από 1,00 μ. για την τοποθέτησή της και τηρείται η απαιτούμενη φύτευση του υποχρεωτικώς ακαλύπτου χώρου. Για την εγκατάσταση απαιτείται δήλωση αρμόδιου μηχανικού που αναλαμβάνει την ευθύνη της στατικής και ηλεκτρομηχανολογικής ασφάλειας της κατασκευής και των εγκαταστάσεων. (τι δήλωση χρειάζεται αφού δεν έχει καθόλου σκυρόδεμα, είναι πλαστική)

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει μία μόνο εξαίρεση βάση του ΝΟΚ:

άρθρο 4, παράγραφος 3,θ

Ασκεπής πισίνα <50μ², με compact μηχανοστάσιο, χωρίς περιμετρικά τοιχεία από μπετόν (εννοεί προφανώς προκάτ κατασκευές)

πρέπει να τηρείται η υποχρεωτική φύτευση (αλήθεια, αφού δεν απαιτείται άδεια ή έγκριση, ποιος το ελέγχει αυτό...?), και μέγιστο βάθος εκσκαφής ή επίχωσης 1,00μ

Απαιτείται μόνο δήλωση μηχανικού για την στατική και Η/Μ ασφάλεια της πισίνας.

ΚΑλημερα σε αδεια του 2007 που εχουν κατασκευαστει τα παντα εκτος την πισινα που προεβλεπε μπορει ο ιδιοκτητης να την κατασκευασει τωρα?

εντος περιμετρηκης 2 κτηρια 100 τ.μ  με δυο πισινες εκ των οποιων η μια ειναι κατασκευασμενη υπαρχει συσταση Ο.Ι θα πρεπει να παρει συγκαταθεση απο τον συνιδιοκτητη?

και ποια η διαδικασια αν καποιος γνωριζει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κλείσει η άδεια μπορεί , αφού ακόμα είναι σε ισχύ μετά την παράταση .

 

Καλημερα επειδη δεν γνωριζω σιγουρα αλλα 99% εχει κλεισει μπορεις να μου πεις πως θα το μαθω? την αδεια την πηρα απο το αρχειο και ειναι του 2008 τελικα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα!
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από τους συναδέλφους την διαδικασία για έκδοση μικρής κλίμακας για τοποθέτηση προκατασκευασμένης πισίνας όπως προβλέπεται στην παράγραφο ιζ του ΦΕΚ 2605.
Αν έχω καταλάβει καλά απαιτείται μόνοη δήλωση του μηχανικύ, ένα τοπογραφικό, το αντιγραφο της άδειας οικοδομής και τα iso της πισίνας αφού πρόκειται για προκατασκευασμένη πισίνα και δεν απαιτούνται περαιτέρω μελέτες.
Τα παραπάνω τα καταθέτουμε στην αρμόδια πολεοδομία και περιμένουμε για την έγκριση που μου είπαν ότι παίρνει μέχρι μία εβδομάδα.
Αν κάποις γνωρίζει κάτι παραπάνω που απαιτείται παρακαλώ ας απαντήσει.
Ελπίζω να είμαι κουραστικός αλλά είμαι νέος μηχανικός και οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν μακριά από την έδρα μου οπότε θέλω να είμαι όσο καλύτερα προετοιμασμένος γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ.

 

 


Βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι πέρα από το κατασκευαστικό (πολεοδομία, άδεια κατασκευής κλπ.), για τις πισίνες που θα χρησιμοποιηθούν για επαγγελματικό σκοπό, υπάρχει και η έκδοση της άδειας λειτουργίας που θέτει και συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.