Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή πισίνας χωρίς άδεια


jimtrian

Recommended Posts

Και δεν θα ήταν ακόμη πιο περίεργο να "επιβραβεύσουμε" τον αυθαιρετούχο ιδιοκτήτη του μή άρτιου με μια πισίνα ενώ αντίστοιχα ο νόμιμος γείτονας να μην μπορει να φτιάξει μια για να δροσιστεί αφού θα χει φυτέψει τα κρεμμυδάκια του?

(p.s. όχι κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας. Σήμερα πρεπει να είναι άρτιο)

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 10:58 ΠΜ, Didonis said:

όχι βέβαια... 

Άρα για τα "χωρίς άδεια" στον Ν.4495 δεν έχει νόημα η κατάταξη σε κατηγορίες αυθαιρεσιών, σωστά?

Απλά τυγχάνουν εξαίρεσης από κατεδάφιση για 30 έτη και τίποτα παραπάνω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο όμως ίσως ενταχθούν στο σχέδιο πόλης.... Κι αυτό το αύριο δεν θ' αργήσει για πάρα πολλές περιοχές, που σήμερα είναι εκτός σχεδίου κ.λπ. ....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση συνάδελφοι –πόσες πισινές αυτόνομες των 50 τμ μπορώ να κάνω ανά οικόπεδο? Επίσης  μπορώ να κάνω 2 των 25 τμ? η 5 των 10 τμ? ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για κατασκευή πισίνας με μικρής κλίμακας έχω μπερδευτεί λίγο με το βάθος της. Η επιφάνεια οκ είναι μέχρι 50 τ.μ. αλλά το βάθος μπορεί να είναι μέχρι 1,5 μέτρο? Μπορεί να γίνει υπερύψωση? Όσο αφορά το κομμάτι των μελετών χρειάζεται Η/Μ, μετράει στην κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω ενα αγροτεμάχιο (εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης, εκτός οικισμού) μη αρτιο μη οικοδομήσιμο. Δεν έχω καταλάβει όμως, ενώ τα κτίσματα εντός αυτού έχουν ρυθμιστεί με τον ν.4495/17 έχω το περιθώριο να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για την περίπτωση <ιε> τοποθέτηση ασκεπούς δεξαμενής νερού; 

Επίσης πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω εάν στα πλαίσια έκδοσης αυτής της αδείας, έχω το περιθώριο να ρίξω σκυρόδεμα διάστρωσης δαπέδου

Edited by Dimitris Mpardakas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο δεν μπορείς να βγάλεις καμία άδεια για νέες κατασκευές (εκτός από περίφραξη). Μπορείς κατ' εξαίρεση να βγάλεις Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας για εργασίες που αφορούν σε κτίρια που έχουν ρυθμιστεί με τον 4495 (π.χ. εσωτερικές διαρρυθμίσεις, επισκευές κλπ). Διάβασε και λίγο τα προηγούμενα post.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.