Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφρός πολυουρεθάνης για μονωση?


statik

Recommended Posts

Γεια σας

Θελω να κανω Θερμομωνωση ταράτασς σε παλαιο κτίριο με αποξύλωση της παλιας μονωσης του 70' .

Έχω βρει εκτος απο τους συνήθης τρόπους και μια εταιρεία που βάζει το θερμομονωτικό υλικό με σπραy ,

με σκληρό αφρό πολυουρεθάνη. Μου είπαν συν της άλλης και αυτο θελω να σας ρωτήσω ότι ΔΕΝ απαιτείται στεγανοποίησηο διότι το υλικό είναι αδιαβροχο , οπότε ΔΕΝ χρειάζεται στρώση ασφαλτόπανου.

Επειδη σκοποευω να το προχωρήσω το θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας. Γνωρίζω ότι η θερμομόνωση πρέπει να προστατευται από την υγρασία.

Χωρις να θεωρηθει διαφημιση , για λεπρομέρεις

http://www.sprayfoam.gr/

και συγκεκριμένα

http://www.sprayfoam.gr/item.php?itid=47

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΚ,το υλικό είναι αδιάβροχο,αλλά το θέμα είναι οτι όπως ψεκάζεται το υλικό και μόλις έρθει σε επαφή με το δομικό σου στοιχείο "φουσκώσει" και πάρει την τελική του μορφή,θα υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ -όσο καλό και να είναι το συνεργείο- μικρές ή ακόμα και μεγάλες διαφορές "φουσκωμάτων" τοπικά οπότε θα σου λιμνάζει το νερό σίγουρα.Ακόμα και αυτό να μη γινόταν,δε θα έπρεπε να δώσουν κλίσεις για την απορροή των ομβρίων? Εγώ δε νομίζω οτι γίνεται δουλειά χωρίς να πέσει από πάνω τσιμεντοκονία ρύσεων + ασφαλτόπανο.Τον αφρό πολυουρεθάνης τον έχω δουλέψει σε θερμοπρόσοψη και γενικά έμεινα ευχαριστημένος,τώρα για δώμα νομίζω θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσεις τις κλασικές XPS πλάκες για μόνωση δωμάτων + τσιμεντοκονία + ασφαλτόπανο και τέλος.Πιο φτηνό θα σου βγεί και πιο σωστό.Άλλωστε ο αφρός δεν είναι τόσο σκληρός ώστε να μη συμπιεστεί υπό το βάρος της τσιμεντοκονίας,το οποίο μπορεί τοπικά σε κάποια σημεία να σου δημιουργήσει πάλι λιμνούλες..

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο την πολυουρεθάνη θα πεσει ούτος και αλλιως γαρμπιλομπετό για να παρει τις ρησεις. Δεν ξερω τωρα κατα πόσο πρέπει να μπει στεγανωτικη στρώση ανάμεσα της πολυουρεθάνης και γαρμπιλομπετού.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μετα το γαρμπιλομπετο θα γινει και υγρομονωση.

Αρα γιατι να μην επιλεξεις φυλλα εξηλασμενης πολυστερινης για θερμομονωση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δεν τοποθετούσες γαρμπιλομπετό επάνω στο SPF θα χρειαζόσουν μια προστατευτική μεμβράνη επάνω στην πολυουρεθάνη που θα προστάτευε από την υπεριώδη ακτινοβολία,θα βοηθούσε στην βατότητα και θα έδινε σταθερό φινίρισμα που δεν αλλοιώνεται. Έχετε δει "καμμένη" επιφάνεια spf με το πέρασμα του χρόνου?

Στην δική σου περίπτωση λοιπόν τοποθετείς μονολιθική αλειφατική επίστρωση πολυουρεθάνης ψυχρής επάλειψης και πήξης επάνω στο γαρμπιλομπετό,σε 2 χέρια επίστρωση με λευκό χρωματισμό επάνω,ώστε να ελέγχεις εύκολα μελλοντικά που έχει αλλάξει το χρώμα από κάτω και να επιδιορθώσεις τοπικά.

Το γνωρίζουν αυτό στην εταιρία που επέλεξες,περίπου 5 Ε/τ.μ. είναι το επιπλέον κόστος υλικών,μαζί με το αστάρι για επιφάνεια χαμηλής απορροφητικότητας που έχει το υπόστρωμα σου.

 

 

υγ.

ιδιαίτερα χαλαρωτικό το site σου.

Link to comment
Share on other sites

Σιδερα, στειλε μου με πμ ποιας εταιρειας πολυουρεθανικη εννοεις, που εχει κοστος (με το ασταρι) 5Ε/τμ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν με έμαθες τόσο καιρό κρητικέ?

Αααα και που 'σαι,μην αρχίσεις με τα τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί γνωρίζεις την μανία μου με τα πιστοποιητικά και τις συγκρίσεις.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εμαθα φιλε ακομα.

Αν θες πες το μου.

Δεν θα το πω πουθενα.

 

Επισης γιατι προτεινεις ασταρι για επιφάνεια χαμηλής απορροφητικότητας??

Τετοια ειναι η επιφανεια του γαρμπιλομπετον??

 

 

ΥΓ. Το κακο με τις εταιρεις που "ψεκαζουν" ειναι οτι διαφημιζουν πως το "ψεκασμα" κανει τα παντα ολα. Και στεγανωνει και θερμομονωνει και ρυσεις κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω προτρέψει παραπάνω από μια φορά να ασχοληθείτε περισσότερο με τα δομικά υλικά,ειδικά σε αυτή την περίοδο.

Ενώ αφήσατε αυτό ασχολίαστο και ανάξιο σκέψης και σημασίας,μπορέσατε να γράφετε ολόκληρα κατεβατά για τις απόψεις μου στο νομισματικό και την κατάντια ενός ολόκληρου κλάδου,κάτι που φυσικά δεν σας βρίσκει σύμφωνους, όσοι μείνατε Ελλάδα,ενώ παράλληλα δεν μπορείτε, φαινομενικά πάντα,να ανακαλύψετε το εύκολο, αυτό που είναι κάτω από την μύτη σας κυριολεκτικά.

Ούτε διαφήμιση θα κάνω,ούτε μασημένη τροφή θα σας δώσω και έχω και τους λόγους μου για το αστάρι που ανέφερα.

Θα χρησιμοποιήσω το edit για το συγκεκριμένο,αφού είναι εκτός θέματος αλλά προτίμησες την εδώ αναφορά.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

υγ.

ιδιαίτερα χαλαρωτικό το site σου.

Αν εννοεις το evipoulopoulou.com, σε ευχαριστώ πολύ.

 

Οτι αφορα την σρώση σας είπα οτι θα μπει πάνω από το SPF γαρμπιλομπετό οπότε ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ θέμα για προστασίας της απο τον ήλιο ή από το εξωτερικό περιβάλλον. Επιπλέον θα μπούν και πλακάκια. Η ταράτσα θα είναι βατή . Ρωτάω ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟ SPF KAI ΓΑΡΜΠΙΛΟΜΠΕΤΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΕΓΑΝΟΤΙΚΌ ΥΛΙΚΌ Ή ΣΤΡΏΣΗ.

Η εταιρεία ΕΠΙΜΕΝΕΙ οτι το SPF einai 100% στεγανωτικό και ΔΕΝ χρειάζεται επιπλέον στεγανομόνωση.

Αναμενω τις απαντησεις σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε και άλλες εταιρειες με αφρο SPF. Εχω βρει την Πανμονωτική και Γιαννάτος στο Ίλιον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.