Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σπουδες U.K.


Krisos

Recommended Posts

Γεια χαρα πληροφοριακα θα ηθελα να μαθω τι ακριβως ειναι το BA(Hons) & MEng ;Ερχομενος ενα μηχανικος με 4 ετης σπουδες αγγλια μπορει να υπογραφει κανονικα;Τι εξετεσεις δινει στο ΔΙΚΑΤΣΑ; Επισης σαν τεχνολογος τι γινεται με τις αντοιστιχισεις μαθηματων ;Ειμαι Δομικος και δεν ειναι πολυ ξεκαθαρο για τα ετη σπουδων ...οποιος εχει ασχοληθει ας δωσει τα ''φωτα΄΄ του ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έκανα 3 χρόνια Beng, και 1 χρόνο MSc Αγγλία....Μέσω ΔΟΑΤΑΠ έδωσα 5 μαθήματα στο ΕΜΠ και τώρα είμαι κανονικά διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός...

Κάποιοι επί ΔΙΚΑΤΣΑ δεν έδωσαν καν μαθήματα και είναι διπλωματούχοι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 3 χρόνια Beng, και 1 χρόνο MSc Αγγλία....Μέσω ΔΟΑΤΑΠ έδωσα 5 μαθήματα στο ΕΜΠ και τώρα είμαι κανονικά διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός...

Κάποιοι επί ΔΙΚΑΤΣΑ δεν έδωσαν καν μαθήματα και είναι διπλωματούχοι....

Oι σπουδες εξω ειναι συνολικα 4 χρονια για πολιτικος μηχ. και 3 για αρχιτεκτονικη ....θα ηθελα να μαθω πως ''μεταφραζετε'' αυτο στην Ελλαδα που οι πολυτεχνικες σπουδες ειναι 5ετους φοιτησης ; Απλα δηλαδη πας δινεις 5 μαθηματα και ''καθαριζεις'';Ποια ειναι αυτα και αν εχουν καμια σχεση με την υλη σπουδων εξω; Τα 3 χρονια αφρουν μαθηματα και ο τελευταιος ''πρακτικη'';Αν δεν δοσεις τα μαθηματα δεν εχεις δικαιωμα υπογραφης;ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι επί ΔΙΚΑΤΣΑ δεν έδωσαν καν μαθήματα και είναι διπλωματούχοι....

 

Κανονικα αυτο δεν θα επρεπε να ισχύει για πανεπιστημια εντος Ευρωπης και αναγνωρισμενα πανεπιστημια .Εδω ellada και με πτυχιο ΜΙΤ να ερθεις να δουλεψεις αν δεν εχεις παρει τις απαραιτητες εγκρισεις ..δεν σου δινουν ουτε μπατανοβουρτσα για ασπριτζης!

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ γρήγορα

Στην Αγγλία τα βασικά πτυχία Beng, BSc είναι 3ετούς φοίτησης (δεν υπάρχει έτος πρακτικής) για όλες τις ειδικότητες (ΠΜ,ΜΜ,ΗΜ,ΧΜ που ξέρω σίγουρα και από φίλους), μετά χτυπάς μεταπτυχιακό MSc γιατί χρειάζεται στην αναγνώριση..χωρίς δεν.

Το ΔΟΑΤΑΠ αποφασίσει ανάλογα το πρόγραμμα της σχολής κτλ για μαθήματα και πόσα...απαξ και τα δώσεις, ναι καθάρισες υπογράφεις σαν "Ελληνας". Αν δεν τα δώσεις μπλέκουν τα πράγματα... Μπορείς να κινηθείς βέβαια μέσω ΣΑΕΠ (δεν το γνωρίζω το θέμα καλά).

Με λίγα λόγια μετά από σπουδές UK γίνεσαι διπλωματούχος με ή χωρίς μαθήματα (πλέον με)

Link to comment
Share on other sites

krisos μην δίνεις λάθος εντυπώσεις. οι σπουδές αρχιτεκτονικής σε όλο τον κόσμο διαρκούν τουλάχιστον 5 χρόνια. μιλάμε πάντα για τον τίτλο του αρχιτέκτονα με πλήρη δικαιώματα (RIBA III), αυτό που στην Ελλάδα (και στις ΗΠΑ νομίζω) ονομάζουν "καλύτερα" αρχιτέκτονα μηχανικό. τα 3 χρόνια που λές είναι το bachelor. δεν αναγνωρίζεσαι ως αρχιτέκτονας με πλήρη δικαιώματα. γι αυτό υπάρχει η αναγνώριση του RIBA στο επίπεδο Ι. ως το RIBA III έχεις μέλλον και πολύ δουλειά ακόμη. ακολουθεί year out σε εταιρεία και επιστροφή στο πανεπιστήμιο για την ολοκλήρωσή σου έως το RIBA III. δίπλωμα πήρα από ελλάδα αλλά έκανα μτχ και δούλεψα με επαγγελματίες αρχιτέκτονες έξω κι εγώ και γνωρίζω...δεν γνωρίζω στα σίγουρα για τις άλλες ειδικότητες αλλά φαντάζομαι υπάρχει μια διαβάθμιση στην αναγνώριση ανάλογα με τα έτη σπουδών και ως τα έτη που απαιτούνται για την πλήρη αναγνώριση.

Edited by anavatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ γρήγορα

Στην Αγγλία τα βασικά πτυχία Beng, BSc είναι 3ετούς φοίτησης (δεν υπάρχει έτος πρακτικής) για όλες τις ειδικότητες (ΠΜ,ΜΜ,ΗΜ,ΧΜ που ξέρω σίγουρα και από φίλους), μετά χτυπάς μεταπτυχιακό MSc γιατί χρειάζεται στην αναγνώριση..χωρίς δεν.

Το ΔΟΑΤΑΠ αποφασίσει ανάλογα το πρόγραμμα της σχολής κτλ για μαθήματα και πόσα...απαξ και τα δώσεις, ναι καθάρισες υπογράφεις σαν "Ελληνας". Αν δεν τα δώσεις μπλέκουν τα πράγματα... Μπορείς να κινηθείς βέβαια μέσω ΣΑΕΠ (δεν το γνωρίζω το θέμα καλά).

Με λίγα λόγια μετά από σπουδές UK γίνεσαι διπλωματούχος με ή χωρίς μαθήματα (πλέον με)

Κοίταγα συγκεκριμενα στο πανεπιστημιο του Cambridge ..εκει βλεπω στην σελιδα του τα χρονια φοιτησης (course outiline) για αρχιτεκτονικη ειναι 3 και για πολτικους ειναι 4 οποτε αν καταλαβα καλα μετα τα 4 η τα 3 χρονια αν θες αναγνωριση διπλωματουχου στην Ελλαδα θες αλλον εναν χρονο μεταπτυχιακο ; Με 4 χρονια εισαι μεσες ακρες σαν τεχνολογος;Εξηγιστε μου λιγο ποιο αναλυτικα .Τι αντικρισμα εχει ενα πτυχιο στην Αγγλια με 3/4 χρονια φοιτησης;Τι κυκλο επιβλεψης/μελετης εχει κανεις με ενα τετοιο πτυχιο πχ στο Καταρ;(χωρις μεταπτυχιακο)Απλα συζηταω με μια εταιρια εξω δια δουλεια ε και θελω να δω αν με παιρνει και για σπουδες ..βεβαια ολα εξαρτωνται απο τον ελευθερο χρονο που θα εχω

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Ενα πτυχίο από Αγγλία με 3ετή φοίτηση έχει έξω μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα από οποιοδήποτε Ελληνικό 5ετές....Παίζει ρόλο και η σχολή αλλά γενικά αυτό ισχύει....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ενα πτυχίο από Αγγλία με 3ετή φοίτηση έχει έξω μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα από οποιοδήποτε Ελληνικό 5ετές....Παίζει ρόλο και η σχολή αλλά γενικά αυτό ισχύει....

Κατι τελευταιο αφου σε βλεπω προθυμο! :) :) Αν επιδωξω να καταταγω σε καποιο αγγλικο πανεπιστημιο με το απολυτηριο ΤΕΙ ουστιαστικα με κατατασουν προπτυχιακα σε καποια σχολη σωστα;Αυτο λεγεται BA(Hons)? Ολοκληρωνοντας εγω πως θα λεγεται το διπλωμα που θα εχω;Κανοντας μετα μεταπυχιακο πως θα λεγεται το πτυχιο μου; Τελος το ποιο συμαντικο αυτη την στιγμη εχω πτυχιο ΤΕΙ Πολτικων Δομικων Εργων στο Βιογραφικο μου οταν με ρωτανε θα λεω οτι ειναι Barchelor Degree? Tι ακριβως θα βαζω εφοσον ειμαι και εγω αποφοιτος πανεπιστημιου;Γενικα ποιος ειναι ο τιτλος των πολιτικων μηχανικων ..τι αναγραφουν στο βιογραφικο τους.Βοηθησε με να τα ξεκαθαρισω ...ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

BA= Bachelor of arts.... (δεν εννοούμε μόνο τέχνη,μουσική κτλ)

Beng=Bachelor of enginnering

BSc= Bachelor of science

 

Οι μηχανικοί στις ειδικότητες που προανέφερα (δεν ξέρω για αρχιτέκτονες αν και νομίζω το ίδιο είναι), παίρνουν ή Beng ή BSc.

Ετσι πχ έχουμε Beng in Civil engineering (o ΠM) και αυτός θα είναι ο τίτλος του πτυχίου σου αν τελείωνες εκεί το βασικό πτυχίο. Αν τελειώσεις ΒSc (BSc in Civil Engineering)

Αυτή τη στιγμή για το βιογραφικό σου πχ μπορείς να βάλεις Βsc in Civil engineering

 

(Μην σε μπερδεύει το Βeng, Bsc κράτα ότι 3ετές είναι και τα 2 και πάνω κάτω το ίδιο.)

 

Αν πας αυριο Αγγλία, δεν υπάρχουν κατατακτήριες. Ξεκινάς στο 1ο έτος από τα 3...

 

Προσοχή! Με βασικό πτυχίο μόνο (3ετες), χωρίς μεταπτυχιακό στην Ελλάδα θα έχεις πρόβλημα αναγνώρισης... Στο εξωτερικό είσαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.