Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπουδες U.K.


Krisos

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να σπουδάσεις.

Με πτυχίο από ΤΕΙ κάνεις master στην Αγγλία κανονικά. Ο γείτονάς μου τελειώνει Phd σε κάτι μήνες και είναι απόφοιτος ΤΕΙ Πειραιά (και μπήκε στο ΤΕΙ από ΤΕΕ). Εσύ γιατί θες να μπεις σε προπτυχιακό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον γιατί έχει μπερδευτεί εντελώς .

Κρίσος διάβασε τα θέματα που υπάρχουν .

 

Εσύ έχεις πτυχίο 4ετών σπουδών , οπότε είσαι λογικά πάνω από το 3ετές μπάτσελορ .

Γενικά πάρε το πτυχίο και το συμπλήρωμα που περιγράφει τα μαθήματα και δείξτο εκεί έξω και θα μάθεις .

 

Αυτά από ότι έχω διαβάσει εδώ κατά καιρούς , μιά και δεν έχω καμμιά τέτοια εμπειρία .

Link to comment
Share on other sites

 

Αν πας αυριο Αγγλία, δεν υπάρχουν κατατακτήριες. Ξεκινάς στο 1ο έτος από τα 3...

 

 

Δεν υπάρχουν κατατακτήριες αλλά αναγνωρίζεται το 1ο πτυχίο και γλιτώνεις τα 2 πρώτα χρόνια στο BSc και στο MEng.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί έχει μπερδευτεί εντελώς .

Κρίσος διάβασε τα θέματα που υπάρχουν .

 

Εσύ έχεις πτυχίο 4ετών σπουδών , οπότε είσαι λογικά πάνω από το 3ετές μπάτσελορ .

Γενικά πάρε το πτυχίο και το συμπλήρωμα που περιγράφει τα μαθήματα και δείξτο εκεί έξω και θα μάθεις .

 

Αυτά από ότι έχω διαβάσει εδώ κατά καιρούς , μιά και δεν έχω καμμιά τέτοια εμπειρία .

 

Σαφως και ειμαι παραπανω απο 3τες μπαρτσελορ ...καλυτερα να μην πιασουμε αυτη την κουβεντα εδω για ευνοητους λογους..απλα η απορια μου ειναι πως θα εξασφαλισω σφραγιδα πολιτικου μηχανικου με ολα τα δικαιωματα απο οδοποιια μεχρι κατασκευες κλπ(Ελλαδα);Πηγαινοντας καποιος εξω και συγκεικριμενα αγγλια θα πρεπει να μπει καποιος προπτυχιακα; η μπορω με ενα μεταπτυχιακο να ειμαι πλεον διπλωματουχος στην Ελλαδα;Ευχαριστω για τον χρονο σας

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν κατατακτήριες αλλά αναγνωρίζεται το 1ο πτυχίο και γλιτώνεις τα 2 πρώτα χρόνια στο BSc και στο MEng.

 

Δηλαδη αν οι σπουδες ειναι συνολικα 4 χρονια εσυ διχεις το πτυχιο σου πας στο 3ο ετος και σου μενει ενας ακομα χρονος και μεταπτυχιακο;Δυο χρονια συνολικα;Χρωστας δηλαδη μαθηματα τους 3ου ετους και του 4ου συν το μεταπτυχιακο;

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Krisos

 

Για να αποκτήσεις τα δικαιώματα του δππλωματούχου ΠΜ θα πρέπει να σπουδάσεις είτε σε ΑΕΙ Ελλάδα, ή να κάνεις 3ετές Bachelor + 1 έτος μεταπτυχιακό UK......

Δεν υπάρχει άλλος δρόμος...

Αυτό με το ότι σου αναγνωρίζουν το ΤΕΙ στην Αγγλία και γλυτώνεις κάποια έτη, δεν το ξέρω......Ξέρω ότι είχα συμφοιτητή από ΤΕΙ μηχανολογίας Πατρών που ξεκίνησε Bachelor από το 1ο έτος.

Επίσης μεταπτυχιακό στην Αγγλία από ΤΕΙ, μπορείς να κάνεις (πάλι είχα συμφοιτητή που ήρθε μόνο για το μεταπτυχιακό). Αλλά δεν αποκτάς κανένα παραπάνω επαγγελματικό δικαίωμα από αυτά που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ότι σου αναγνωρίζουν το ΤΕΙ στην Αγγλία και γλυτώνεις κάποια έτη, δεν το ξέρω......Ξέρω ότι είχα συμφοιτητή από ΤΕΙ μηχανολογίας Πατρών που ξεκίνησε Bachelor από το 1ο έτος.

 

Αυτο ζηταω να μαθω... με barcelor τι περιορισμους εχεις γενικα στην Αγγλια ?( Καποιος που δεν κανει μεταπτυχιακο απο πανεπιστημιο UK)

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

krisos, για να σε βοηθήσω να σκεφτείς απλά, είναι λογικό ότι θα έχεις περιορισμούς σε σχέση με έναν επαγγελματία που έχει κάνει bachelor kai master και έχει αποκτήσει και πλήρη δικαιώματα, έχει δηλαδή γραφτεί και στο αντίστοιχο επαγγελματικό ινστιτούτο ή φορέα. οι περιορισμοί είναι προφανείς νομίζω, επαγγελματικοί και μισθολογικοί-ειδικά στην Αγγλία αυτό-. Αν σε ενδιαφέρει η καριέρα στην Ελλάδα ή στην Αγγλία μην σκέφτεσαι τους περιορισμούς από κάτι λιγότερο αλλά τί πρέπει να κάνεις για να μην υστερείς ως προς τους άλλους επαγγελματίες, εκτός κια αν δεν σε διαφέρει η επαγγελματική καριέρα. Δεν αποκλείεται φυσικά να βρεις δουλειά με το bachelor (αν σου το αναγνωρίσουν ως τέτοιο) αλλά σε κάθε περίπτωση η εξέλιξη θα είναι το άμεσο επακόλουθο. αυτό λοιπόν που σε συμβουλεύω εγώ είναι, ότι όπου κι αν αποφασίσεις να σπουδάσεις και να εργαστείς ο στόχος θα πρέπει να είναι να εξασφαλιστείς επαγγελματικά. δεν πουλάμε παπούτσια για να 'βολευτούμε' όπως-όπως, μηχανικοί είμαστε και επιπλέον, πέραν των 4 ή 5 ετών να ξέρεις ότι ακολουθεί πάντα συνεχής μελέτη κι επιμόρφωση. στην Αγγλία επίσης υπάρχουν διαθέσιμες και πολλές υποτροφίες σε ιδρύματα.

Edited by anavatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

krisos μην δίνεις λάθος εντυπώσεις. οι σπουδές αρχιτεκτονικής σε όλο τον κόσμο διαρκούν τουλάχιστον 5 χρόνια. μιλάμε πάντα για τον τίτλο του αρχιτέκτονα με πλήρη δικαιώματα (RIBA III),

Αν θυμάμαι καλά πλήρη δικαιώματα δεν έχεις ούτε στην Ελλάδα για ποια συνθήκη ακριβώς μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πλήρη δικαιώματα δεν έχεις ούτε στην Ελλάδα για ποια συνθήκη ακριβώς μιλάμε;

στην Ελλάδα δεν υπάρχει εναλλακτική της 5ετούς φοίτησης και όλες οι σχολές αρχιτεκτονικής (και άλλων πολυτεχνικών σχολών)οδηγούν μόνο σε πλήρη δικαιώματα, εννοώντας επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.