Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρόνος open close Η/Β αυτονομίας


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Έχω μια ηλετροβάνα αυτονομίας 24vac και θέλω να αυξήσω το χρόνο open close από 5sec που είναι τώρα στα 60sec, καμία ιδέα για το πώς θα το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι με θερμικό κινητήρα μάλλον δεν γίνεται.

Αν είναι με σερβοκινητήρα (μοτεράκι) πιστεύω αν ψάξεις στα χρονικά ρελεδάκια π.χ της ABB κάτι θα βρής, δηλαδή ένα ρελέ που να κάνει ΟΝ-ΟFF από μόνο του για όση ώρα έχει ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ :mrgreen: , ξέρω τι είναι και τα δύο.

 

έψαξα και στο ιντερνετ και είδα πως είναι αυτές οι βάνες, αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να έχει κινητήρα επάνω μια βάνα. στο εργοστάσιο που δούλευα δεν είχα δει τέτοια σε καμία εφαρμογή μας.

 

τις χρησιμοποιούμε με τηλεχειρισμό, όπως οι χειροκίνητες με το χερούλι?? για αν ρυθμίζουμε μέσω του κινητήρα, τη ροή???

Link to comment
Share on other sites

εσύ άκουσες πρώτη φορά για ηλεκτροκίνητες βαλβίδες και έγω έμαθα ότι υπάρχουν εργοστάσια που λειτουργούν χωρίς αυτές.

κάνουν και τηλεχειρισμό και ρύθμιση-έλεγχο ρευστών

Link to comment
Share on other sites

δεν τις εφαρμόζαμε εμείς εκεί.

 

τόσο στον ατμό όσο και στο λάδι εμείς χρησιομοποιούσαμε πνευματικές βάνες και για να κάνουμε έλεγχο χρησιοποιούσαμε PID contollers που αντιστοιχούσαν τα βολτ σε psi και ετσι ένοιγε ή έκλεινε η τρίοδη βάνα όσο ήθελες κάθε φορά!!!

 

ότι θέλεις έχει εφευρεθεί!!!!

 

που να τα ξέρεις και όλα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.