Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία με αντλια θερμοτητας


Xaxanoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα πρόσφατα έβαλα αντλια θερμοτητας αλλα ο μάστορας μου είπε οτι δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας γιατι λεει θα δουλεύει με αντισταθμηση. Η Α/Θ ειναι χαμηλής θερμοκρασίας για ενδοδαπεδια μου καεί περίπου 30kw την ημέρα, εδω μεσα έχω διαβάσει οτι πρεπει να έχει και δοχείο μήπως έπρεπε να βάλει;;;; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς στοιχεία από τον κατασκευαστή της ΑΘ και από το μέγεθος - απώλειες του σπιτιού σου μόνο η Πυθία μπορεί να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια μαρκα εχω και εγω και γενικα δεν χρειαζεται ΤΑΝΚ .Μονο αν χρησιμοποιηεις αποκλειστικα νυχτερινο ρευμα ή ηλιακους συλλεκτες. Με τανκ ομως ξεχνα την αντισταθμιση

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι μονωμένο, η εσωτερική εγκατάσταση είναι ενδοδαπέδια, η Α/Θ είναι καλή για το σπίτι (όχι πολύ μικρή, όχι πολύ μεγάλη) και Inverter, ==> κατα 99.9% δεν χρειάζεται δοχείο αδρανείας

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστω πολλη . Έχω και νυχτερινο ρευμα και λέμε με το μάστορα του χρόνου να βάλουμε και ηλιακους συλλέκτες ( κάτι λαμπες κενού μου είπε που και με συννεφιά πανε περίπου 50 βαθμούς ) για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι 120 m2 διαμέρισμα, ή μονοκατοικία?

 

Σε ποια περιοχή της Ελλάδας αν επιτρέπεται?

 

Έχεις χωριστό μετρητή για την αντλία? και πόσο σου καίει? 30 kWh μέσο όσο ανά ημέρα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λουτρακι (Κορινθίας ) ειμαι, μονοκατοικία και το μέτραω απο το ρολόι της ΔΕΗ γράφει περίπου 40kw την ημέρα (παλια που το είχα τσεκάρει ήμουν 10kw την ημέρα περίπου για αυτο λέω για 30kw οτι μου καεί η Α/θ)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστω πολλη . Έχω και νυχτερινο ρευμα και λέμε με το μάστορα του χρόνου να βάλουμε και ηλιακους συλλέκτες ( κάτι λαμπες κενού μου είπε που και με συννεφιά πανε περίπου 50 βαθμούς ) για να δούμε

 

Καλησπέρα, μια παρένθεση - ερώτηση....

Αν με συννεφιά ανεβάζει 50 βαθμούς (τον χειμώνα φαντάζομαι), το καλοκαίρι με πλήρη ηλιοφάνεια, πόσο θα ανεβάσει?

Μήπως θα χρειάζεται να σκεπάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.