Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Stavrakas

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα παρεξήγησης. Απλώς πρέπει κάποια πράγματα να τα εξηγούμε.

 

Πάντως ειλικρινά είμαι διατεθιμένος να ακούσω όλες τις γνώμες σχετικά με τις τιμές, να τις συζητήσουμε, να τις τεκμηριώσουμε και γιατί όχι να αλλάξουμε τιμές.

Κάντε προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη δυστυχώς τα πράγματα (και για τους ιδιώτες και τις εταιρείες) είναι δύσκολα γιατί αλλιώς τα προγραμματίζαμε και αλλιώς ήρθαν

εμείς αγοράσαμε εξοπλισμούς πανάκριβους με την πεποίθηση να τα αποσβέσουμε γρήγορα και αντίστοιχα εσείς οι εταιρείες επενδύσατε σε πανάκριβα προιόντα όπως το να στήσετε δίκτυα

 

και οι δύο όμως την "πατήσαμε", ή τουλάχιστον θα αργήσουμε να αποσβέσουμε

αυτό είναι δεδομένο και οι δυο πρέπει να το αποδεχτούμε

 

τώρα όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική των εταιρειών

η λογική του απεριόριστου πακέτου (για 6 μήνες ή ένα χρόνο ή οτιδήποτε άλλο) στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι αποτυχία

προ κρίσης ναι το δέχομαι ήταν το καλύτερο, τώρα όμως όχι

 

τώρα ο ιδιώτης με την αβεβαιότητα που υπάρχει στην αγορά το σκέφτεται να μπει στη διαδικασία να πληρώσει 200 ή 500 ευρώ εφάπαξ για δίκτυο

γιατί μπορεί να του έρθουν τον επόμενο μήνα 5 τοπογραφικά και να αποσβέσει αλλά μπορεί να μην του έρθει και τίποτα

 

δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αντώνη

 

εγώ δεν είμαι συνδρομητής του μετρικανετ

δεν ξέρω ας πούμε πόσο χρεώνετε το unlimited rtk, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας γιατί οι εποχές των unlimited πέρασαν

 

πρόταση-λύση από μένα για τις εταιρείες

πακέτα όπως τα mobile-internet των εταιρειών

να έχω την δυνατότητα χωρίς πάγια να μπορώ να συνδεθώ με το δίκτυό σας για μια μέρα και χρεώστε μου αυτή τη μέρα

μετά από 15 μέρες θα μου ξανατύχει τοπογραφικό, το βράδυ από το pc με internet banking, με χρεωστικές δεν ξέρω εγώ πως, σου πληρώνω την αυριανή μου μέρα και πάει λέγοντας

 

το ξέρω ότι μπορεί να μην είναι και το καλύτερο για εσάς, τις είχατε τιμολογήσει αλλιώς τις υπηρεσίες σας αλλά για όσο καιρό θα υπάρχει αυτή η κατάσταση έτσι θα πρέπει να πορευτείτε

 

 

Αντώνη, στα λέω φιλικά γιατί γνωριζόμαστε προσωπικά, έχουμε συνεργαστεί και σε θεωρώ σοβαρό επιστήμονα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Από την πλευρά μου πρέπει να σε ενημερώσω πως η διάθεση πακέτου αναλόγου της τηλεκάρτας ήταν και έιναι στις επιθυμίες μου προς τη Leica, από τότε που ανέλαβα το δίκτυο.

Προς το παρόν είναι τεχνικώς δύσκολο να πραγματοποιηθεί.

 

Πάντως σκέψου τα εξής:

Προσφέρουμε πακέτο περιορισμένης χρήσης με 240€/έτος και 12ώρες/μήνα μηνιαίως. Εφόσον δεν υπάρχει πολύ δουλειά είναι υπεραρκετό. Αν το αναγάγεις σε ημερήσιο κόστος αντιστοιχεί σε 0,66 λεπτά.

Αυτό το κόστος νομίζω πως είναι ελάχιστο (π.χ. αν καπνίζεις πόσα ξοδεύσεις την ημέρα;).

Και υπάρχει δυνατότητα επιμερισμού του κόστους με κάρτα.

 

Υπάρχει και χρονοχρέωση στο μοντέλο του HEPOS όπως αναφέρεται και σε προηγούμενο μήνυμα, αλλά με φθηνότερη χρέωση/ώρα στα 4,8€.

Υπάρχουν εναλλακτικές οι οποίες μπορεί να μην καλύπτουν το 100%, αλλά προσπαθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρουμε πακέτο περιορισμένης χρήσης με 240€/έτος και 12ώρες/μήνα μηνιαίως. Εφόσον δεν υπάρχει πολύ δουλειά είναι υπεραρκετό. Αν το αναγάγεις σε ημερήσιο κόστος αντιστοιχεί σε 0,66 λεπτά.

 

 

Αντώνη για να σκεφτείς σε τι κατάσταση είναι οι μηχανικοί σήμερα, επεκτείνω το παράδειγμά σου...

 

0,66 λεπτά την ημέρα σημαίνει 20 ευρώ το μήνα ( δεν σου βάζω το αρχικό 120άρι)

20 ευρώ το μήνα σε χρήση RTK σημαίνει περίπου 4 τοπογραφικά το μήνα

 

εγώ με 4 τοπογραφικά το μήνα στην τωρινή κατάσταση θα ήμουν ευτυχισμένος :smile:

 

είμαι χρήστης του Ηepos για Post Process (δεν έχω διπλόσυχνο)

έχει να μου έρθει λογαριασμός από το Hepos από τον Νοέμβριο

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό Αντώνη, αλλα και ο έταιρος Αντώνης σήμερα στην έκθεση τα ίδια μου έλεγε. Οπως κι εγώ του έλεγα, κακώς το αναγάγεις το ποσό σε "δουλειά" ή σε ημερήσιο κόστος.

 

Διότι κατ'αυτον τον τρόπο τα αναγάγουμε όλα και μαζεύονται στο τέλος. Κατ'εμέ, το σύστημα της χρονοχρεώσης στυλ χεπος, θαρρώ πως βολεύει για "σήμερα". Μια εγγραφή, ένα παγιο τέλος μικρό ανα μήνα και χρονοχρέωση. Ετσι, μπορεί εγώ ο Χ να χτυπήσω 3 στάσεις βρε "αδερφέ" και να το κλείσω.

Αν και γνωρίζω απο συναδέλφους, πως αν πάρω RTK θα το χρησιμοποιώ και για τις αποτυπώσεις...

 

Εντέλει σήμερα στην έκθεση έκατσα 2 ώρες στη σιβιλσοπ και 2 ώρες στη μετρικα...Δε λέω, τρομερό εργαλείο το GS15 αλλά πολλά τα χρήματα. Δηλαδή έβλεπα και τα παιδιά πως μου προτείναν απο μόνοι τους και τα πιο οικονομικά.

Γενικότερα είχαμε κουβέντα για το δίκτυο, που εινα;ι ασφαλώς το δυνατό χαρτί και τις τσιλιμιλι λεπτομέρειες που "πληρώνεις" στα λέικα.

Ενθουσιάστηκα απ'τη τιμή των τόταλ, που πραγματικά εχουν φθηνήνει πολύ. Αν δεν ηταν τα χρόνια δύσκολα, θα εμπαινα στο εσπα για το GS15 + TS06 χαλαρά...

 

Κάναμε αρκετά θεωρητική κουβέντα με τον Αντώνη, όσο μπορούσα φυσικά να ακολουθήσω και να συνδράμω, ελέω ειδικότητας φυσικά.

 

Ενα πράγμα δε κατάλαβα...Ναι μεν το δίκτυο της μέτρικα είναι πλέον στυλ χεπος αλά VRS οπότε δε σε νοιάζει σε ποιά βάση και πόσο μακριά συνδέεσαι. Το δίκτυο της στονεξ ειναι μεν single base και οσο απομακρύνεσαι εχεις το γνωστό σφάλμα.

Αλλά στο 2ο δίκτυο, κάνεις ενα λοκαλαϊζ με ενα δυο γνωστά ΓΥΣ οσα θες και πέφτει το σφάλμα...

Α Ρ Α εμένα σε πελάτη πρακτικά, με βολεύουν ΚΑΙ τα δυο! Απλώς (το απλώς δεν ειναι τόσο απλώς...οκ , γιατι ακούγετια απλουστευμένο) της μετρικα το κάνει μονο του και δεν ασχολείσαι, ενώ στη 2η περίπτωση χρειάζεσαι λοκαλαιζ.

 

Οπότε σε εμένα το τυπικό χρήστη, τον τυπικό "τοπογράφο" των επαρχιώτων εργασιών (καταλαβαίνουν οι συνάδελφοι) σε τι μου χρειάζεται το υπερντούπερ δίκτυο; (που αναγνωρίζω την ανωτερότητα του, προς θεού).

 

 

Δεν αμφιβάλω πως τα πράγματα είναι χάλια.

Πάντως δεν υπάρχει αρχικό 120άρι. Είναι 240€/έτος χωρίς κόστος εγγραφής.

 

Kι αυτό τι είναι ; http://www.metrica.g...

 

Υ.Γ. ένα πράγμα που δε μου άρεσε ήταν περί πολιτικής να μη δίνουν τιμές. Και το να μήν υπάρχει ένα πλήρης τιμοκατάλογος. Διότι εγώ θέλω σα πελάτης να δώ πχ το GS15 οτι κάνει 12Κ, οτι για να ενεργοποίησω τους τάδε δορυφόρους ΟΤΑΝ δουλέψουν, τόσα, οτι εκείνο κάνει τάδε και πάει λέγοντας.

Και αυτό το λέω για όλες τις εταιρίες οχι για τη μέτρικα μόνον.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Αλλά στο 2ο δίκτυο, κάνεις ενα λοκαλαϊζ με ενα δυο γνωστά ΓΥΣ οσα θες και πέφτει το σφάλμα...

 

 

άμα συνδεθείς σε δίκτυο και πρέπει να ανέβεις και σε δυο τριγωνομετρικά να κάνεις localize το έχασες το κορμί πατριώτη :smile:

 

δίκτυο και single base δεν θα πλήρωνα ούτε ευρώ

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρα απο της μέτρικα, ολα τα δίκτυα single base δεν ειναι τα υπόλοιπα; ή κάνω λάθος; για να μη γράφω και αερολογίες και κάψε τους ανταγωνιστές! Συνεπώς σε "ολα" τα υπολοιπα ιδιωτικά δικτυα, μακριά απ'τη βάση χρειάζεσαι ένα ΓΥΣ για να είσαι σίγουρος. Αλλιως καθεσαι πχ στη περίπτωση μου με 25-30εκ σφάλμα και τέλος.

 

Δε νομίζω να μου κάνει κοπο να ανέβω σε ένα ΓΥΣ συνάδελφε. Ειδικά αν πληρώσω κάτι φθηνότερα. Ετσι το βλέπω...Ισως να έχω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για όλα τα δίκτυα, όπως είπα είμαι συνδρομητής του Hepos

απλά το θεωρώ αντιπαραγωγικό

 

άσε που είναι και συζητήσιμο αν είναι σωστή επιστημονικά αυτή η μέθοδος

γιατί εντάσεσαι σε ένα δίκτυο με τις συνορθώσεις-επιλύσεις του και πας και κουμπώνεις σε ένα τριγ μεταφέροντας και τα δικά του σφάλματα

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.