Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Stavrakas

Recommended Posts

Άσχετο λίγο αλλά στην Ολλανδία έχουν μοντέλο γεωειδούς με ασάφεια 7mm! Οι άνθρωποι βέβαια παλεύουν με τη θάλασσα. Το εκατοστό είναι νούμερο γι' αυτούς...

Στην Ελλάδα για να αλλάξει κάτι σε επίπεδο επίσημου DATUM θα πρέπει να συντονιστούν η ΓΥΣ, ο ΟΚΧΕ, η ΓΓΕΚ, η Κτηματολόγιο ΑΕ, ΣΑΤΜ ΕΜΠ & ΑΠΘ και σίγουρα κάτι θα ξεχνάω...

Edited by Ioannis_Mougiakos
Link to comment
Share on other sites

@GRtopo, συμφωνώ και επαυξάνω, όσο οι περιορισμένες γνώσεις μου ελέω ειδικότητας επιτρέπουν.

 

Οπως πολύ σωστά είπες, έχουμε το δίκτυο της ΓΥΣ του τότε 197κάτι, τις οποίες ΕΠΙΣΗΜΕΣ συν/νες έχουμε μέχρι ΚΑΙ σήμερα. Σωστά; Αν ζητήσουμε να μας χορηγοθουν συν/νες, θα μας δώσουν τις εποχής εκείνης.

Ελα ομως, που σήμερα, μόνον απ'τις τεκτονικές κινήσεις που αναφέρεις, οι συν/νες αυτές έχουν αλλάξει. ΑΡΑ και να να θέλεις σήμερα να είσαι σωστός, πολυ απλά δεν γίνεται, διότι θα προκύπτουν διαφορετικές συν/νες. Σωστά; Με τι απόκλιση; αναλόγως την περιοχή. (προσφάτως σε κάποιο συνέδριο στη Κοζάνη παρουσιάστηκε εκτενώς το "θέμα" αυτό, αν δεν απατώμαι).

Πάντα ομιλώ για βάθρα που "γνωρίζουμε" πως δεν ειχαν ποτέ θέμα, με μετακίνηση-ζημιά, δηλαδή που δε κλωτσούσαν. ΠΧ στην ευρύτερη περιοχή μου, υπάρχουν βάθρα που γνωρίζουμε 2 τοπικοί πως εχουν μετακινηθεί κατ'ελάχιστο...

 

Οπότε, πάμε αναγκαστικά στα δυναμικά δίκτυα, ελέω των διανυσμάτων. ΟΚ, δεκτόν. Ερχεται λοιπόν το δίκτυο της μέτρικα (παράδειγμα το φέρνω ώς VRS δίκτυ, ή το Hepos) και μου δίνει με μια Χ απόκλιση απ'τις τιμές των ΓΥΣ που γνωρίζω οτι τα έχιε αγγίξει μονον ο αέρας.

Και λέμε πως φθάνει μια δουλειά-διένεξη στα δικαστήρια. Εγώ προσωπικα΄νομίζω, πως αυτός που χρησιμοποίησε τις "παλιές" συν/νες του ΓΥΣ θα βγεί ο αθώος...! Χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι σωστο!

 

Γι'αυτό θεώρησα πως, δουλέυεις μεν με δίκτυο, πχ single base και χτυπάς ένα ΓΥΣ (που ξαναλέω το΄χεις δεδομένο οτι ειναι εντάξει απο μετρήσεις που εχεις κανει με τοταλ ή που γνωρίζεις πως ειναι οκ μπλα μπλα μπλα) για localizition για αύξηση της ακρίβειας. Η και για να φέρεις σωστά υψόμετρα, σωστά;

Ναι, οπως λές αυτό μειώνει την χρησιμότητα του δικτύου, που υποτίθεται ειναι "plug n play". Αλλά τι μπορείς να κάνεις άλλο μιλώντας για δίκτυα 3-4 εταιριών ΜΗ VRS; πές οτι δε θέλουμε να πάμε στη μέτρικα βρε αδερφέ, ούτε στο hepos! (παραδείγμα φέρνω για να συνεχίσουμε τη κουβέντα).

 

Αλλιως θα έπρεπε να μην ασχοληθούμε με δίκτυα, να νοικιασουμε ενα ζεύγος, να χτυπήσουμε τα 10 ΓΥΣ των περιοχών που εργαζομαστε (δεν ειναι ολοι τοπογράφοι πανελλήνιας εμβέλειας σα το ζαβι) να επιλύσουμε ξανά,αφήνοντας εξω οποιο κλωτσάει και να εργαζόμαστε με αυτόν τον τρόπο.

 

Βέβαια, χωρίς πολλά πολλά, δουλεύεις με hepos που ειναι το απολύτως "επίσημο" και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ίσως το παρωχημένο ήταν υπερβολικό αλλά σίγουρα είναι μη επικαιροποιημένο. Τα τριγωνομετρικά αλλά και οι σταθμοί του HEPOS (όπως και όλοι οι υπόλοιποι) έχουν μετακινηθεί και μάλιστα σε διάφορες κατευθύνσεις και με διάφορες ταχύτητες.

Τελικά όμως αυτό που έχει σημασία είναι να ληφθεί η απόφαση ώστε να γίνει ένα και μοναδικό, επίσημο σύστημα το οποίο ας αποφασίσουμε αν θα βασίζεται στο HEPOS ή στα ΓΥΣ ή όπου αλλού θέλουμε, αλλά να οριστικοποιηθεί και να συντηρείται σωστά.

Αλλιώς θα διαιωνίζονται και οι διαμάχες και οι αντιδικίες και οι ανασφάλειες των χρηστών GPS και δικτύων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

WOW!!!! ΤΑ ΕΧΩΣΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Αλλά για να μην μας παίρνει όλους η μπάλα θα σου εξομολογηθώ κάτι.

 

Πριν από μερικούς μήνες επικοινώνησα με την Κτηματολόγιο και τους ζήτησα να μου δώσουν τα πρωτογενή στοιχεία του Γεωειδούς το οποίο ενσωμάτωσαν στο δωρεάν εργαλείο που διαθέτουν μέσω του site τους, το HEPOS TRANSFORMATION TOOL (HEPOS_TT). Το ζήτησα έχοντας υπ' όψιν μου το μετασχηματισμό και τον κάναβο διορθώσεων που διέθεσαν με την έναρξη του HEPOS, με σκοπό να το διαμορφώσω για δέκτες Leica αλλά και με σκοπό να διατεθεί σε όλες τις ετιαρίες.

Αφού άκουσα ένα σωρό δικαιολογίες, με παρότρυναν να υποβάλω γραπτό αίτημα ώστε να μου απαντήσουν επισήμως. Αφού πέρασε σχεδόν ένας μήνας μου απάντησαν, παραθέτοντας ακριβώς τις ίδιες δικαιολογίες, ότι δηλαδή ο μετασχηματισμός και ό κάναβος ήτα αποτέλεσμα επιστημονικής έρευνας και άρα υψηλού επιπέδου, ενώ το γεωειδές δεν ήταν της ίδιας εμβέλειας και άρα δε μπορούσαν να εγγυηθούν για την ποιότητά του.

Παρ' όλα αυτά το διέθεταν δωρεάν μέσω του HEPOS_TT και παρότρυναν τους χρήστες να το χρησιμοποιούν για τη μετατροπή των ελλειψοείδών σε ορθομετρικά υψόμετρα.

 

Και το χειρότερο, η TRIMBLE το διέθετε ανεπισήμως (και το γνωρίζουν όλοι στο χώρο) απ' το 2008, στους δικούς τους δέκτες και κοκορευόταν μάλιστα πως είναι η μόνη εταιρία που είχε ορθομετρικά με το HEPOS (ο νοών, νοείτω).

 

Στη συνέχεια, και αφού έφαγα πόρτα, το δημιούργησα μόνος και αφού έλεγξα τη συμβατότητα με το HEPOS_TT το διέθεσα σε όλους τους χρήστες του SmartNet Greece (οπότε δεν ισχύει το επιχείρημα πως δεν κάναμε γεωειδές). Τώρα όλοι οι χρήστες Leica ΈΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΕΩΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ HEPOS (απ' όσο γνωρίζω το ίδιο έκανε και ο Γιάννης)

 

Για τους παραπάνω ισχυρισμούς έχω όλη την αλληλογραφία, για να μην κατηγορηθώ για ανακρίβειες.

 

GRTOPO για το SmartNet Greece, εργασίες υπολογισμού διανυσμάτων μετακίνησης και ταχυτήτων, υπάρχουν εδώ και τρία χρόνια. Και μάλιστα με διαφανείς συμβάσεις με το Α.Π.Θ. ανακοινωμένες στο Διαύγεια (όχι σαν κάποιες άλλες που τις ακούμε και δεν τις βλέπουμε).

 

Όλα αυτά είναι καλό να τα γνωρίζετε για να μην μας βάζετε όλους το ίδιο καζάνι.

 

Σχετικά με την καμπάνια μέτρησης τριγωνομετρικών σε όλη την Ελλάδα, είχα μία σχετική συζήτηση την προηγούμενη Τετάρτη με καθηγητή Τ.Ε.Ι. και αν θέλετε μπορώ να βοηθήσω στον συντονισμό. Αλλά μην περιμένεις η ΓΥΣ ή η Κτηματολόγιο ή κάποιο Πανεπιστήμιο να αναγνωρίσει το παραμικρό. Οπότε μόνο επιστημονική αξία θα είχε μία τέτοια κίνηση.

 

Άντε τα είπα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αντώνη τι μας λες τώρα?

στοιχεία για γεωειδές? εσύ ζητάς πολλά :smile:

 

εγώ τους είπα να μου δώσουν τη λίστα με τα τριγωνομετρικά που ελήφθησαν υπόψη και δεν μου τα έδωσαν

όχι συντεταγμένες αλλά μόνο ονομαστικά τα σημεία

Link to comment
Share on other sites

4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ : ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΣ ΕΣΤΩ ΓΕΩΕΙΔΕΣ???????????????????????

Καλά τα είπες αλλά εδω είσαι φάουλ.

Το γεωειδές που δημιουργήθηκε απο την Κτηματολόγιο είναι περασμένο στο τελευταίο λογισμικό (Hepos transformation tool) και δίνει στην περιοχή μου από 1-2 cm έως 15cm απόκλιση από τις τιμές των τριγωνομετρικών.

Οπότε κάλιστα μπορείς να μετράς σε HTRS07 με γεωμετρικά υψόμετρα και μετά να μετασχηματίζεις.

Στα υπόλοιπα με πρόλαβε ο Αντώνης..

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Αρχαίες νοοτροπίες με τα δικά μας λεφτά. Νομίζουν πως ανακάλυψαν τον τροχό και κατοχύρωσαν πατέντα. Εγώ έτσι το βλέπω.

Αλαζονεία και παλαιοκομματικές τακτικές (σε ευθεία σύγκριση με το πολιτικό μας σύστημα).

Επίσης νόμιζαν πως τα δίκτυα στην Ελλάδα θα ήταν μονοπώλιο τους.

Κι εμείς αναρωτιόμαστε πότε θα γίνουμε Ευρώπη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια, και αφού έφαγα πόρτα, το δημιούργησα μόνος και αφού έλεγξα τη συμβατότητα με το HEPOS_TT το διέθεσα σε όλους τους χρήστες του SmartNet Greece (οπότε δεν ισχύει το επιχείρημα πως δεν κάναμε γεωειδές). Τώρα όλοι οι χρήστες Leica ΈΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΕΩΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ HEPOS (απ' όσο γνωρίζω το ίδιο έκανε και ο Γιάννης)

 

Για τους παραπάνω ισχυρισμούς έχω όλη την αλληλογραφία, για να μην κατηγορηθώ για ανακρίβειες.

 

GRTOPO για το SmartNet Greece, εργασίες υπολογισμού διανυσμάτων μετακίνησης και ταχυτήτων, υπάρχουν εδώ και τρία χρόνια. Και μάλιστα με διαφανείς συμβάσεις με το Α.Π.Θ. ανακοινωμένες στο Διαύγεια (όχι σαν κάποιες άλλες που τις ακούμε και δεν τις βλέπουμε).

 

Όλα αυτά είναι καλό να τα γνωρίζετε για να μην μας βάζετε όλους το ίδιο καζάνι.

 

Μάλιστα!!! Τώρα μας έδωσες κ μια πληροφορία χρηστική, παραπάνω!! Αυτό ΔΕΝ το ήξερα.......

Τελικά από το διάλογο εδώ βγαίνει κάτι θετικό!!!

 

Καλά τα είπες αλλά εδω είσαι φάουλ.

Το γεωειδές που δημιουργήθηκε απο την Κτηματολόγιο είναι περασμένο στο τελευταίο λογισμικό (Hepos transformation tool) και δίνει στην περιοχή μου από 1-2 cm έως 15cm απόκλιση από τις τιμές των τριγωνομετρικών.

Οπότε κάλιστα μπορείς να μετράς σε HTRS07 με γεωμετρικά υψόμετρα και μετά να μετασχηματίζεις.

Στα υπόλοιπα με πρόλαβε ο Αντώνης..

Γιατί ρε Γιώργη είμαι φάουλ??? Επειδή θέλω να τελειώνω τη δουλειά μου όταν βγαίνω να μετράω και μετά να σχεδιάζω??? Αυτό το hepos_tt μάλλον ημίμετρο μου φαίνεται και σε συνδυασμό με τα λεγόμενα του Αντώνη ..... επιπέδου εμπιστοσύνης 65% να μη πω παρακάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.