Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Stavrakas

Recommended Posts

Βάση 50km με L1 δε νομίζω να επιλύεται εύκολα. Ο promark νομίζω έχει πλακέτα Novatel η οποία ως κατασκευαστής δεν προτείνει επιλύσεις με L1 πάνω από 20km (βλ.συνημμένο)

Προφανώς και δεν προτείνω να πάρει συνδρομή για μια δουλειά, αλλά από συνάδελφο θα εξυπηρετηθεί λογικά.

Δεν έχω εικόνα του δικτύου του Hepos στην περιοχή που ζητάει ο συνάδελφος αλλά δεν βρίσκεται εντός τριγώνου δικτύου ώστε να χρησιμοποιήσει τεχνική VRS; Εκτός και αν το Hepos δεν παρέχει VRS, sorry δεν θυμάμαι..

To Hepos προσφέρει σίγουρα επίλυση με vrs.

H civilshop π.χ. δεν προσφέρει.

Για τους άλλους δεν έχω άποψη, δεν τους έχω δουλέψει.

Το άλλο "κόλπο" που θυμάμαι να παίζει με το πρόγραμμα του pm500 για επιλύσεις static (για το gnss solutions μιλάω) ήταν πως στην πρώτη εγκατάσταση σε υπολογιστή σου έδινε τις πρώτες 30 μέρες δώρο να λύνεις L1/L2 και μετά κλείδωνε την L2 και σου έλυνε μόνο με L1.

Όσο για την πλακέτα, το έχω ανοίξει τόσες φορές αλλά ποτέ δεν έδωσα βάση τη λέει επάνω η πλακέτα οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν φοράει novatel.

 

Όπως και να έχει πιστεύω πως θα την βρει την άκρη ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

 

Mistsubae, το κάνω προς αποφυγή κατανάλωσης Depon! Αυτό που περιέγραψες καλείται τοπογραφία και νομίζω ότι ο συνάδελφος θα το έχει διδαχτει!

 

 

 

 

 

 

Λοιπόν, πίσω στην...εγχείρηση!

 

 

 

 

 

 

Προοίμιο: Δεν αποφεύγεις όργανο. Προυποθέτει 2 στάσεις, πρόγραμμα επεξεργασίας στατικών μετρήσεων. Έχουμε και λέμε

 

 

 

 

 

 

1. Φτιάχνεις δύο δικές σου στάσεις, με απόσταση 500-1000 μέτρα και ορατότητα. Αν θες, καντες λίγο καλές με μπετονάκι ή πλακέτα

 

 

 

 

 

2. Στήνεσαι με τον δεκτη στα δύο σημεία σου. Θα κάτσεις 3 ώρες τουλάχιστον στο καθένα.

 

 

 

 

 

 

 

3. Καταβάζεις δεδομένα ράινεξ από τον σταθμό ΝΟΑ στην Αθήνα: http://www.epncb.oma.be/_networkdata/datacalendar.php?station=NOA100GRC&year=2018&month=03&rv=2&c=any

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Κατεβάζεις αρχεία εφημερίδων GNSS

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Φιξάρεις τον σταθμό της Αθήνας στις συντεταγμένες HTRS07 = ETRF2005 (2007.5). X = 4599642.322 Y= 2034827.055 Z=3909890.369

 

 

 

 

 

 

 

6. Λύνεις τις δύο βάσεις σου και έχεις συντεταγμένες των βάσεων ως προς HTRS07

 

 

 

 

 

 

 

7. Από το HEPOS_TRANSFORMATION_TOOLS τα μετατρέπεις σε ΕΓΣΑ87 και έχεις και υψόμετρο (ενδεικτικό).

 

 

 

 

 

 

 

για το οτιδήποτε, είμαστε σε επαφή

 

 

 

 

 

 

 

 

Dimamp, σε ευχαριστώ! Χτες με ην βοήθεια του αλγορίθμου σου έλυσα ένα δίκτυο στα χωριά των Σερρών που δεν έπιανε σημα...Φυσικα, με βοήθησες και συ που μου τα έλεγες σε ΠΜ~

Link to comment
Share on other sites

Dimamp, σε ευχαριστώ! Χτες με ην βοήθεια του αλγορίθμου σου έλυσα ένα δίκτυο στα χωριά των Σερρών που δεν έπιανε σημα...Φυσικα, με βοήθησες και συ που μου τα έλεγες σε ΠΜ~

 

Ενδιαφέρον.

Δηλαδή έλυσες static μέσω του σταθμού NOA στην Αθήνα??? Μεγάλη απόσταση...

Πόσες ώρες έκατσες και με τι όργανο αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρον.

Δηλαδή έλυσες static μέσω του σταθμού NOA στην Αθήνα??? Μεγάλη απόσταση...

Πόσες ώρες έκατσες και με τι όργανο αν επιτρέπεται?

 

 

Όχι! Από τον σταθμό της Θεσσαλονίκης AUT1. Έχω δανείστηκα GR-5 και με τη βοήθεια του dimamp το έλυσα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όχι! Από τον σταθμό της Θεσσαλονίκης AUT1. Έχω δανείστηκα GR-5 και με τη βοήθεια του dimamp το έλυσα...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

   

 

Όχι! Από τον σταθμό της Θεσσαλονίκης AUT1. Έχω δανείστηκα GR-5 και με τη βοήθεια του dimamp το έλυσα...

 

Έλα Tentonov, καμία βοήθεια...Έλυσε 3 βάσεις (τριγωνάκι) με δίωρο κάθε βάση. Είχε σφάλμα κλεισίματος 4 χιλ. κατά Ζ και 3 χιλ. κατά Χ και Υ. Φίξαρε τον AUT1 ως προς HTRS07, έλυσε τις βάσεις και μετά τις μετασχημάτισε στο ΕΓΣΑ87.

 

Και δεν του κόστισε ούτε ένα ευρώ, και έκανε δουλειά μηχανικού...

 

@Tentonov: Χαίρομαι που ένας ΜΜ σέβεται το επάγγελμα του ΑΤΜ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα Tentonov, καμία βοήθεια...Έλυσε 3 βάσεις (τριγωνάκι) με δίωρο κάθε βάση. Είχε σφάλμα κλεισίματος 4 χιλ. κατά Ζ και 3 χιλ. κατά Χ και Υ. Φίξαρε τον AUT1 ως προς HTRS07, έλυσε τις βάσεις και μετά τις μετασχημάτισε στο ΕΓΣΑ87.

 

Και δεν του κόστισε ούτε ένα ευρώ, και έκανε δουλειά μηχανικού...

 

@Tentonov: Χαίρομαι που ένας ΜΜ σέβεται το επάγγελμα του ΑΤΜ

Super.

 

Η αλήθεια είναι πως αυτή την δυνατότητα κατεβάσματος rinex από free site δεν την ήξερα.

 

Ευχαριστούμε  Δημήτριε.

Link to comment
Share on other sites

Super.

 

Η αλήθεια είναι πως αυτή την δυνατότητα κατεβάσματος rinex από free site δεν την ήξερα.

 

Ευχαριστούμε  Δημήτριε.

 

8-)  Δες και αυτό φίλε από το Ανάπλι

 

http://www.gein.noa.gr/services/GPS/noa_gps.html

Edited by dimamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.