Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Recommended Posts

Διαφωνώ με την λογική πιο πανω γιατί τα βλέπει όλα με την χρηματική διάσταση του άμεσου κέρδους Και ναι αν χρειάζεται ένα διαστημα να δουλέψω τσάπα διατηρώντας το γραφειο θα το κάνω γιατί το κέρδος δεν θα είναι μεν άμεσο σε χρήμα , αλλά αργά η γρήγορα θα μου επιστρέψει με την ανάπτυξη που θα φέρει η λειτουργία του γραφειου μου αν η χρησιμότητα αυτού είναι αναγκαία την δεδομένη στιγμή Και το έχω κάνει στο παρελθόν και αν χρειαστεί θα το κάνω και στο μέλλον

 

Δηλαδή σημασία έχει η ανάγκη χρησιμότητα ύπαρξης του γραφείου που θα καθορίσει την λειτουργία του και όχι αν για κάποιο χρονικό διάστημα θα έχει άμεσο κέρδος

Με την παραπάνω λογική δεν κατεβαίνουν οι τιμές στην Ελλάδα γιατι όλοι σκέφτονται πως θα μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους άμεσα και όχι να οδηγήσουν σε ανάπτυξη άρα περισσότερη δουλειά , διατηρώντας μια αμοιβή για καθε εργασία ή υπηρεσία σε λογικά πλαίσια σε σχέση με την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί Και για να μην παρεξηγηθώ μιλώ για τις υπηρεσίες των ελέυθερων επαγγελματιών και των εταιριών , σούπερ μαρκετ κλπ Δεν μιλώ για εφαρμογή κατώτατων μισθών σε επιπεδα πείνας στον οποίο διαφωνώ αν αυτός γίνεται χωρίς την αντίστοιχη μέιωση των τιμών των αγαθών

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η διαπίστωσή σου είναι εντελώς λάθος. Δεν τα βλέπω με τη χρηματική τους διάσταση του άμεσου κέρδους, ούτε μιλάω για μεγιστοποίησή του ούτε έχουν καμία σχέση αυτά που λες με αυτά που γράφω. Πως στο καλό τα συμεραίνεις αυτά;

Εδώ και τρία χρόνια έχουμ τιμές που είναι ελάχιστες και μάλιστα κλάσμα των χρεώσεων του HEPOS.

Ποιος μίλησε για άμεσο κέρδος; Έχεις καμία ιδέα για τι κόστη μιλάμε;

Τι πιο λογικό από το να πουλάμε μία επένδυση του 1.000.000€ σε 1000 (όχι όλους πελάτες μας φυσικά) μηχανικούς με 240€; Για κάνε τη διαίρεση και θα δεις τι κέρδος βγάζουμε.

Κι αν εσύ είσαι μόνος και αντέχεις να συντηρήσεις το γραφείο σου χωρίς αμοιβές δε σημαίνει πως ισχύει το ίδιο για εταιρίες των 25 ατόμων που μέσα στην κρίση προσπαθούν να επιζήσουν χωρίς να απολύσουν κανέναν και χωρίς να εξαθλιώσουν τους υπαλλήλους τους.

Μη γράφεις ότι θέλεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και διάβαζε πιο προσεκτικά αυτά που γράφουν οι άλλοι.

Edited by anton_a
Link to comment
Share on other sites

@Stavrakas. Όλοι κατανοούμε την κατάσταση. Μη νομίζετε πως εμείς (οι κακές εταιρίες) έχουμε μείνει ανεπηρέαστες. Μακάρι να μπορούσα τεχνικά να δώσω χρέωση με την ημέρα ή με την ώρα και θα το έκανα. Την πρόταση για 0.015 χωρίς πάγιο θα την σκεφτώ και αν βγαίνει και βολεύει και άλλους μπορεί και να το κάνω.

 

Συγνώμη αλλά παρασύρθηκα. Δεν εννοώ 0,015€. Αυτό σημαίνει 0,9€/ώρα

Αν εννοείς 0,15€ δηλαδή 9€/ώρα χωρί πάγιο, ίσως αξίζει να το δούμε.

Αυτό βέβαια συμφέρει μόνο αν δουλεύεις λιγότερο από 2,5 ώρες/μήνα. Αλλιώς συμφέρει το 240€/έτος με 12ώρες/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πολύ καλά τι γράφω Η όλη επιχειρηματολογία με λογιστικούς όρους μου μυρίζει αυτό που βλέπω γύρω μου στην Ελλάδα, χρόνια τώρα να είναι όλα αδικαιολόγητα υψηλά σε τιμές κάτι που δεν ισχύει σε άλλες χώρες με τις ανάλογες συνθήκες Όταν ο κόσμος γύρω μου υποφέρει , θα υποφέρω και εγώ μέχρι να αλλάξει η κατάσταση λειτουργώντας με τιμές που μπορεί να αναλάβει ο πλησίον μου

Χρόνια τώρα τα ιδια επιχειρηματα ακούω για τις επιβληθείσες τιμές αλλά αυτούς που τις επιβάλουν δεν τους βλέπω να υποφέρουν ανάλογα με τους υπόλοιπους στο βιοτικό τους επίπεδο

Τέλος τα πάντα είναι αλυσίδα αφού με τέτοιες λογιστικές πρακτικές δεν πρόκειται ποτέ να αυξηθεί η πελατία ή αν θέλετε γενικά η ανάπτυξη που θα φέρει την αύξηση των καταναλωτών

Αν πραγματι δεν ισχύουν αυτά για εσάς και οι τιμές είναι κόστους να ζητήσω συγνώμη Περισσότερο η λογική της επιχειρηματολογίας με έκανε να παρέμβω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άφωνος!!!

Μα τι λες; Υψηλή τιμή 0,66€ την ημέρα για να κάνεις όσα Τοπογραφικά αντέχεις; Δηλαδή πόσο θα έπρεπε να κάνει για να μην υποφέρει ο κόσμος;

Πότε μίλησα εγώ για επιβληθείσες τιμές; Δεν καταλαβαίνεις πως αν δε βγαίνει μία εταιρία, απλώς θα κλείσει;

 

Νομίζω πως είσαι εκτός θέματος. Λυπάμαι αλλά δεν θα προσπαθήσω άλλο να εξηγήσω τα αυτονόητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω θα πω το εξής. Αν υποθέσουμε πως αποφασίζουμε να κλείσουμε το SmartNet ή το HEPOS επειδή δε βγαίνουν και είτε μείνει ένα δίκτυο είτε κανένα οι μεγαλύτεροι χαμένοι θα είναι οι χρήστες. Είτε επειδή θα επιστρέψουμε σε εποχές δύο δεκτών, είτε γιατί αν μείνει ένας στην αγορά (όποιος αντέξει) οι τιμές θα ανέβουν (κανόνες μονοπωλίου).

 

Πότε μίλησα εγώ για επιβληθείσες τιμές; Δεν καταλαβαίνεις πως αν δε βγαίνει μία εταιρία, απλώς θα κλείσει;

 

Αντώνη δυστυχώς αυτό θα συμβεί αν δεν γίνετε ανταγωνιστικοί. Ο μηχανικός της πράξης θα βρεί λύση όπως έκανε παλιότερα, πριν τη τεχνολογία του περιβόητου gps και τότε ζούσαμε βρε αδελφέ, όπως είπα σε προηγούμενο post. Εξηγούμαι αναλυτικά για να καταλάβεις πως μειώνεται το κόστος στη πράξη.

1. Κατάργηση κόστους στοχοφόρου. Η δουλειά γίνεται με συναδέλφους, με τους οποίους συνεργάζεσαι ανταλλάσσοντας ρόλους στις εκάστοτε δουλειές τα λεγόμενα «δανεικαριά» που λέγανε και οι παλιοί.

2. Θέμα χρόνου για έρευνα όπως και παραμονή σε τριγωνομετρικά δεν υφίσταται, αφού ο διαθέσιμος χρόνος είναι πλέον άπλετος .

3. Με την ευκαιρία συνεργασίας με συναδέλφους δημιουργούνται πλέον κοινά δίκτυα, τα οποία επεκτείνονται διορθώνονται και είναι χρήσιμα σε μελλοντικές εργασίες από όλους. Το μόνο θετικό από τη κρίση η ανάγκη για συνεργασία και προσωπική επαφή, που είχαμε ξεχάσει τα τελευταία χρόνια σαν κοινωνία.

4. Το κόστος μετάβασης στα τριγωνομετρικά είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο όταν μιλάμε για αποστάσεις 3-6 χλμ, το οποίο τείνει να μηδενισθεί με τη δημιουργία πιο προσιτών δικτύων, τα οποία δημιουργούνται με τις συνεργασίες.

Οπως αντιλαμβάνεσαι αν κλείσετε εσείς η MetricaNet ή το HEPOS ζημιωμένοι μόνο οι χρήστες μηχανικοί δεν θα είναι. Για άλλους δεν ξέρω !!!

Edited by Alexios
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τους άλλους, εμένα πάντως το 240€/χρόνο για 12 ώρες χρήσης το μήνα μου φαίνεται λογικό και αξίζει να πληρώνω 20€/μήνα από το να τρέχω σε τριγωνομετρικά. Μόνο η ταλαιπωρία του να βρείς κάποιο προσβάσιμο αρκεί (τουλάχιστον στην περιοχή μου).

Επίσης αν δείτε τις τιμές που υπάρχουν για τα ίδια προϊόντα π.χ. στην Αγγλία θα τρελλαθείτε! Για περιορισμένη χρήση πληρώνουν πάνω απο 1000€ το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα σ' αυτή τη ζωή δεν είναι αναντικατάστατο (εκτός απ' το νερό και το φαγητό).

Φυσικά Alexie και μπορείς να γυρίσεις πίσω στην εποχή του Γεωδαιτικού και του στοχοφόρου, ή ακόμα και του θεοδόλιχου. Φυσικά κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει πως ακόμα και με μετροκορδέλα κάνει τη δουλειά του.

Δεν θα διαφωνήσουμε σε αυτό.

Σε αυτό που διαφωνούμε είναι πως το δίκτυο SmartNet Greece είναι ακριβό. Σε αυτό είμαι κάθετος. Σε σχέση με αυτά που προσφέρει είναι το πιο φθηνό και ανταγωνιστικό δίκτυο.

 

Άλλωστε τα επιχειρήματά σου για τα τοπικά δίκτυα και τα τριγωνομετρικά των 3-6 χιλιομέτρων ισχύουν μόνο για μικρή, τοπική κλίμακα.

Αν πάρεις δουλειά σε άλλη περιοχή, π.χ. σε νησί, δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Και σε παρακαλώ μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν δουλειές σε νησιά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν υπάρχει λόγος διαφωνιών περί των ιδιωτικών δικτύων.

 

Φίλε αντώνη, με όλο το θάρρος, είσαι εκπρόσωπος/υπάλληλος ή ότι άλλη σχέση έχεις, μιας εταιρείας, απ'τις μεγαλύτερες στο χώρο. Αν οχι η μεγαλύτερη.

 

Τα ιδιωτικά δίκτυα που εχετε στήσει/λύσεις και πάει λέγοντας ΟΛΟΙ σας, δε το κάνατε για να προάγετε την επιστήμη! Οχι επειδή είστε καλοί χριστιανοί. Το κάνατε, για να αποκομίσετε έσοδα. Δεν είναι κατακριτέο αυτό. Η καθε εταιρία πρέπει να επιζήσει.

Διαβαζοντας ομως μερικά πόστ με υπερβάλλον γραπτό ζήλο, νιώθουμε σα να μας κάνετε και χάρη!

 

Οι εταιρίες όλες (για να μην μιλάμε ειδικά) στήσαν τα ιδιωτικά τους δίκτυα (αλλα απλά άλλα σύνθετα, δε κρίνω ποιός την εχει...μεγαλύτερη) για ποιο λόγο; μα για να πουλάνε τα προϊόντα τους! Για να γεμίσει η αγορά με ρόβερ δέκτες! Διότι ολοι κατάλαβαν, πως με ένα GPS μπορούν πολλοί μηχανικοί να κάνουν ΚΑΙ τοπογραφικά απο κεί που δεν κάνα καθόλου ή αυτοί που ασχολούντουσαν μονο με αυτά, να κανουν τη δουλειά τους ευκολότερα.

Και φυσικα την καθε εταιρία δεν την ενδιαφέρει αν εισαι πμ , ατμ , αμ , τε και πάει λέγοντας...Την ενδιαφέρει να σου πουλήσει ροβερ-συνδρομή και κάντα ότι θέλεις...

 

Εννοείται πως η καθε εταιρία δνε ειναι υπεύθυνη στο πως θα χρησιμοποιήσεις εσύ το καθε δεκτη ή το δίκυτο έτσι. Τη δουλειά της θελει να κανει και καλά κάνει.

 

Γι'αυτο λοιπόν, όλοι κατάλαβαν πως το ιδιωτικό δίκτυο ειναι κομμάτι του μέλλοντος μεγάλο και προωθούν το προϊόν τους.

 

Πάντοτε φιλικά αντώνη, και απευθύνομαι σε σένα επι προσωπικού, μονον επειδή γράφεις εδώ συχνά, δε θέλω να παρεξηγηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να προσθέσω ότι ο Αντώνης από τη μία ''καυχιέται'' ότι το smartnet ειναι πιστοποιημένο από το ΑΠΘ με το hepos και από την άλλη κράζει το Hepos ότι δεν είναι επίσημο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.