Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Hepos και ιδιωτικά δίκτυα σταθμών αναφοράς - Λειτουργία, κόστος και προσφερόμενες υπηρεσίες


Stavrakas

Recommended Posts

Γιώργο, δε γνωρίζω αν έχεις δουλέψει σε άλλες περιοχές, αλλά αυτό που κάνετε εκεί οι συνάδελφοι ακούγεται...ουτοπικό για την υπόλοιπη Ελλάδα.

 

Μπράβο σας πάντως και σας τιμά, σαν επαγγελματίες το καθένα ατομικά. Κρατάτε και τις τιμές σε ένα επίπεδο, λογικό για εσάς και για το κόσμο. Ακόμη, έχετε μια "λύση" κοινή και αποδεκτή και δεν υπάρχουν ευτράπελα.

 

Οπως έχω ξαναματαπεί, ειδικά ο τοπογράφος σε μια ξένη περιοχή στηρίζεται στη συναδελφικότητα. Σήμερα ομως που οι δουλειές λιγοστεύουν, λιγόστεψε κι αυτή με τη σειρά της. Αν η συνδελφικότητα ήτο στο...100% για καθε περιοχή το κάθε ιδιωτικό δίκτυο, δε θα είχε τόσους πελάτες, μεταξύ σοβαρού και αστείου...

Link to comment
Share on other sites

Εδω είναι το μυστικό για περισσότερες δουλειές Όσο περισσότερο υπάρχει συνεργασία τόσες περισσότερες δουλειές υπάρχουν για όλους γιατί η δουλειά του μηχανικού γεννά ανάπτυξη σε μια περιοχή Αλλά αυτό απαιτεί συνεχή παρουσία στην περιοχή που σημαίνει διαμονή εκεί .Η συνεργασία και η αδελφικότητα εδώ μεταξύ μας φτάνει και σε άλλα επίπεδα Τα περισσότερα ρούχα που φορά ο μικρός γιός μου (9 μηνών) είναι τα προηγούμενα ρούχα του γιού της αγαπητής συναδέλφου μου τοπογράφου επίσης της πόλης μου Εμένα μου άρεσε πολύ το ποστ του Αλέξιου δίνει το στίγμα σε ότι πρέπει νακάνουμε όχι μόνο στην δουλειά μας αλλά και γενικά στην οικονομική ζωή μας για να είμαστε ανταγωνιστικοί , ώστε να αναγκαστουν και οι εταιρίες να γίνουν προσιτές σε όλους για να μην κλέισουν Και όπου εταιρείες βάλτε ότι σχετίζεται με πωλήσεις αγαθών και υπήρεσιών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω δει αξιοσημείωτη "συν-αδερφοσύνη" μεταξύ μηχανικών σε διάφορα μέρη, όπου ΑΤΜ, ΠΜ, και ΤΕ πχ συμφωνούν να χρησιμοποιούν την HEPOS_GGRS87/TM87 από την αρχή της, ώστε να αποφεύγονται διενέξεις και αλληλοκατηγορίες. Επίσης αλληλοκαλύπτονται και με τα τοπογραφικά όργανα που διαθέτουν, ανάλογα με τις ανάγκες της δουλειάς τους. Μάλιστα οι επαγγελματίες είναι διαφόρων ηλικιών. Τέτοια περιοχή που ξεχωρίζει (μακράν) είναι το Ρέθυμνο, αλλά δεν είναι το μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που θα αλλάξω την πορεία της κουβέντας αλλα θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση.Βρισκομαι στην διαδικασία έρευνας αγοράς σχετικά με δεκτη η δεκτες gnss.Τυχαίνει οι δυο που έχουν προβάδισμα μέχρι στιγμής στις προτιμήσεις μου να είναι ο promark 800 και οLeica gs15.

πιστεύω απο τη μια ότι ο Leica θα είναι πιο ´´γερό´´ εργαλείο και ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής.πιστευω πως είναι πιο ανθεκτικος στις σκληρές συνθήκες και ότι η αξιοπιστία του είναι δεδομένη.πιστευω και απο τις πληροφορίες που έχω συλλέξει απο συναδέλφους ότι δεν θα σε ´´προδωσεί´ εκεί που δεν πρέπει.τα μειονεκτήματα που σημειώνω είναι πρώτον η ´´αλμυρή´ τιμή και ίσως το απρωσοπο αλλα απο την άλλη αξιόπιστο support της metrica.και ακόμη ότι πρέπει να ξανά πληρώσω στο μέλλον για τις επιπλέον συχνότητες αν και όταν αυτο θα συμβεί.

Απο την άλλη ο promark είναι ενας δέκτης ο οποίος τεχνολογικά θεωρώ ότι είναι πιο μπροστά και ότι η τεχνολογία που ενσωματώνει το gnss centric δηλαδή είναι προφανώς το επόμενο βημα στα gps.απο την άλλη βέβαια αυτο δημιουργεί ενδεχομένως το ´´μειονεκτημά´´ ότι χρησιμοποιείς μια τεχνολογία για πρώτη φορά με οτι συνεπάγεται αυτο.ενδεχομενα κόλληματα δηλαδή και τα σχετικά.επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι δεν πρέπει να πληρώσεις για να ενεργοποιησεις τo Galileo όταν θα βγει που βέβαια αυτο είναι λεπτομέρεια γιατι μέχρι τότε και ο δέκτης μπορει να θέλει και αλλάγη με την πρόοδο που φαίνεται να έχει ο κλάδος σήμερα..επίσης είναι πολύ δελεαστική η τιμή του μπορώ να πω γι αυτο που προσφέρει κάτι που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάπου χάνει το πράγμα.και αυτο μάλλον είναι η ποιότητα κατασκευής κοινώς η στιβαροτητα του εργαλείου κάτι το οποίο για μένα είναι απ τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά.μπορει βέβαια να μην είναι και πολύ κακή αλλα Leica πιστευω δεν είναι.

Θα το εκτιμούσα πολυ μιας και Τυχαίνει στη συζήτηση να είναι παρόντες έκπρωσοποι

και των δυο οίκων αλλα και μηχανικοί που φαίνεται πως έχουν πολυ σωστές και σεβαστες απόψεις οι μεν να επιχειρηματολογησουν υπέρ των προϊόντων τους οι δε να σχολιάσουν όπως αυτοί κρίνουν.αν αυτο που ζητάω είναι εφικτό με βάση τους κανόνες του forum πάντα.

Πάντως το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ απο την γενικότερη έρευνα μου είναι ότι οι τιμες διαμορφώνονται με βάση πολλούς ´´εμπορικους´´ παράγοντες και άρα το value for money´´ είναι κάτι το οποίο πρέπει κανείς να το αναζητήσει ενδελεχως..

Συγνώμη για την κούραση που σίγουρα προκάλεσα....

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να προσθέσω ότι ο Αντώνης από τη μία ''καυχιέται'' ότι το smartnet ειναι πιστοποιημένο από το ΑΠΘ με το hepos και από την άλλη κράζει το Hepos ότι δεν είναι επίσημο...

 

Δεν κράζω κανέναν και δεν κράζω γενικώς.

Διευκρινίζω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Μα τι πάθατε όλοι;

 

Συνάδελφοι, δεν υπάρχει λόγος διαφωνιών περί των ιδιωτικών δικτύων.

 

Φίλε αντώνη, με όλο το θάρρος, είσαι εκπρόσωπος/υπάλληλος ή ότι άλλη σχέση έχεις, μιας εταιρείας, απ'τις μεγαλύτερες στο χώρο. Αν οχι η μεγαλύτερη.

 

Τα ιδιωτικά δίκτυα που εχετε στήσει/λύσεις και πάει λέγοντας ΟΛΟΙ σας, δε το κάνατε για να προάγετε την επιστήμη! Οχι επειδή είστε καλοί χριστιανοί. Το κάνατε, για να αποκομίσετε έσοδα. Δεν είναι κατακριτέο αυτό. Η καθε εταιρία πρέπει να επιζήσει.

Διαβαζοντας ομως μερικά πόστ με υπερβάλλον γραπτό ζήλο, νιώθουμε σα να μας κάνετε και χάρη!

 

Οι εταιρίες όλες (για να μην μιλάμε ειδικά) στήσαν τα ιδιωτικά τους δίκτυα (αλλα απλά άλλα σύνθετα, δε κρίνω ποιός την εχει...μεγαλύτερη) για ποιο λόγο; μα για να πουλάνε τα προϊόντα τους! Για να γεμίσει η αγορά με ρόβερ δέκτες! Διότι ολοι κατάλαβαν, πως με ένα GPS μπορούν πολλοί μηχανικοί να κάνουν ΚΑΙ τοπογραφικά απο κεί που δεν κάνα καθόλου ή αυτοί που ασχολούντουσαν μονο με αυτά, να κανουν τη δουλειά τους ευκολότερα.

Και φυσικα την καθε εταιρία δεν την ενδιαφέρει αν εισαι πμ , ατμ , αμ , τε και πάει λέγοντας...Την ενδιαφέρει να σου πουλήσει ροβερ-συνδρομή και κάντα ότι θέλεις...

 

Εννοείται πως η καθε εταιρία δνε ειναι υπεύθυνη στο πως θα χρησιμοποιήσεις εσύ το καθε δεκτη ή το δίκυτο έτσι. Τη δουλειά της θελει να κανει και καλά κάνει.

 

Γι'αυτο λοιπόν, όλοι κατάλαβαν πως το ιδιωτικό δίκτυο ειναι κομμάτι του μέλλοντος μεγάλο και προωθούν το προϊόν τους.

 

Πάντοτε φιλικά αντώνη, και απευθύνομαι σε σένα επι προσωπικού, μονον επειδή γράφεις εδώ συχνά, δε θέλω να παρεξηγηθείς.

 

Φίλε Kane φυσικά και οι εταιρίες εργάζονται για να βγάλουν κέρδος και να επιζήσουν. Το ίδιο κι εσύ και κάθε άλλος μηχανικός ή επαγγελματίας. Απ' όσο γνωρίζω κανείς δεν δουλεύει από hobby.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως μέσα από μία ιδιωτική πρωτοβουλία δεν προάγεται η επιστήμη. Διάβασε σε παρακαλώ τις εργασίες που γίνονται με το SmartNet. Ξέρεις πως μόνο το SmartNet διαθέτει ΔΩΡΕΑΝ δεδομένα για εκπαιδευτικούς σκοπούς σε όλοα τα Πανεπιστήμια; Γνωρίζεις πως έχουμε βοηθήσει να γίνουν διπλωματικές νέων μηχανικών, με δωρεάν δεδομένα και προσωπική βοήθεια; Γνωρίζεις πως τα δεδομένα που διαθέτουμε στο Αστεροσκοπείο και σε φορείς του εξωτερικού έχουν χρησιμοποιηθεί για έρευνα με πολύ σοβαρά αποτελέσματα (επίσης ΔΩΡΕΑΝ). Γνωρίζεις τέλος πως ακόμα και το "ημικρατικό" HEPOS δεν διαθέτει δωρεάν δεδομένα σε κρατικούς φορείς και υπηρεσίες.

 

Φίλε Kane δεν παρεξηγούμαι, αλλά δεν αντέχω με τίποτα το γενικό τσουβάλιασμα.

Και όταν μιλάω για οφέλη που αποκομίζουν οι μηχανικοί από τα δίκτυα, σίγουρα δεν εννοώ πως σας κάνουμε χάρη. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η Leica συνειδητά δε βασίζεται ακόμα στους Glonass για επίλυση γιατί υπάρχουν προβλήματα (ακόμα) στον σχηματισμό.....

 

 

Αντώνη για δώσε λίγο περισσότερο feedback :smile:

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ:

μήπως να μεταφέρουμε τις τελευταίες σελίδες σε νέο θέμα με τίτλο σχετικά με τα δίκτυα αφού έχουμε ξεφύγει από το θέμα?

 

Edit:

chrisven έκανα μία εκκαθάριση των offtopic μηνυμάτων. Επειδή τα περισσότερα ήταν "πικρόχολα", πιστεύω πως δεν αξίζει να ανοίξουμε νέο θέμα.

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Οι Glonass ακόμα δεν έχουν φτάσει το επίπεδο ωριμότητας του GPS, ως σχηματισμός. Τον τελευταίο καιρό παρουσιάζονται αρκετά θέματα-προβλήματα με τις τροχιές τους. Επίσης βρίσκονται σε φάση ανανέωσης. Αυτό έχει σαν συνέπεια πολλές φορές, ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό, η επίλυση με Glonass να είναι δύσκολη ή ανέφικτη. Πολλές φορές πρέπει να απενεργοποιηθούν οι Glonass για να επιτευχθεί fixed position. Αφού λυθούν οι ασάφειες μόνο με GPS μετά ενεργοποιούνται και οι Glonass και όλα πάνε καλά.

Γι' αυτό το λόγο οι glonass ακόμη δεν χρησιμοποιούνται αυτόνομα αλλά συμπληρωματικά με τους GPS. Όταν λυθούν όλα αυτά τα προβλήματα τότε οι Glonass θα μπορούν να λειτουργήσουν αυτόνομα χωρίς να έχουν ανάγκη τους GPS.

Η Leica είναι πολύ σφιχτή με την πολιτική της. Δεν επιτρέπει να βγουν στην αγορά πειραματικές λύσεις παρά μόνο σίγουρες και επιβεβαιωμένες. Γι' αυτό άλλωστε έχει κλειδωμένη την αξιοπιστία των δεκτών στο 99,99%

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας πούμε πως συμφωνούμε όσον αφορά τους glonass.Όμως το θέμα είναι και το ποτε θα λυθούν τα προβλήματα του.γιατι αν φτάσει το επίπεδο του gps σε έναν χρόνο η σε 6 μήνες εγω θα έχω έναν δεκτη που θα έχει σοβαρό πλεονέκτημα.τοτε αφού είναι θέμα λογισμικού η Leica μπορει να μου πει δώσε και 2500 ευρουλακια για να σου ενσωμάτωσω το centric.η ακόμα να μην ενσωματώνεται στον 15 η τον 14.

Δεν διαφωνώ ότι η διάφορα στην ποιότητα είναι μεγάλη εώς και πολυ μεγάλη.αλλα η Leica σίγουρα πουλάει και το brand της ακριβά μεσα στην τιμη.που και αυτο πάλι δεν είναι κατακριτέο γιατι αυτοί οι κανόνες διέπουν την αγορα όπως έχει διαμορφωθεί.

Τώρα όσον αφορά την κουβέντα που γίνεται για τα δίκτυα πρέπει να καταλάβουμε ότι ο καθένας πουλάει αυτο που παράγει είτε είναι μηχανικός είτε η metrica είτε οποιοσδήποτε στην τιμη που θεωρεί ότι είναι ανταγωνιστικός και με βάση την ποιότητα του προϊόντος.επειδη είμαι λίγο σχετικά καιρό στο επάγγελμα και βλέπω ότι η ποιότητα είναι κάτι που έχει απαξιωθεί εντελώς στο επάγγελμα μας αυτο είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει.και πρέπει να αλλάξει απο τη νέα γενιά μηχανικων παρά τη δύσκολη εποχή που ζούμε.τοπογραφικο μπορείς να κανείς και με 100 και με 500 ευρώ το ίδιο.αλλα θα έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο?ΟΧΙ.το θέμα είναι πως θα πείσεις τον πελάτη σου ότι τα παραπάνω λεφτά που θα δώσει αξίζουν.και εγω πιστευω πως αξίζουν.και στο καλό τοπογραφικο και στο καλο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δημιουργήθηκε ειδικό thread για τα δίκτυα, είναι ευκαιρία να ανοίξουμε πολλά θέματα σχετικά με αυτά.

 

Εγώ είμαι στη διάθεσή σας για να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις, αλλά θα ήθελα να παρακαλέσω να κρατήσουμε το επίπεδο υψηλό και να μην αρχίσουμε πάλι διαφωνίες του στυλ είστε ακριβοί, είστε το ένα ή είστε το άλλο, εμείς δουλεύουμε μόνοι μας, δεν σας χρειαζόμαστε και άλλα τέτοια. Όποιος νομίζει πως δε χρειάζεται τα δίκτυα δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει στη διαδικασία να γράφει απλώς για να "τα χώνει".

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, επειδή είστε πολύ κοντά στο να ξεφύγετε υπενθυμίζω ότι εδώ σχολιάζουμε δίκτυα

ακόμα και τα ιδιωτικά δίκτυα μπορείτε σαν εκπρόσωποί τους να τα υποστηρίξετε διευκρινίζοντας τα χαρακτηριστικά τους

 

Γιάννη όντως ξέφυγες και καλό θα είναι να το διορθώσεις

Δεν χρειάζονται τόσο ωμές διαφημίσεις σε όργανα

Το ίδια ισχύει και για σένα Αντώνη

 

Είστε από τις πιο γνωστές εταιρείες στον κλάδο σας ξέρουν όλοι

και λόγω κρίσης ο κάθε μηχανικός θα τα ψάξει ΟΛΑ πριν καταλήξει

 

άρα πιστέψτε με δεν σας ωφελεί η αντιπαράθεση στη διαφήμιση

ίσα ίσα κιόλας γίνεστε αντιπαθείς που τρώγεστε σαν τα κοκόρια :smile:

 

Φιλικά και στους δυο σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.