Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάκληση πολλών ΠΕΑ = πρόστιμο


ssouanis

Recommended Posts

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 19 του Ν.4122/2013 (ΦΕΚ Α’ 42) που αναφέρεται στη «Διαδικασία ανάκλησης / αντικατάστασης Πιστοποιητικών Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) κτιρίων», στην περίπτωση υποβολής αιτημάτων για ανάκληση / αντικατάσταση ΠΕΑ, και ειδικότερα όταν αυτά υπερβαίνουν το πέντε τοις εκατό (5%) του συνολικού αριθμού που έχει εκδώσει ο ενεργειακός επιθεωρητής, επιβάλλονται κυρώσεις σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4122/2013 (ΦΕΚ Α’ 42). Η ισχύς της παραπάνω διάταξης αρχίζει από την δημοσίευση του παραπάνω νόμου στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι 19.2.2013.

 

Πηγή: www.buildingcert.gr

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά εμένα μου ζήτησαν να κάνω Εξοικονομώ και πρέπει να χρησιμοποιήσω το πρώτο ΠΕΑ που είχα κάνει. Είναι δυνατόν να μην έχει λάθη; Δηλαδή τώρα που τα βλέπω πάλι μπροστά μου, να μην μπορώ να τα διορθώσω; Τι 5% είναι αυτό; Εν τω μεταξύ οι παλιές ανακλήσεις πιάνονται ή ό,τι γίνεται από δω και πέρα; Και οι κυρώσεις για το συγκεκριμένο θέμα ποιές θα είναι; Δε λέει. Το μαθα σήμερα και ήθελα να διορθώσω και μου κοψε τα πόδια

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Βαριούνται οι υπάλληλοι να ανακαλούν....... Δε κοιτάζουν εκεί τι θα γίνει με το θέμα των εξετάσεων τα πρόστιμα στις ανακλήσεις τους μάραναν...

Τελικά το θέμα των ενεργειακών επιθεωρήσεων έχει εξελιχθεί μακράν στη μεγαλύτερη παρωδία όλων των εποχών...Και εις ανώτερα, μπράβο παιδιά!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε αυτό προσπαθώ να καταλάβω και γω. Από το buildingcert πάντως είπαν ότι θα βγει διευκρινιστική από τον Υπουργό για το θέμα των ανακλήσεων άμεσα, που θα προσδιορίζει τί ακριβώς θα ισχύει. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

ΔΛΔ οταν εισαι στην ΑΡΧΗ και εχεις κανει 20 πιστοποιητικα

αν κανεςι ανακληση 2 την εβαψες

 

ενω ο μαγκας με τα 1000 πιστοποιητικα στα @@@ του

 

και πιστοποιητικο απο πιστοποιητικο ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ

 

εχω ριξει με 50 τοιχους και 100 ανοιγματα

το ιδιο ειναι με ενα καταστημα με 2 οψεις και θεωρητικα συστηματα?

 

ας βγουν και ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΝ. ΕΠΙΘ. οπως ειναι οι ελεγκτες ΔΟΜΗΣΗΣ να σφιξουν οι @@@@

 

δλδ τα πιστοποιητικα σε ληγοντα πχ 4 να τα κανουν ελεγχο ...ας ειναι και χοντρικος

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις έκανε φίλος ανάκληση.

Κάτω από την ανάκληση γράφει το μήνυμα:

Κυρώσεις Ν. 4122/2013: Όχι

 

Αγχωτικό θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που μπορώ να υποθέσω για τον οποίο θέλουν να περάσουν τέτοιον περιορισμό θα είναι αν για κάποιοι δεν κόβουν απόδειξη, δίνουν το ΠΕΑ στον πελάτη και μετά από μερικές μέρες που θα το υποβάλλει ο πελάτης στην ΔΟΥ ή στον συμβολαιογράφο το ακυρώνουν και δεν πληρώνουν φόρους.

 

Στην εφορία έχει ήδη περαστεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.