Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟΥ ΤΥΠΟΥ (SILO) ΚΑΙ 4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με μια υπόθεση που έχει έρθει στα χέρια μου.

 

Σε ποιμνιοστάσιο σε εκτός σχεδίου περιοχή, πελάτης έχει κατασκευάσει τσιμεντένια βάση και πάνω σε αυτή εδράζονται δύο μεταλλικά σιλό διαμέτρου 5,20 μ. και ύψους 10,00 μ. περίπου.

Η βάση αλλά και τα σιλό έχουν κατασκευαστεί σε απόσταση < 20 % από τα πλάγια όρια.

 

Υπολογίζοντας τα σιλό ως αυθαίρετες κατασκευές (κατόπιν επικοινωνίας και με το ΤΕΕ όπου με ενημέρωσαν ότι μετρούν τόσο στην κάλυψη όσο και στη δόμηση αφού αγκυρώνονται με σταθερή σύνδεση πάνω στην τσιμεντένια βάση) αλλά και ως μια λοιπή παράβαση την τσιμεντένια βάση το πρόστιμο βγαίνει περίπου στα 2.400 €.

 

Ο πελάτης αντίθετα μου είπε ότι σε έλεγχο από την αρμόδια πολεοδομία του είπαν ότι επειδή τα σιλό μπορούν ανά πάσα στιγμή να μεταφερθούν, να δηλώσουμε μόνο τη βάση γιατί το πρόστιμο είναι υπερβολικά μεγάλο.

 

Του είπα στην χειρότερη των περιπτώσεων να αφαιρέσει τα σιλό, να τραβήξω φωτογραφίες για να είμαι καλυμμένη για να μπορώ να βγάλω τη βεβαίωση και από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θέλει.

 

Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας για το ζήτημα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να τα τακτοποίησεις ως είναι την ημέρα αυτοψίας σου. Δηλαδή με τα σιλό στην θέση τους.

 

Αν τα αφαιρέσει (που το αποκλείω) τότε αλλάζει η κατάσταση.

Εναλλακτικά ας του το υπογράψει αυτός που του το είπε στην πολεοδομία.

 

Επ ευκαιρία ζήτησε από τον πελάτη σου, αυτό που προφορικά του είπαν στην πολεοδομία να του το δώσουν γραπτά για να έχει ισχύ και όχι λόγια του αέρα.

 

Υ.Γ. φωτογραφίες photoσοπιασμένες (που πιθανά θα εννοεί ο πελάτης) δεν είσαι καλυμμένη.

 

εδιτ

Και νομίζω με τα 10 μέτρα έχεις και υπέρβαση ύψους.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για την υπέρβαση ύψους το έψαξα και ειδικά για την εκτός σχεδίου περιοχή και για ποιμνιοστάσια υπάρχει η δυνατότητα παρέκκλισης στα 12,50 μέτρα. μπορώ να σου επισυνάψω και το σχετικό ΦΕΚ. τώρα από εκεί και πέρα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. του ξεκαθάρισα ότι απ'τη στιγμή που τα σιλό βρίσκονται στη θέση τους, τότε θα πρέπει να τακτοποιηθούν. απλά ήθελα και τη δική σας γνώμη γιατί επιμένει ότι αποτελούν "κινητές κατασκευές" όπως μου είπε ότι του είπε και ο υπάλληλος της πολεοδομίας που έκανε αυτοψία.

 

θα επικοινωνήσω αύριο με την αρμόδια πολεοδομία για να το διευκρινίσω και εγώ αυτό που μου είπε γιατί νομίζω ότι απλά πέταξε άδεια για να πιάσει γεμάτα.

 

Υ.Γ. δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα χρησιμοποιούσαν photoshop απλά και μόνο για να καλύψουν την παρανομία ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ξέρουμε ποιος δουλεύει ποιον, το να ξηλωθούν τα σιλό και να ξανά-τοποθετηθούν (υποθέτοντας ότι είναι άδεια) είναι πολύ ακριβότερο από το πρόστιμο.

 

Κι αυτό που -υποτίθεται ότι- του είπαν δεν ισχύει, ακόμη κι αν τα είχε σε αχρηστία, ξαπλωμένα στο χωράφι, θα ήταν παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

του το πρότεινα ως έσχατη λύση γιατί μου είπε χαρακτηριστικά ότι για να του τα σηκώσει ένας γερανός θα πάρει 500 € ενώ εγώ (λες και θα του τα πάρω εγώ) ζητάω πρόστιμο 2.500 €!

όπως και να'χει εγώ βεβαίωση αν δεν τα πάρει ή τα τακτοποιήσει δε δίνω.

να ρωτήσω και κάτι ακόμη, τα δηλώνουμε ως βοηθητική χρήση ή ως κύρια; νομίζω ότι είναι βοηθητική αφού θεωρούνται αποθήκες. (προσπαθώ να του μειώσω όσο μπορώ το πρόστιμο!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση σχετικά με τα silo. Σε εκτος σχεδίου περιοχή και με την παρέκκλιση για περισσότερα του ενός κτιρίου στο αγροτεμάχιο ο πελάτης επιθυμεί να κατασκευάσει σιλό για να μεταφέρει εντος της κτηνοτροφικής εγκατάστασης ζωοτροφή. Υπάρχει κάποια απόσταση που πρέπει να έχει το σιλό απο την κτηνοτροφική εγκατάσταση; Σκέφτομαι να τοποθετηθεί 0,5 μ από την εγκατάσταση.

 

 

Παρακαλώ να γίνεται έρευνα για επιλογή θέματος
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για την υπέρβαση ύψους το έψαξα και ειδικά για την εκτός σχεδίου περιοχή και για ποιμνιοστάσια υπάρχει η δυνατότητα παρέκκλισης στα 12,50 μέτρα. μπορώ να σου επισυνάψω και το σχετικό ΦΕΚ. τώρα από εκεί και πέρα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. του ξεκαθάρισα ότι απ'τη στιγμή που τα σιλό βρίσκονται στη θέση τους, τότε θα πρέπει να τακτοποιηθούν. απλά ήθελα και τη δική σας γνώμη γιατί επιμένει ότι αποτελούν "κινητές κατασκευές" όπως μου είπε ότι του είπε και ο υπάλληλος της πολεοδομίας που έκανε αυτοψία.

 

θα επικοινωνήσω αύριο με την αρμόδια πολεοδομία για να το διευκρινίσω και εγώ αυτό που μου είπε γιατί νομίζω ότι απλά πέταξε άδεια για να πιάσει γεμάτα.

 

Υ.Γ. δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα χρησιμοποιούσαν photoshop απλά και μόνο για να καλύψουν την παρανομία

μπορείς σε παρακαλώ να επισυνάψεις το Φ.Ε.Κ.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα 

 (4495)  Σιλό διαθεσης ζωοτροφών σε οικοπεδο εντός οικισμου, αρτιο κατα κανονα με υπολοιπο δομησης (δεν μπορω να νομιμοποιησω)προσμετρούν και στην δομηση εκτος απ την καλυψη η δηλωνονται ως μια λοιπη παραβαση?επισης σε ποια κατηγορια θα υπαχθουν ?θα υπαχθουν σαν κυριοι χωροι η με μειωτικο 0,50?

ευχαριστώ ..

Edited by ΧΡΗΣΤΟΣ ge
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.