Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


electrical_salonika

Recommended Posts

ρώτησα και για Nobel: με 3m2 -> ******** E και με 4m2 -> ****** Ε με συλλέκτες Απόλλων

 

Για helional μου εδωσαν τιμη 3m2 -> ***** E

 

πάντα στα 200λιτ

 

Ακριβοι ειναι και οι 2.

Καμια ποια οικονομικη εταιρεια??

 

Οι calpac και οι ηλιοκμη τι λενε?

 

ευχαριστω

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω με ηλιοακμη δεν εχω παραπονο (παρα μονο την φθηνιαρικη υλοποιηση κατα την αποψη μου στα προφιλ που ντυνουν τους συλλεκτες - θα μπορουσαν τα το προσεξουν παραπανω, επιπλεον θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει ελαστικη τσιμουχα μεταξυ χαλκοσωληνα που εισερχεται στον συλλεκτη και αλουμινενιου πλαισιου , δεδομενου οτι ο συλλεκτης μεσα στο πλαισιο δεν ειναι στιβαρα δεμενος για να μπορει να παραλαβει συστολοδιαστολες) 

απο παραγωγη παντως τα παει θαυμασια (εχω 200αρη με 4.2τμ επιφανειες) λιγες μερες φετος χρειαστηκα καυσιμο , οταν εβρχε και ειχε πυκνη συννεφια (στην πραξη περισσοτερες επειδη απλα ειχε την πολυτελεια αντι να κανω μπαινιο το βραδυ με το τσαμπα , να κανω το πρωι με το αεριο - τεσπα γουστα ειναι αυτα)

αλλιως με 3-4 ωρες ηλιοφανεια βγαζαμε το νερο της μερας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Του μαλτέζου στα 200λιτ απο ότι υπολόγισα και οι 2 συλλέκτες μαζι ειναι 2,7μ2. λίγο δεν ειναι για 200λιτ?

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενα posts έχω σβήσει τις τιμές γιατί η παράθεσή τους αφενός δεν συνεισφέρει στην τεχνική συζήτηση, αφετέρου είναι μια υπόθεση που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους αντιπροσώπους των εταιριών.

Παρακαλώ τους συναδέλφους, αν θέλουν να ανταλάξουν απόψεις περί τιμών να το κάνουν μέσω pm.

 

Σημειώνω ότι δε θεώρησα την αναφορά σε συγκεκριμένες μάρκες διαφήμιση γιατί αναφέρονται σχεδόν όλες οι γνωστές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ακούσει καλά λόγια για Μαλτέζο και Ηλιοακμή.

Εγώ πήρα SKYLAND glass... λόγω τιμής - χαρακτηριστικών.

Αν εξαιρέσεις κάποια ψεγάδια στην συναρμογή των συλλεκτών που επιτρέπουν την εισροή υγρασίας και σχηματισμό υδρατμών (τώρα που καλοκαίριασε θα πάω μια μέρα να έχουν στεγνώσει οι υγρασίες και θα πιάσω τις σιλικόνες!), τα οποία ψεγάδια έχουν πολλοί ηλιακοί όπως διαπίστωσα, από θέμα απόδοσης είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Ο glass υποτίθεται ότι έχει πολύ καλή ποιότητα νερού, ενώ υποτίθεται ότι δεν σκουριάζει και δεν ταλαιπωρείται από θέμα διάβρωσης. Πιστεύω ότι είναι έτσι, πράγματι.

Εντωμεταξύ glass δεν σημαίνει γυάλινος, στην ουσία είναι επισμαλτωμένη επένδυση διπλής στρώσης πολλές φορές, που έχει μεγάλη αντοχή στις θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου ξεχνάτε έναν βασικό νόμο της αγοράς.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.Δεν μπορώ να ακούω ότι επιλέγετε ηλιακό και λέτε οτι 200lt αυτήν τη τιμη ειναι πολυ καλα αλλά δεν εχει καλη ποιότητα ο συλλέκτης ή ότι μικρή διάσταση κλπ.Εγώ έχω τοποθετήσει sieline της siemens στο σπίτι μου αλλα και τον προτείνω ανεπιφύλακτα στις δουλειές μου και είμαι απλά υπερευχαριστημενος από όλες τις απόψεις.Μπορεί να βγάινει στον ιδιοκτήτη 10% πιο πάνω από έναν άλλον ,ελληνικής κατασκευής ας πούμε,όμως ξέρω ότι εχω δώσει ότι καλυτερο υπάρχει στην κατηγορία.Το ξανα τονίζω:Οτι πληρώνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

A.T ENERGO δεν θα διαφωνήσω, θα έλεγα όμως να αλλάξεις τρόπο προσέγγισης στο όλο θέμα.

Εδωμέσα δεν συνηθίζεται τα μέλη να κάνουν διαφήμιση σε συγκεκριμένα προϊόντα.

 

Θα μπορούσες να μας αναφέρεις κάποια ειδικά χαρακτηριστικά που κάνουν το συγκεκριμένο τύπο να υπερέχει;

Μην ξεχνάμε, ότι οι ελληνικής κατασκευής ηλιακοί είναι από τους κορυφαίους στον κόσμο.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο Γερμανός και ο Αυστριακός, γνωρίζουν / έχουν παραπάνω εμπειρία / σχεδιάζουν καλύτερα, ηλιακά προϊόντα χαμηλού επιπέδου τεχνολογίας, καλύτερα από τους επώνυμους Έλληνες κατασκευαστές!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου ξεχνάτε έναν βασικό νόμο της αγοράς.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

 

Πολλές φορές πληρώνεις τη φίρμα και δυστυχώς η σχέση πληρώνω-παίρνω δεν είναι γραμμική. Μπορεί να πληρώσεις 30% παραπάνω για 5% καλύτερη απόδοση.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.