Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


electrical_salonika

Recommended Posts

τελικα έβαλα τον NOBEL 4m3 συλλεκτες Apollon 200lit, και δεν μπορείς να βάλεις στο ζεστο απο κάτω το χέρι σου.

Εβαλα με βάση κεραμοσκεπής. Εχει μεγάλη απώλεια σε σχέση με την κανονική βαση? ( η κεραμοσκεπής εχει μικροτερη γωνια σε σχέση με την κανονική με το οριζόντιο επίπεδο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ξέρεις τι ψάχνεις και έχεις αποφασίσει σε τι επίπεδο ποιότητας-τιμών θα παίξεις δύσκολα θα βρείς διαφορά στην τιμή πάνω απο 15-20%.Εκτός και αν σε πείσει ο έμπορος.Δεν είχα σκοπό να διαφημίσω και συγνώμη αν φάνηκε έτσι,απλά επείδη το έψαξα αρκετά για το δικό μου σπίτι ,πιστεύω οτι έχω μια αρκετά καλη είκόνα για το τι πάιζει στην αγορά.

π.χ Τοποθέτησα τον SIELINE 200SX.(oποιος ενδιαφέρεται μπορει να δει τα χαρακτηριστικά του)

 http://sieline.gr/pages/gr/products/solar_systems/solar_sieline.php

Η τιμή του είναι λογική για έναν ηλιακό με τα δικά του χαρακτηριστικά.+την δυνατοτητα τριπλης ενεργείας.

Ελληνικής κατασκευής ειναι οι συγκεκριμένοι απλά είναι γερμανικών προδιαγραφών.(siemens)..Και πιστευω οτι αυτό παίζει ρόλο,όσο και να μη συμπαθώ τους γερμαναράδες.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεώρησα ότι έχεις προθέσεις για διαφήμιση... Το σχόλιό μου ήταν γενικό. Δεν απευθυνόταν στο προιόν που πρότεινες, καθώς δεν γνωρίζω την τιμή του, ούτε τα χαρακτηριστικά του.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρώτησα για τον NOBEL και μου είπανε οτι σε Apollon 200lt βγαίνει μόνο 2,6m2  και μετά πάει σε 320lt - 4m2.

Μου πρότειναν τον Classic της Nobel που βγαίνει και 200lt - 3m2 και 200lt- 4 m2.

 

Από οτι μου εξήγησε η διαφορά Classic - Apollon είναι ας το πούμε στο "design" δλδ στις συνδέσεις κτλ . Ο Ηλιακός είναι ίδιος.

Η διαφορά (με φπα + τοποθετηση) μεταξύ (Apollon) σε 200lt-2,6m2 και τον Classic σε 200lt-4m2, είναι 80 ευρώ ακριβότερος ο Apollon.

 

Εγώ πάντως είμαι καλλυμένος με τον Classic.

Εαν έχεις κάποιος κάτι να μου πει , να μου προτείνει, ευπρόσδεκτα όλα !

Edited by NikosssL21
Link to comment
Share on other sites

Για του ηλιακούς τύπου Compact τι γνώμη έχετε? Μου φαίνονται πολύ καλοί για να είναι αληθινοί. Χαμηλή τιμη, μικρό μέγεθος, δεν παγώνουν κλπ κλπ.

Από έρευνα αγορά που έκανα βρήκα δυο εταιρείες να παράγουν τέτοιο τύπο, η Ηλιοακμή και η SOLE.  

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-Ilioakmi-Compact-160-160L-litra-Glass-boiler-iliakos-thermosifonas-diplis-epilektikos-Eos-26-Atokes-Doseis.724432.html

 

http://bestclima.gr/alpha/206-ηλιακοσ-compact-alpha-200lt-διπλησ-ηλιακός-glass-alpha.html

 

Επειδή έχω και πρόβλημα ύψους (φωνάζουν οι γείτονες γιατί τους κόβει τη θέα), οι δυο παραπάνω ηλιακοί θερμοσίφωνες μου φαίνονται καλή επιλογή. 160-200 λίτρα στα 500-600 ευρώ με διπλή ενέργεια. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη. Έχω υπόψη και κάτι άλλους τύπου σωλήνων κενού που απλώνονται πάνω στην ταράτσα, και τοποθετούνται σε νησιά κλπ όπου απαγορεύεται από την πολεοδομία οτιδήποτε προεξέχει από το πρεβάζι της ταράτσας.

http://www.enertechnic.eu/index.php/products/hot-water-mag

 

Ούτε και για αυτούς έχω ιδιαίτερη άποψη, ο συνάδελφος κ. Σιδηροκαστρίτης Ζώης που τους έχει δουλέψει ίσως να γνωρίζει να σε συμβουλεύσει, στοιχεία επικοινωνίας θα βρεις εδώ: www.oleng.eu

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα χαρακτηριστικά αυτών των 2 compact καθώς και την τιμή τους σε σχέση με τους υπόλοιπους, είναι να απορείς γιατί δεν έχουν επικρατήσεις. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για του ηλιακούς τύπου Compact τι γνώμη έχετε? Μου φαίνονται πολύ καλοί για να είναι αληθινοί. Χαμηλή τιμη, μικρό μέγεθος, δεν παγώνουν κλπ κλπ.

Από έρευνα αγορά που έκανα βρήκα δυο εταιρείες να παράγουν τέτοιο τύπο, η Ηλιοακμή και η SOLE.  

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-Ilioakmi-Compact-160-160L-litra-Glass-boiler-iliakos-thermosifonas-diplis-epilektikos-Eos-26-Atokes-Doseis.724432.html

 

http://bestclima.gr/alpha/206-ηλιακοσ-compact-alpha-200lt-διπλησ-ηλιακός-glass-alpha.html

 

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

έτυχε και είδα το λίνκ του e-shop μου (www.bestclima) στην παραπάνω ανάρτηση και θέλω να σας ενημερώσω για τους ηλιακούς compact. Οι ηλιακοί αυτοί έχουν το πλεονέκτημα της χαμηλής τιμής, της κατασκευής απο fiberglass που αντέχει σε μέρη κοντά σε θάλασσα και στο οτι είναι πιο κομψοί στο μάτι απο τους κλασσικούς ηλιακούς. Εκτός απο αυτά δέν χρειάζονται υγρά απο την στιγμή που είναι ανοικτού κυκλώματος δηλαδή το νερο χρήσης ζεσταίνεται απ'ευθείας απο τον ήλιο χωρίς βέβαια να υπάρχει πρόβλημα με τον παγετό.

Τα μειονεκτήματα που έχουν είναι οτι τα κλασσικά ηλιακά μπορούν να έχουν υψηλότερη απόδοση απο την στιγμή που μπορούμε να επιλέξουμε το μέγεθος της συλλεκτικής επιφάνειας. Το κύριο μειονέκτημα είναι οτι το θερμοδοχείο δέν είναι μονωμένο και αν υπάρχουν χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες έχουμε μεγάλη απώλεια. Για τον λόγο αυτό τα συγκεκριμένα ηλιακά τα συνιστούμε σε περιπτώσεις που η χρήση τους περιορίζεται σε άνοιξη-φθινόπορο-καλοκαίρι. Σε ενοικιαζώμενα δωμάτια, κάμπινγκ, οικίες τα οποία δουλέουν κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες είναι μια καλή λύση, για καποιον όμως που χρειάζεται έναν ηλιακό χειμώνα-καλοκαίρι δέν συνίσταται.

 

Δ.Καράμπελας

Μηχ.Μηχανικός

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Όταν όμως είδα τις προυποθέσεις για να ισχύει η εγγύηση 50ετών και κατέληξα ότι έτσι θα έχω πληρώσει πολλές φορές τον ηλιακό, κατέληξα σε κλασικό, πιστοποιημένο και οικονομικό.

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε και κάτι για την εγγύηση των 50 ετών της εταιρείας SOL LTD που παράγει τον SONNE aktion για να μην λέμε γενικότητες και επηρεάζεται η κοινή γνώμη λανθασμένα.

Παραθέτω την εγγύηση των 50 ετών για να ενημερωθείτε :

 

Εγγύηση Sonne χάλκινου

 

Ξεκάθαρα το θερμοδοχείο, το οποίο είναι και το πιο ευαίσθητο σημείο ενός ηλιακού θερμοσίφωνα, έχει εγγύηση για 50 χρόνια. Μπορεί να ακούγεται κάπως υπερβολικό αλλά έτσι είναι. Η μόνη προϋπόθεση που πρέπει να ισχύει είναι η σύνδεση με δίκτυο πόλης. Εκείνο το οποίο επιβάλλει η εταιρεία είναι η αλλαγή του αντιψυκτικού κάθε 2 χρόνια (κόστος 5 Ευρώ) για την εγγύηση της συλλεκτικής επιφάνειας. Η αντικατάσταση βέβαια του ψυκτικού υγρού (προπυλενογλυκόλη) είναι κάτι το οποίο μας παρέχει και την υψηλότερη απόδοση που μπορεί να δώσει το σύστημα του ηλιακού.

Τα μόνα που δέν καλύπτονται για 50 χρόνια και θεωρούνται αναλώσιμα είναι ο θερμοστάτης, η ηλεκτρική αντίσταση και το τζάμι που μπορεί να σπάσει απο διάφορους λόγους. Πολύ δύσκολο βέβαια να σπάσει γιατι είναι ασφαλείας αλλά όχι απίθανο.

Δέν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχει πληρώσει κανείς τον ηλιακό πολλές φορές σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

Με εκτίμηση

 

Δ.Καράμπελας

Μηχ.Μηχανικός

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

έτυχε και είδα το λίνκ του e-shop μου (www.bestclima) στην παραπάνω ανάρτηση και θέλω να σας ενημερώσω για τους ηλιακούς compact.

 

Συνάδελφε σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πολύ διαφωτιστικές πληροφορίες που μας έδωσες.

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα των μεγάλων απωλειών θα ήταν μακράν ο καλύτερος και οικονομικότερος ηλιακός. Βλέπω ότι ο compact της «Ηλιοακμής» έχει μόνωση πολυουρεθάνης προς την κάτω πλευρά, αλλά φυσικά οι μεγάλες απώλειες είναι από τη μεριά του συλλέκτη.

 

Λόγω των απωλειών, η χρήση της ηλεκτρικής αντίστασης θα είναι επίσης αντιοικονομική. Η καλύτερη ίσως επιλογή θα ήταν να είχαμε έναν εσωτερικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που να αναλάμβανε δράση τις ώρες που ο compact έχει χάσει το θερμικό του φορτίο. Όμως αυτό θα απαιτούσε να ανοίγουμε και να κλείνουμε την έξοδο ζεστού του κάθε θερμοσίφωνα δυο φορές την ημέρα, κάτι  όχι πολύ πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.