Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


electrical_salonika

Recommended Posts

Καλησπερα!Να κανω και εγω μια ερωτηση μιας και δεν εχω βγαλει ακρη αν και διαβασα ολο το θεμα.Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει η να παρω απο τον αντωνακακη 200l με 4τ.μ συλλεκτες στα 785 ευρω και να ησυχασω?Αν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια γιατι τα εχω χασει.ευχαριστω

Παράθεση

Πολλαπλή Παράθ.

Επεξεργασία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα ο ηλιακος της sonne 160l τριπλης ενεργειας με τους συλλεκτες plus στα 1200 αξιζει ηΑν καποιος εχει εμπειρια με καποιον απο τους δυο ας απαντησει ρε παιδια 

Τον έχω από το 2010. Τότε έκανε 1150 (έχει ένα συλλέκτη). 

Μια χαρά είναι από απόδοση και λειτουργία, ενώ είναι ανακούφιση που δε θέλει αντικατάσταση ανοδίου. Νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.

Edited by naive
Link to comment
Share on other sites

Για τους ηλιακούς κενού τι γνώμη έχετε?

 

Είναι εξίσου αξιόπιστοι,δεδομένου ότι δεν έχουν ακόμα δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου?

Link to comment
Share on other sites

@vasilis

Δεν ξερω για τον συγκεκριμενο αλλα σε 160αρι elco που ειχα με 3τμ και σε 200nobel με 4τμ ο Nobel κερδιζε στα σημεια .Αν ειναι ιδιας τεχνολογιας πανελ τοτε οσο πιο πολλα μ² τοσο πιο καλα.

 

@vk2626

 Απο οσο ξερω αξιοπιστοι ειναι,το μποιλερ ειναι κοινο αναλογα με το τι θα επιλεξεις.Οι σωληνες τις δινουν διαρκεια ζωης 20 χρονια(νομιζω καποιοι δινουν 10 χρονια εγγυηση.Επισης ενα σημαντικο ειναι οτι καθε σωληνα ειναι ανεξρατητη οποτε και να καταστραφει καποια τοτε δεν αχρηστευται ο θερμοσιφωνας.Το ολο ζητημα ειναι αν αξιζει τα επιπλεον χρηματα που κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εχει τοσο μεγαλη διαφορα το inox με το απλο για να δικαιολογει τη διαφορα τιμης;

 

εγω ψαχνω ηλιακο 160λ αλλα δεν ξερω στα ποσα τμ συλλεκτων να κοιταξω..

 

καποια βοηθεια ισως;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τοποθέτησα τελικά ένα κενού κινέζικης προέλευσης, με πιστοποίηση εννοείται.

 

150 λτ με 15 σωλήνες κενού 1.8μ. μήκους (ο κατασκευαστής δίνει επιφάνεια 1,92 τ,μ. δεν κατάλαβα πώς τη βγάζει).

 

Μου βγήκε γύρω στα 850 ευρώ με όλα παρελκόμενα κι ένα ένα ψηφιακό όργανο ελέγχου. Την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου.

 

 Το βράδυ το νερό με εξωτερική θερμοκρασία 5-6 C  δεν χάνει πάνω 7 βαθμούς. Την πρώτη μέρα ζέστανα το νερό με την αντίσταση για να τη δοκιμάσω.

 

Τη 2η μέρα μέρα με φουλ ηλιοφάνεια ανέβασε από τους 45C στους 65C (θερμοκρασία νερού).

 

Είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και με μ.ο. ένα μπάνιο την ημέρα και πλύσιμο πιάτων με ζεστό νερό,

δεν έχει χρειαστεί να ανάψω την αντίσταση ξανά. Κι είχε και 1-2 μέρες με λίγο συννεφιά.

 

Σε γενικές γραμμές αρκετά ευχαριστημένος.Δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω αποτελέσματα με το αντίστοιχο επίπεδο επιλεκτικό για να διαπιστώσω αν άξιζε η διαφορά στη τιμή.

Ο "αντίστοιχος" 150 λτ με 2,5τ.μ. επιφάνεια ήταν γύρω στα 100 φθηνότερος

Με 2,0 τ.μ. έβγαινε μόνο σε 120 λτ

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν πεις ότι θα χρειαστεί να ανάψεις 10-20 φορές μέσα στο χειμώνα αντίσταση για 30 λεπτά περίπου για να ζεστάνεις έναν 150 lt, έχουμε:

20*4 kw* 0.5 = 40 kwh * 0.17 €/kwhr = 6.80 € τον χρόνο επιβάρυνση (εντάξει πολύ κατά προσέγγιση!!!) λόγω ανάματος της αντίστασης...

Απόσβεση των 100 παραπάνω ευρώ σε 15 έτη, με την προϋπόθεση ότι με τον κενού δεν θα ανάψεις αντίσταση καθόλου...

Αν χρειαστεί να ανάψεις παραπάνω φορές αντίσταση μειώνεται ο χρόνος απόσβεσης, αλλά εδώ στη Δυτική Ελλάδα που είμαι εγώ (που φημίζεται για τις βροχές της τον χειμώνα, αλλά δεν μας πιάνουν και τα πολλά κρύα), δεν έχει χρειαστεί να το ανάψω παραπάνω...

Γενικά άμα τα βάλεις κάτω δεν συμφέρει πάρα πολύ από άποψη οικονομίας - απόσβεσης ο ηλιακός, απλά έχεις την ευκολία και αξιοποιείς καλύτερα την ηλεκτρική ενέργεια, από το να καις ηλεκτρικές αντιστάσεις για κάτι που ο ήλιος το προσφέρει δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παίδες καλησπέρα.

Είμαι να αγοράσω ηλιακό μεταξύ μαλτέζου 160Lt με τους δύο συλλέκτες τον plus και τον χάλκινο sonne 160λτ με συλλέκτη phaethon.

Ti λέτε εσείς και ιδίως οι κάτοχοι τους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.