Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΝΟΚ και κενά σκάλας.


Recommended Posts

Ως γνωστόν μέχρι τώρα, τα κλιμακοστάσια στο τελευταίο όροφο, δηλαδή όπου δεν κατασκευάζονταν, δημιουργούσαν μια τρύπα η οποία ως κενό δεν μετρούσε στη δόμηση.

 

Τώρα με τον ΝΟΚ και τα δωρεάν τετραγωνικά, αυτό το πράγμα σε συζήτηση με μηχανικό της πολεοδομίας δεν έγινε δεκτό, μάλλον λόγω αμφιβολιών.

 

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει διευθετηθεί το θέμα;;;

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι άλλο το ένα θέμα και άλλο το άλλο..

Ο νομοθέτης σωστά αύξησε τη δόμηση κατά τα 12 ή 25 τ.μ. γιατί οι σκάλες είναι αναγκαίο κακό, αλλά δεν ξέρω αν είχε σκοπό να καταργήσει το θέμα του κενού του τελευταίου ορόφου...

 

Ποιά η γνώμη σας; Μήπως έχει ρωτήσει κανείς και ξέρει κάτι σίγουρο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Αγ. Παρασκευή...

 

@ Αλέξανδρος : Σωστά... αλλά δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και το κενό της σκάλας...Να βασιστώ λες σε αυτό;

 

Θεωρώ απαραίτητη τη διευκρίνηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Διώροφο κτίριο κατοικίας με εσωτερική σκάλα.

Αφαιρώ από τη δόμηση το εμβαδόν της σκάλας στο ισόγειο και στο όροφο ή μόνο στον όροφο, όπως παλιά (έως 12 τ.μ. όπως αναφέρει ο νόμος)? (4 τ.μ. σχεδόν η τρύπα της σκάλας και 4 τ.μ. η προβολή της στο ισογειο)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα νέα υποδείγματα σύνταξης Τοπογραφικού Διαγράμματος και Διαγράμματος Δόμησης του ΥΠΕΚΑ

αφαιρούνται οι τρύπες της σκάλας σε ισόγειο και σε όροφο και σε σύνολο μέχρι 12τμ.

 

Ορίστε και τα υποδείγματα: http://ypeka.gr/Defa...&language=el-GR

Edited by nikoswrc_01
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λοιπόν κι εγώ τη δική μου ερώτηση ;)

 

Σε διώροφο κτίσμα που θα έχει τη χρήση Ενοικιαζομένων Δωματίων (με χρήσεις reception και αίθουσας πρωϊνού στο ισόγειο και δωμάτια στον όροφο) τι ακριβώς αφαιρώ από τη δόμηση για το κλιμακοστάσιο σε ισόγειο και όροφο...;

 

Καταρχήν το κλιμακοστάσιο θεωρείται κοινόχρηστο, σωστά;

Αρα κάνω χρήση του άρθρου 11, παρ. 6δ* του ΝΟΚ;

Και άρα αφαιρώ κλίμακα, φανάρι και πλατύσκαλα σε ισόγειο και σε όροφο και σε εμβαδόν μέχρι 25τμ για κάθε στάθμη...;

 

Επίσης με πρόβλεψη για ανελκυστήρα διαστάσεων 1.60x1.90 (σύμφωνα με προδιαγραφές ΑΜΕΑ) αφαιρώ και το κενό του φρεατίου του ανελκυστήρα σε κάθε στάθμη; (μια δηλαδή για το ισόγειο και μια για τον όροφο ;) (σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ. 6κζ του ΝΟΚ)

 

*Επιπλέον τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει "υποχρεωτικά σύμφωνα με τον Κτιριοδομικό Κανονισμό κλιμακοστάσια"...;

Απ' όσο γνωρίζω, ο Κτιριοδομικός Κανονισμός επιβάλει υποχρεωτικά την κατασκευή ανελκυστήρα σε κτίρια που εξυπηρετούν στάθμη μεγαλύτερη από 9μ από το φυσικό έδαφος. Δεν αναφέρει πουθενά για "υποχρεωτικά κλιμακοστάσια"!

Edited by nikoswrc_01
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο αυτό δεν είναι κοινόχρηστο. Τα 25 ή 12 τμ. δεν είναι ανά στάθμη αλλά ανά κλιμακοστάσιο.

Το "υποχρεωτικά" έχει σχέση με αυτό :

(άρθρο 13 του Κτηριοδομικού)

5. Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους µε µία µόνο κλίµακα, η κλίµακα αυτή προσµετράται για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο.

Σε κτίρια που εξυπηρετούνται σε όλη την επιφάνειά τους µε δύο ή περισσότερες κλίµακες, προσµετρώνται για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο µία κλίµακα ανά 500 τετραγωνικά µέτρα κάλυψης του οικοπέδου. Δηλαδή, προσµετρώνται µία κλίµακα για κάλυψη µέχρι 500 τετραγωνικά µέτρα, δύο κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.000 τετρ. µέτρα, τρεις κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.500 τετραγ. µέτρα και ούτω καθ' εξής.

Οι υπόλοιπες κλίµακες του κτιρίου εφόσον εξυπηρετούν το αυτό τµήµα που εξυπηρετούν οι παραπάνω κλίµακες δεν προσµετρώνται στο συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο, θεωρούµενες κλίµακες κινδύνου, πρόσθετες στις απαιτούµενες για την εξυπηρέτηση σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας.

Όταν οι κλίµακες αυτές έχουν διαφορετικά ελεύθερα πλάτη, οι προσµετρούµενες στο συντελεστή δόµησης είναι αυτές που έχουν τα µεγαλύτερα πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.