Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί τροχόσπιτου ή τροχοβίλας (ή όπως το βάφτισε ο Νονός) σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο.


dolomites

Recommended Posts

Καλήσπερα, 

Έχω μια υπόθεση με έκθεση αυθαίρετου με τρεις εισαγόμενες τροχοβίλες ( έχουν πινακίδες ευρωπαϊκής ένωσης (βουλγαρια), και αριθμό πλαισίου), οι οποίες τοποθετήθηκαν σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο σε αρχαιολογική ζώνη σύμφωνα με την αρχαιολογία( θα το ερευνήσω αν ισχύει). Η καταγγελία έγινε από την αρχαιολογία. Την πρώτη φόρα δικαιώθηκαν οι ιδιοκτήτες από το Σ.Υ.Π.Ο.Θ.Α.καθώς θέωρησε οτι είναι αυτοκινούμένα και δεν εμπίπτουν σε αυθαίρετη δόμηση  . Αλλά επανήλθε με νέα καταγγελία η αρχαιολογία.  Δεν ξέρω αν προτείνω να βγάλουν ελληνικές πινακίδες να βοηθούσε. Μιλάμε για τρέιλερ με ρόδες που είναι πανω η κατασκευή. 

Επίσης, απο την πολέοδομια μου δώσαν το αρίθμο καποιάς εγκυκλιου(39984/7494, 31-05-1985 ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Γ4 ΕΠΙΧΩΔΕ) . Την εχεί καποιος γτ δεν την βρίσκω στο ιντερνετ? 

 

Link to comment
Share on other sites

βρες το φεκ κήρυξης της αρχαιολογικής ζώνης. Συνήθως, στην ζωνη Α απαγορεύεται η  τοποθέτηση λυώμενων οικίσκων και τροχοβιλών. δες πμ για την εγκύκλιο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, γενικα θα το δω για αν είναι εντος αρχαιοογικου χώρου.  Την παρασκεύη που μίλισα με την δικήγορο των ιδιοκτητων μου ειπε οτι στηυν συγκεκρίμενη περιοχη δεν εχούν ορίσει ζώνες. Γνώριζει αν πρεπει καθέ αρχαιολογίκη περίοχη να χωρίζεται σε ζώνες?. Τα χαρακτήριστικα της καθέ της ζώνης αναφέρονται στο Φεκ καθε αρχαίολογικης περίοχης ή είναι ιδια ?  Παντως αν οντώς υπάρχουν ζώνες είμαστε αρκέτα μακρία απο το αρχαίολογικο χώρο, επομένως οχί στην ζώνη Α. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ζώνες να υπάρχουν, πιθανό είναι να μην έχουν οριστεί χρήσεις γης ή/και όροι δόμησης για τις ζώνες αυτές.

Θεωρώ ότι θα σε εμπλέξουν με το Ν.3028/2002 (ΦΕΚ 153/Α/2002)....

Υγ: Η εγκύκλιος που σου έδωσαν από την πολεοδομία έχει καταργηθεί εδώ και 30 χρόνια...
(πολλοί συνέχισαν να την χρησιμοποιούν για πολλάαα χρόνια "αγνοώντας" την κατάργησή της)

Παράθεση

Εγκ-39984/7494/85: Προσωρινές συνδέσεις ηλεκτροδότηση & υδροδότηση

[ΙΣΧΥΣΕ από 31-5-85 και ΚΑΤΗΡΓΗΘΗ από 8-12-86 ]
Ηλεκτροδότηση και υδροδότηση κτισμάτων ή κατασκευών
Δεν απαιτείται να προσκομίζεται στη ΔΕΗ ή στην Εταιρία Υδρευσης κανένα στοιχείο από άλλη Αρχή για προσωρινές συνδέσεις περιορισμένου και συγκεκριμένου χρόνου

από εδώ: http://old.domiki.gr/adeies/oikodomikh-adeia2.htm

Δες κι εδώ:

 

Edited by dimitrispsi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα,

σε μη άρτιο οικόπεδο επιτρέπεται να βάλουμε τροχόσπιτο ή καντίνα, πρέπει να μιλήσουσω με πολεοδομία ή με τον δήμο? πήρα στην πολεοδομία και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν..

έχει κάποιος τις αντίστοιχες νομοθεσίες?

(έχω μπερδευτεί με όσα διαβάζω)

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

To ρεζουμέ είναι ότι ένα τροχόσπιτο με ρόδες, άδεια κυκλοφορίας, χωρίς συνδέσεις βόθρου, νερού κλπ μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε δεν απαγορεύεται το παρκάρισμα.

Αν δεν τηρούνται τα ανωτέρω .....say hello to the platan! :-D

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος συνάδελφος ίσως σε ενημερώσει, καθώς εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με νομοθεσία.

Η ενημέρωσή και όποια γνώση μου προέρχεται από τις απαντήσεις συναδέλφων εδώ, και από παλαιότερο προσωπικό μου ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.