Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σταύλος από τσιμεντόλιθο και τσίγγο, θέλει άδεια;


Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

είμαι στην φάση ολοκλήρωσης πρόχειρου καταλύματος κτηνοτροφικής εγκατάστασης με άδεια από την Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης και το ΙΚΑ μου ζητάει ένσημα για ανέγερση με Πίνακα 2. Ωστόσο όσοι έχουν κατασκευάσει, ο τοπικός συνεταιρισμός αλλά και η Υπηρεσία προφορικώς (φυσικά και όχι γραπτώς) με διαβεβαιώνει ότι προφανώς δεν απαιτείται. Έχω ψάξει νομοθεσία για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις και εγκυκλίους ΙΚΑ για να το αποδείξω και να γλιτώσει ο ιδιοκτήτης αλλά μάταια. Μήπως έχει κάποια ιδέα κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ele9 said:

... Έχω ψάξει νομοθεσία για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις και εγκυκλίους ΙΚΑ για να το αποδείξω και να γλιτώσει ο ιδιοκτήτης αλλά μάταια. ...

Υπαρχει μια ΓΕΝΙΚΗ υποχρέωση εκ του νόμου όπου χρησιμοποιεί κάποιος εργαζόμενους (για οποιοδήποτε λόγο) να του πληρώνει (με μισθό ή με μπλοκάκι κλπ.) και να τους πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές όταν δεν είναι στεγασμένο επάγγελμα στα οικοδομικά όπως λέμε.

Αρα ο ιδιοκτήτης πλήρωσε ΙΚΑ αν είχε εργαζόμενους για να τα φτιάξει?

(κάτι ανάλογο υπάρχει γενικά και για τα ΦΠΑ υλικών φυσικά)

Δεν είναι όμως ζήτημα μηχανικού αλλά περισσότερο λογιστή θα έλεγα.

 

Υ.Γ.

Δεν νομίζω ότι θα ήταν και δίκαιο να "γλυτώνουν" οι κτηνοτρόφοι αυτό που έχουμε υποχρέωση όλοι οι άλλοι (ΙΚΑ, ΦΠΑ κλπ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Το θέμα είναι ότι το πρόχειρο κατάλυμα αποτελείται από υλικά που τοποθετεί ο κτηνοτρόφος, ο οποίος έχει ασφάλιση ΟΓΑ, δίχως να έχει εργαζόμενους. Πως είναι δυνατόν να πληρώνει ΙΚΑ για την ανέγερση? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και δεν μπορώ να βρω νομοθεσία να το στοιχειοθετήσω.

Τώρα εάν είναι θέμα λογιστή όπως άλλωστε ξέρεις έχουμε γίνει γραμματείς, λογιστές κλπ κλπ :)

ΥΓ: Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση ειδικά για το καθεστώς του ΦΠΑ. Στην προκειμένη όμως περίπτωση δεν είναι δίκαιο να πληρώσει μια πρόχειρη κατασκευή όπως θα πλήρωνε μία συμβατική μα άδεια από την Υπηρεσία Δόμησης

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για "προχειρα καταλυματα"

ισχυει αυτο

http://agrotes.eu/tropopiithike-egkiklios-gia-ta-prochira-ktinotrofika-katalimata-ti-ischii-pleon/

και αυτο

https://dasarxeio.com/2016/06/09/32148/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα,

μπορώ να ανεγείρω πρόχειρο κατάλυμμα σε οικόπεδο το οποίο έχει ήδη σταυλικές εγκαταστάσεις για τις οποίες έχει εκδοθεί ΟΑ?

Η Πολεοδομία μου λέει ότι εφόσον το πρώτο κτίριο κατασκευάστηκε με ΟΑ, τότε όλα τα επόμενα θα πάνε αναγκαστικά με ΟΑ, και ότι θεωρούνται αυθαίρετες κατασκευές αν δεν έχουν ΟΑ.

Η Διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης μου δίνει το ΟΚ και ενημερώνει την άδεια εγκατάστασης με τα νέα πρόχειρα κτίρια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ'  αρχας μιλαμε για "γηπεδο"...οχι οικοπεδο..

 

βλεπεις και εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"Διαδικασία χορήγησης άδειας εγκατάστασης κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων κατηγοριας 1"&page=1&sort=relative

και εδω

 
κατα τα λοιπα, προκυπτει το ερωτημα
αν μπορει να συνυπαρξει, στο ιδιο γηπεδο,  λειτουργουσα με ΟΑ  κτηνοτροφικη μοναδα,   με προχειρο  καταλυμμα
ή εάν αυτο το "προχειρο"   γιατι να μην  αποτελει επεκταση ήδη λειτουργουσας μοναδας, αρα να απαιτειται ΟΑ.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια ρυθμιση σταυλικής εγκατάστασης (...) Σε διάλογο με υπάλληλο του Κ.Ε.Α. (κέντρο εξυπηρέτησης αγροτών) μου είπε πως εάν δεν χωράνε τα οικόσιτα ζώα μέσα στην νομιμοποιημένη σταυλική εγκατάσταση, μπορούν να πάρουν έγκριση για πρόχειρο κατάλυμα (Α' κατ) από τη ΔΑΟΚ.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το ότι ήδη υπάρχει κτίσμα με  Ο.Α,  θεωρώ ότι μπορεί να ανεγερθεί και πρόσθετο  πρόχειρο κατάλλυμα -(που δεν απαιτεί Ο.Α)

Μου αρκεί που  προβλέπεται ότι  η αδειοδοτούσα αρχή, μπορεί να κάνει τη  σχετική ενημέρωση της άδειας λειτουργίας της

(μου μοιάζει λίγο με τη γενική περίπτωση, που ενώ  έχω κτίσμα με Ο.Α, ο νόμος 4495 μου επιτρέπει να κάνω και κατασκευές που  δεν απαιτούν  ούτε Ο.Α.,  ούτε Ε.Ε.Δ.Μ.Κ.!)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.