Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σταύλος από τσιμεντόλιθο και τσίγγο, θέλει άδεια;


Recommended Posts

συναδελφε μια διευκρινηση (νομιζω ειναι σωστη) . ολα αυτα ισχυουν για εγκαταστασεις που τις κατεχουν ιδιοκτητες που ειναι κατα κυριο επαγγελμα κτηνοτροφοι. εγω π.χ. που εχω μια περιπτωση αγροτη που απλα εχει τις κοτες του οπως μεγαλο ποσοστο αυτων , δεν νομιζω οτι εντασσονται σε αυτες τις εξαιρεσεις. ειναι λαθος η σκεψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι σωστή, αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να είναι κύριο εισόδημα το αγροτικό/κτηνοτροφικό. Αρκεί να υπάρχει τέτοιο εισόδημα... πχ επιχειρηματίας. Από την άλλη φαντάζομαι πώς δεν θέλει ΟΑ για να πάρεις την άδεια λειτουργίας. Θέλεις όμως τουλάχιστον την αντίστοιχη έγκριση από το άλλο υπουργείο φαντάζομαι για να μην είναι αυθαίρετο. Νομίζω ότι και εκεί υποβάλεις κάποια σχέδια έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

αρα συναδελφε ειναι και αυτα αυθαιρετα εαν δεν ειναι απο απλο κοτετσοσυρμα. τουλαχιστον αυτο κανουν στην περιοχη μου. δεν νομιζω να το κανουν λαθος τοσο καιρο. εδω κολλανε μεταβιβασεις για ενα αντλιοστασιο 2 επι 2 . και ομως τι να κανεις? να δωσεις αδομητο?

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια του ΝΟΚ για το άρθρο 4, παρ.4 αναφέρει:................

 

παρ. 4

Πέραν των περιπτώσεων α, β & γ της παρ. 4, αναφέρεται συμπληρωματικά ότι για την κατασκευή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων του άρθρου 2 παρ. 1.α του ν. 4056/2012 (ΦΕΚ 52 Α’) δεν απαιτείται αδειοδότηση από τις Υπηρεσίες Δόμησης.

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων του άρθρου 2 του ανωτέρω νόμου τηρούνται όσα ειδικότερα αναφέρονται σε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πρόχειρες κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (Κατηγορία Ι) απαλλάσονται από την έκδοση άδειας δόμησης αλλά παίρνουν άδεια εγκατάστασης από την Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της κάθε περιφερειακής ενότητας. Δεν κάνεις ότι θέλεις, όπου θέλεις επειδή θεωρείς ότι εκεί θα βάλεις μερικά ζώα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αλλά παίρνουν άδεια εγκατάστασης από την Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της κάθε περιφερειακής ενότητας.

Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος ως προς τα δικαιολογητικά ή τη διαδικασία για την συγκεκριμένη αδειοδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες, και θα σε παρακαλούσα να παραθέσεις την νομική διαδρομή της υποστήριξης αυτών που λες, αλλά από την άλλη, κάποιος που διαβάζει αυτά που παρέθεσα από τα σχόλια του ΝΟΚ καταλαβαίνει ότι διαβάζει, και διαβάζει αυτά που γράφει η διευκρίνηση των σχολίων τους, δλδ ότι....''δεν απαιτείται αδειοδότηση από τις Υπηρεσίες Δόμησης.''

 

Αυτός ο κάποιος θα μπορούσε να είναι ένας απλός άνθρωπος-πολίτης δλδ ένα χρήσιμο της κοινωνίας μέλος, ένας παπάς, μηχανικός, γεωπόνος, καντηλανάφτης,... κλπ... :shock:

 

Αν θέλανε να πούνε κάτι άλλο στα σχόλια του ΝΟΚ τότε γιατί δεν το γράφανε αυτό από την αρχή και αναγκάζουν τόσα χρήσιμα της κοινωνίας μέλη να γίνονται άχρηστα φρεσκάροντας τα γαλικά τους προκειμένου να τους χέ#ουν πατόκορφα? :confused:

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα συναδελφε. γιατι ενω το λεει ο νοκ , εμεις να τα περιπλεκουμε. ομως πρεπει πρωτα να γινει μια φορα για να δεις τι θεωρουν αυτοι προχειρο ωστε να μη χρειαζεται αδεια. αλλα για την δηλωση αυθαιρετων δεν νομιζω να βγαζεις ακρη ευκολα για υφισταμενα.

αρα για νεα προχειρα καταλυματα προφανως και ακολουθειται η διαδικασια του νοκ.

για τα υφισταμενα αυθαιρετα, τακτοποιηση.

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Έχω παιδευτεί με αρκετές τέτοιες περιπτώσεις πρόχειρων ή μη.....τα πράγματα είναι πολύ μπλεγμένα.....καταρχάς το πρόχειρο κατάλυμμα πάει μαζί με την άδεια λειτουργίας σταύλου...δηλαδή κα΄ποιος που θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας σταύλου πρέπει να έχει κτίρια νόμιμα ή τακτοποιημένα ή με εξαίρεση από κατεδάφιση του ν. /2003 ή να χαρακτηριστούν πρόχειρα από επιτροπή σύμφωνα με ν. 4056. η επιτροπή όμως δεν σημαίνει ότι αν τα υλικά είναι από τσιμεντόπλινθες και λαμαρίνες θα τα βγάλει οπωσδήποτε πρόχειρα...έχει βγει διευκρινιστική ότι πρέπει και να μεταφέρονται εύκολα κλπ....επίσης υπάρχει θέμα και με τη ρευματοδότηση των πρόχειρων....η γνώμη μου είναι περιμένετε την ψήφιση του νέου νόμου για την κτηνοτροφία που στο προσχέδιο λέει ότι θα μπορούν να πάρουν εξαίρεση από κατεδάφιση και όσα έχουν φτιαχτεί μέχρι μάρτη του 2012

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για την διαδικασία....για να βγάλεις προσωρινή άδεια για πρόχειρο απλά μια αίτηση και θέση ιδιοκτησίας...μετά γίνεται αυτοψία και για να βγει οριστική θέλεισ δασαρχείο, αρχαιολογίες, τίτλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.