Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
RINA

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για πατάρι καταστήματος με ΓΟΚ '73

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

θα ήθελα τη βοήθειά σας για μία περίπτωση καταστήματος για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 1981 ως ισόγειο κατάστημα, με εμβαδόν παταριού <50% του εμβαδού του καταστήματος και ύψος παταριού 2,40μ. Αιτήθηκα βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για το σύνολο του καταστήματος (κατάστημα + πατάρι) στην αρμόδια Πολεοδομία, καθότι το ηλεκτρονικό σύστημα του Ν.4014/2011 δεν μπορεί να εκδόσει βεβαιώσεις χώρου κύριας χρήσης όπου να αναγράφονται τα τετραγωνικά των κυρίων χώρων (αναγράφει 0τ.μ. εκτός και αν πρόκειται για τελείως αυθαίρετο που έχει τακτοποιηθεί). Η Πολεοδομία μου ζήτησε τη νομοθεσία που ορίζει ότι το πατάρι του καταστήματος με βάση το ΓΟΚ του 1973 μπορεί να δοθεί ως χώρος κύριας χρήσης. Επειδή το άρθρο 84 παρ.6 του ΓΟΚ του 1973 δεν τους καλύπτει, υπάρχει κάποια άλλη εγκύκλιος ή νομοθεσία για αυτό ακριβώς το ζήτημα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω: το πατάρι δεν είναι κύριας αλλά βοηθητικής χρήσης,

για παράδειγμα δεν μπορείς να δείξεις τουαλέτα, ούτε και τραπεζοκαθίσματα στο πατάρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τουαλετα πράγματι ίσχυε όπως θυμάμαι.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως τόσα μαγαζιά εστίασης έχουν τραπεζοκαθίσματα στα πατάρια.Να τα χρησιμοποιούν παράνομα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που προσπαθώ να βρώ είναι κάτι που να ερμηνεύει ή να συμπληρώνει το ΓΟΚ του 1973 περί εξώστη ανοικτού εντός υψηλών αιθουσών με χρήση παραρτήματος της αίθουσας. Τί εννοεί "παράρτημα" και τί χρήση μπορεί να έχει ένα "παράρτημα";

Share this post


Link to post
Share on other sites

RINA

Αρθρο 22,παρ.4 ΓΟΚ 1973

 

Χώρος κύριας χρήσης είναι αυτός που έχει 2,70 μ. ύψος.Επειδή είχες εξ'αρχής μικρότερο ύψος,λυπάμαι αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις βεβαίωση για κύρια χρήση.

Αν ήταν κύριας χρήσης θα την διατηρούσες και σήμερα.

 

Αρθρο 84,παρ.6 ΓΟΚ 1973

 

..."εφ' όσον η κατασκευή και η διάταξις αυτών ανταποκρίνεται εις την χρήσιν των μόνον ως παραρτημάτων των εν λόγω αιθουσών και ουχί εις άλλην αυτοτελή χρήσιν. Η προσπέλασις προς τον ανοικτόν εξώστην επιτρέπεται μόνον δια κλίμακος κειμένης απαραιτήτως εντός του χώρου του καταστήματος ή της αιθούσης εις τον οποίον ευρίσκεται ο ανοικτός εξώστης."

 

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο όρος παράρτημα δεν αφορά την χρήση κύρια ή βοηθητική(η οποία προκύπτει από το παραπάνω άρθρο 22)αλλά ότι πρέπει να είναι αναπόσπαστο τμήμα σε άμεση σχέση και αποκλειστική προσπέλαση από το κατάστημα.

Edited by κασσ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τους "μεγαλύτερους" συναδέλφους να μας πει αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος για τον ΓΟΚ 73 (ν.δ.8/73) που να αναφέρει τον περιορισμό και την απαγόρευση κατασκευής ακόμη και W.C ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τουαλετα πράγματι ίσχυε όπως θυμάμαι.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως τόσα μαγαζιά εστίασης έχουν τραπεζοκαθίσματα στα πατάρια.Να τα χρησιμοποιούν παράνομα ?

 

Εμένα πάλι θα με προβλημάτιζε αν υπάρχουν καθόλου νόμιμα ή αν τα χρησιμοποιούν νομίμως τα πατάρια. Από παράνομα άλλο τίποτα, είναι γεμάτος ο τόπος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάλι θα με προβλημάτιζε αν υπάρχουν καθόλου νόμιμα ή αν τα χρησιμοποιούν νομίμως τα πατάρια. Από παράνομα άλλο τίποτα, είναι γεμάτος ο τόπος.

 

Αυτό είναι η πικρή αλήθεια.Μοιάζει με τους χώρους "μη καπνιζόντων".

Share this post


Link to post
Share on other sites

RINA

Αρθρο 22,παρ.4 ΓΟΚ 1973

 

Χώρος κύριας χρήσης είναι αυτός που έχει 2,70 μ. ύψος.Επειδή είχες εξ'αρχής μικρότερο ύψος,λυπάμαι αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις βεβαίωση για κύρια χρήση.

Αν ήταν κύριας χρήσης θα την διατηρούσες και σήμερα.

 

Αρθρο 84,παρ.6 ΓΟΚ 1973

 

..."εφ' όσον η κατασκευή και η διάταξις αυτών ανταποκρίνεται εις την χρήσιν των μόνον ως παραρτημάτων των εν λόγω αιθουσών και ουχί εις άλλην αυτοτελή χρήσιν. Η προσπέλασις προς τον ανοικτόν εξώστην επιτρέπεται μόνον δια κλίμακος κειμένης απαραιτήτως εντός του χώρου του καταστήματος ή της αιθούσης εις τον οποίον ευρίσκεται ο ανοικτός εξώστης."

 

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο όρος παράρτημα δεν αφορά την χρήση κύρια ή βοηθητική(η οποία προκύπτει από το παραπάνω άρθρο 22)αλλά ότι πρέπει να είναι αναπόσπαστο τμήμα σε άμεση σχέση και αποκλειστική προσπέλαση από το κατάστημα.

Τελικά το πατάρι, ως παράρτημα ισογείου, παίρνει βεβαίωση κύριας χρήσης;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πατάρι μόνο του...αφ΄ εαυτού του που θά λεγε και ο Harry klynn όχι. Παίρνει το ισόγειο που περιέχει στον όγκο του και το πατάρι.

Σχετικά με τα ύψη το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 22 παρ. 5 έχει αντικατασταθεί ζητάει για την αίθουσα με πατάρι ελ. ύψος 5,00μ. Δεν ορίζει πόσο θα είναι το ύψος κάτω από πατάρι και πόσο πάνω από αυτό. Το σύνολο πάντως παραμένει 3,30+2.

 

(Σε ένα κατάστημα 100τμ. με 50τμ πατάρι ο μέσος όρος του ύψους ή του όγκου αν θέλετε είναι 3,25)

 

Τώρα για την χρήση του στο άρθρο 84 παρ.6 επιτρέπει όλες τις χρήσεις που θα έχει ο ισόγειος χώρος με τους περιορισμούς της πρόσβασης και του 50% της επιφανείας.

 

Δεν βλέπω πουθενά να απαγορεύεται η κατασκευή WC στο πατάρι.

 

Μία καφετέρια στο ισόγειο κάλλιστα μπορεί να έχει τραπεζοκαθίσματα στο πατάρι...

Όπως και μια τράπεζα έχει γραφεία στο πατάρι.

 

Και μην ξεχνάμε και τους ανοιχτούς εξώστες στους κινηματογράφους και εκεί υπάρχουν καθίσματα.

 

Τώρα θυμήθηκα την "Αλάσκα" στην Πατησίων (σήμερον 2 έργα) όπου στο πατάρι ψήνανε και ρέγκες! (οι θεατές)

post-31607-0-73401100-1391448125_thumb.jpg

post-31607-0-94377600-1391448308_thumb.jpg

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.