Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

International Welding Engineer


schionop

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους Συναδέρφους, καλώς σας βρήκα!

 

Ενεργόποιώντας την παρουσία μου σε αυτή την παρέα και προσθέτοντας κι εγώ ίσως κάποια χρήσιμη πληροφορία στο φόρουμ,

 

Επειδή είμαι στο χώρο των συγκολλήσεων, αγαπώ το αντικείμενο και αντίστοιχα είδα μερικές σχετικές Δημοσιεύσεις που αφορούν στο θέμα,

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Τίτλος του International Welding Engineer (IWE), δίνεται πλέον και στην Ελλάδα μέσω του Ελληνικού Ινστιτούτου Συγκολλήσεων και της Ελληνικής Εταιρίας Συγκολλήσεων.

 

http://www.wgi.gr/

http://hwelda.com/

 

Δεν ξέρω περισσότερα, ξέρω μόνο ότι ένας συνάδερφος παρακολούθησε πέρσι το πρόγραμμα στην Ελλάδα και πήρε το σχετικό Τίτλο από εδώ.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το υποχρεωτικό πλέον ΕΝ 1090 που αφορά στις μεταλλικές κατασκευές, έχει σχέση με αυτούς τους τίτλους και ίσως ενδιαφέρει κάποιους συναδέρφους...

 

 

Καλή μας συνέχεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, έχω δύο φίλους που παρακολουθούν το πρόγραμμα, διαρκεί αρκετό καιρό και κοστίζει αρκετά χρήματα αλλά είναι πολύ καλό....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είμαι σίγουρος ότι θα στοιχίζει αρκετά χρήματα ...!!

Αν κάποιος δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με το αντικείμενο, είναι κρίμα να φορτωθεί ένα τέτοιο κόστος!

Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως το παρακολουθούν άνθρωποι που το χρειάζονται στη δουλειά τους και γνωρίζουν αν θα το αποσβέσουν ή όχι.

Ο τίτλος είναι απόλυτα αναγνωρίσιμος στο εξωτερικό και πολύ σοβαρός ενώ, οι αμοιβές είναι πολύ καλές. Τώρα για εδώ, ειδικά όπως έχουμε γίνει... είναι ένα θέμα!

Το ΕΝ 1090 όμως, όπως είπα, το απαιτεί οπότε λογικά, ίσως είναι ένα κίνητρο...

Link to comment
Share on other sites

Για τι κοστος μιλαμε?

 

Το βρηκα, ειναι 3600Ε!

 

Βλεπω οτι απευθυνεται και σε μηχανικους.

Περα απο το θεωρητικο κομματι, ο μηχανικος θα μπει και στη διαδικασια να αρχισει τη συγκολληση?

Μηπως το προγραμμα αυτο απευθεινεται σε επαγγελματιες, πιστοποιημενους συγκολλητες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στα site που postαρα παραπάνω κάπου θα γράφει...

Το Ελληνικό Ιστιτούτο Συγκολλήσεων είναι ο Εθνικός φορέας

και η Ελληνική Εταιρεία Συγκολλήσεων ο εκπαιδευτικός φορέας αν κατάλαβα καλά...

σε κάποιον από τους δύο θα γράφει...

 

Όχι το πρόγραμμα είναι σίγουρα για Διπλωματούχους και Πτυχιούχους μηχανικούς! Το αντίστοιχο για Συγκολλητές είναι το International Welder... τώρα που το χαζεύω κι εγώ καταλαβαίνω περισσότερα..

http://hwelda.com/υπ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε...

Ο ένας δίνει πιστοποίηση σε ηλεκτροσυγκολλητές (3.660€) και έχει 2.000 ώρες πρακτική εξάσκηση

Ο άλλος δίνει το Δίπλωμα του Μηχανικού Συγκολλήσεων που αφορά εμάς και είναι 6.500€ και 455 ώρες η θεωρητική εκπαίδευση (και 60 ώρες πρακτική)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πλέον είναι υποχρεωτικό σε κάθε εταιρεία που κατασκευάζει μεταλλικά να έχει πιστοποιημένο μηχανικό συγκολλήσεων...οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.