Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριοθέτηση αγροτεμαχίου που συνορεύει με ρέμα


Recommended Posts

Αυτο εκανα και πηρα την ιδια απαντηση, τα παραπανω τμ θα τα κατεχουν οι ιδιοκτητες αλλα τα ορια θα ειναι τα ορια που θα βγαζουν τα τμ του τιτλου. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Μου έχει ανατεθεί τοπογραφικό διάγραμμα για κληροτεμάχιο από διανομή το οποίο από την μία πλευρά του οριοθετείται με ρέμα. Το ρέμα έχει πλέον οριοθετηθεί και δεν ταυτίζεται με αυτό της διανομής και έχει μπει εντός του κληροτεμαχίου. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι υπάρχει απαλλοτρίωση, αφού το ρέμα θεωρείται κοινόχρηστο χώρος, με αποτέλεσμα να ελαττωθεί το εμβαδόν του κληροτεμαχίου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι όπως το λες. Επειδή έχω συμμετάσχει σε αρκετές μελέτες για οριοθέτηση ρεμάτων πιστεύω (ή καλύτερα πίστευα) ότι οι υπηρεσίες στο Ν. Θεσσαλονίκης σεβόταν τα όρια που δίνε η Τ. Υπηρεσία. Συνήθως οι οριοθετήσεις γίνονται "επί χάρτου" δηλ. σε σχέδια που συντάσσουν ιδιώτες μηχανικοί. Εκτός αν υπάρχει λόγος (π.χ. πτώση πρανών) πάνε ..παρα έξω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Μια ερωτηση ...αν

"'Οπως πάγια έχει κριθεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας η κοίτη χειμάρρου, δηλ. ροής όμβριου ύδατος, δεν αποτελεί πράγμα κοινής χρήσης κατά την έννοια του Αρθ-967 του Αστικού Κώδικα, αλλά συνιστά εδαφική έκταση δεκτική ιδιωτικής ιδιοκτησίας. Την ιδιότητα δε του ενιαίου της ιδιοκτησίας δεν αναιρεί το γεγονός ότι τμήμα αυτής καταλαμβάνει κοίτη διερχόμενου χειμάρρου (ΣΤΕ-3630/87, ΣΤΕ-2963/78 κα).

τοτε γιατι ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλωνουμε πανω στο τοπογραφικο οτι "ΔΕΝ καταλαμβανει ρεμμα"????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, για αγροτεμάχιο που συνορεύει με ρέμα μου ζητήσαν προσωρινή οριοθέτηση του ρέματος για έκδοση άδειας δόμησης. Το όμορο αγροτεμάχιο έχει καταθέσει φάκελο προσωρινής οριοθέτησης ο οποίος έχει εγκριθεί από την αρμόδια ΥΔΟΜ το 2020 και έχει σταλεί στην αποκεντρωμένη για επικύρωση. Οπότε αφού η ΥΔΟΜ έχει ήδη εγκρίνει υδραυλική μελέτη για το τμήμα του ρέματος που με ενδιαφέρει, χρειάζεται να κάνω κ εγώ την ίδια δουλειά από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.