Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες οχημάτων (φορτηγών)


Dimitris_81

Recommended Posts

  • 5 months later...
παραθέτω το πρόγραμμα

καλημέρα ,είμαι νέο μέλος .ψάχνω πολύ καιρό να βρω μελέτες στατικότητας οχημάτων και συγκεκριμένα ψάχνω να βρω να αγοράσω πρόγραμμα για μελέτες σε οχήματα (φορτηγά ,γερανούς , επικαθίμενα ,κλπ),αν γνωρίζει κάποιος , ας μου απαντήσει.

 

παραθέτω το πρόγραμμα

φίλε alertcorp ευχαριστώ πολύ για το προγραμματάκι.άψογο!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

για σας και πάλι , έχει κανείσ καμία μελετη για ημιρυμουλκούμενο τριαξονικό επικαθίμενο υπέρβαρο, που ελκεται απο τράκτορα?

ειμαι νεα μηχ/κος και δεν μου ξανατυχε τετοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε μία κουβέντα του ποδαριού μου πρότειναν μία μελέτη για λεωφορείο.

Και λέω κουβέντα του ποδαριού διότι δεν έχω πολλά στοιχεία....

Απλά μου είπαν πως αν βγάλουμε κάποια καθίσματα από ένα λεωφορείο μιας σχολής οδηγών και κάνει μελέτη ένας μηχανολόγος, τότε ο ιδιοκτήτης πληρώνει λιγότερα στην εφορεία.

Γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Και αν ισχύει, τι μελέτη πρέπει να γίνει?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγω ελειπα στο εξωτερικο και εκει δουλευα ενα σχεδιαστικο IDEAS που εκανε 3D σχεδια και διαφορες αναλυσεις. Οπως καταλαβαινεις δεν εχω καμια σχεση με το AUTOCAD.Εχω δει σε καποιες μελετες ενα σκαριφημα φορτηγου με τις διαστασεις πανω (ενα προχειρο σχεδιο) αυτη τη στιγμη για μενα αυτο ειναι λιγο δυσκολο. Υπαρχει καποος τροπος να βρω ενα τετοιο σχεδιο σε καποιο σχεδιαστικο η πρεπει να το κανω απο την αρχη?Και ειναι να το κανω απο την αρχη πως το ξεκινας καποιες βασικες οδηγιες.

Το σχεδιο απ'οτι ειδα ειναι ενα απλο 2D.

Ευχαριστω

 

Βλέπε συνδέσμους και φωτογραφίες στο:

edit (σβήστηκε λινκ που ήταν διαφημιστικό) ...

...

...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας,

 

στη δουλειά κλήθηκα να κάνω την μελέτη για την ταξινόμηση γερανού σε διαξονικό φορτηγό (πρώτη επαφή με τον τομέα). Χρησιμοποίησα τη μελέτη που έχει ανεβεί στο site (πολύ ωραία δουλειά) η οποία νομίζω θέλει μερικές αλλαγές στις μονάδες που χρησιμοποιούνται στους υπολογισμούς. Δυστυχώς η μελέτη που κατέθεσα κόπηκε γιατί δεν περιέχει το κομμάτι για την ενίσχυση πλαισίου του φορτηγού. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα και αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για να το τροποποιήσω.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτησω αν έχει ασχοληθει κανείς με μελέτη-τεχνική περιγραφή τοποθέτησης ανατρεπόμενης καρότσας σε φορτηγό και συγκεκριμένα για τον υπολογισμο των επιπτώσεων στους άξονες και τον έλεγχο της ευστάθειας?

Εχω εκπονήσει μελέτη-υπολογισμό τοποθέτησης γερανού επί οχήματος, αλλά όχι για μηχανισμό ανατροπής.

Πως εξετάζεται η συγκεκριμένη περίπτωση...? Δεν μπορώ να συμπεράνω τι πρέπει να υπολογίσω όσον αφορά την ανατροπή για να αποφανθώ για την ευστάθεια σε σχέση με τις ροπές και την κλίση....

 

Είναι απαραίτητη αυτή η μελέτη για την έκδοση άδειας για το φορτηγό? Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικα με την ταξινόμηση αυτών των φορτηγών.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

επανερχομε στο θεμα ... 

για τους διαχειριστες .. αν και ασχολουμαστε λιγοι με μελετες οχηματων κ ειδικου σκ%

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε φορτηγό πελάτη μου,ζητάνε ειδική άδεια για μεταφορά μπαζών και χωρίς αυτή δεν τον αφήνουν να περάσει στον ΧΥΤΑ.Πρεπει απο οτι κατάλαβα να κάνω μια τεχνική έκθεση σαν μηχανολόγος.Ξερετε που μπορω να βρω την σχετική νομοθεσία?Εχει συναντήσει κανείς άλλος τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

επανέρχομαι στο θεμα ... αν και ξέρω ειναι δύσκολο καποιος να δώσει μια έτοιμη μελετη για να την εχουμε σαν πρότυπη ... όποιος ομως θελει και εχει μια μελετη για νεκροφόρα ή μπετονιέρα ή αντλία σκυροδεματος  ας μας δώσει λιγες λεπτομέρειες, ειδικά στα υπολογιστικά κομμάτια,  για το τι ακριβώς θέλουν στην στατική ανάλυση του σασι ειδικά των συνδέσεων στο αμάξωμα και ειδικά τα αντίστοιχα για τις μετατροπές σε νεκροφόρες όπου ειναι ποιο μπερδεμένα αφού δεν υπάρχει ''απλό'' σασι όπως τα φορτηγά ;; δεν ξέρω μπορει να ειναι κατι απλό να κανεις μια παραδοχή απλη και να ξεμπερδεύεις ...  οποιος εχει κατι και θελει ας βοηθήσει ..ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.