Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες οχημάτων (φορτηγών)


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ειμαι νεος εδω και ελπιζω καποιος να με βοηθησει.

Ασχολουμε με μελετες οχηματων (φορτηγων-οδικης βοηθειας κτλ) ειμαι νεος στον τομεα αυτο και ψαχνω καποια βοηθεια για τις μελετες, αν υπαρχουν καποια σχεδιαστικα προγραμματα με οχηματα η καποια μοντελα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Dimitris_81.

 

Αν μπορείς να γράφεις με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά και επιπλέον δείχνουν ότι "φωνάζεις".

Ρίξε μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής του φόρουμ ΕΔΩ.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Κατέβασε από τα downloads το πρόγραμμα "ΠΙΞΙΣ" του συναδέλφου iliekater. Μπορεί να το βρεις χρήσιμο και για τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις "μελετες οχηματων"? Ειναι πολυ γενικο και οταν μιλας συγκεκριμενα κιολας για Ελλαδα ακουγεται ισως και αστειο. Αν το οριζες ισως να μπορουσε να σε βοηθουσε καποιος διοτι μελετες με την εννοια των υπολοιπων μηχανολογικων μελετων οπως π.χ. ανελκυστηρων δεν υπαρχουν στην αυτοκινητοβιομηχανια πουθενα στον κοσμο. Αν τωρα ασχολεισαι με ADR η κατι παρομοιο δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρεις πληροφοριες αν οχι καποιο software. Παρ'ολα αυτα πες μου τι ακριβως ζητας ισως μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοω ? μελέτη οχήματων για να περάσουν το υπουργείο. Πιο συγκεκριμένα ελεγχος φορτισης αξονων,ελεγχος ανατροπηςενα σχεδιο του οχηματος. αυτο που θα με βοηθουσε παρα πολυ ειναι αν υπαρχει κποιος τροπος η καποιο προγραμμα για αυτοκινητα που να εχει σχεδια αυτοκινητων η εστω κατι πιο γενικο, γιατι να κατσω να σχεδιασω ενα ολοκληρο οχημα και την υπερκατασκευη του ειναι καπως δυσκολο.

Το υπουργειο τις ονομαζει μελετες οχηματων.Επισης στο εξωτερικο υπαρχουν αντιστοιχες "μελετες" γιατι τις εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα σχεδια δεν εχω χρησιμοποιησει το προγραμμα αλλα εχω ακουσει οτι εχει απειρες πληροφοριες(autodata) και ισως να υπαρχουν και καποια σχεδια που μπορει να σου κανουν διαφορετικα στειλε e-mail στις εταιρειες να σου στειλουν αυτα που θες αν και το βρισκω δυσκολο εως ακατορθωτο να αφιερωσουν χρονο να στειλουν κατι. Για τα υπολοιπα εχεις εξαντλησει το διαδικτυο? Πολλες φορες μας διαφευγουν πολλες πληροφοριες γιατι δεν ψαχνουμε σωστα! Για τις αξονικες φορτισεις δεν ξερω τι θεωρειται αποδεκτο απο το υπουργειο αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται ειδικο software, με μια καλη αναλυση και ενα προσεγμενο συντελεστη ασφαλειας εισαι ενταξει. Στη πολεοδομια μεχρι πριν 20-30 χρονια τα χαρτια των στατικων αντιμετωπιζαν τις πλακες σαν 3point bending και στην αυτοκινητοβιομηχανια υπαρχουν ακομα εταιριες φρενων που παιρνουν μηχανικο συντελεστη για τις θερμικες φορτισεις και δεν κανουν καμια αναλύση για αυτες. Για τις ανατροπες παλιοτερα ειχα ασχοληθει με μια αναλυση ανατροπης για λεωφορεια με βαση την 2001/85/EC και εψαχνα και εγω για λογισμικο και τα πραγματα ηταν αρκετα δυσκολα.Εν τελει βρηκα ενα κωδικα Π.Σ. που ειχε γραφτει για μη εμπορικους σκοπους και εκανα την δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για να σου δωσω να καταλαβεις σου στελνω ενα site http://www.omarsspa.it/schede/13b-223-014-DOPPIO-PIANO-20.jpg μπες να δεις τι εννος σχεδιο. Το οχημα με καιει πιο πολυ να σχεδιασω η αν υπαρχει καποιο προγραμμα για τετοιου ειδους σχεδια.

μου ειπαν για το autocad αλλα πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να σχεδιασεις ενα οχημα απο το "0"

Link to comment
Share on other sites

Ο μπελας του AutoCAD ειναι μαλλον αναποφευκτος, φανταζομαι πως και αυτοι χρησιμοποιουν για αυτα τα σχεδια καποιο γενικης σχεδιασης 2D σχεδιαστικο και εχουν ετοιμες block libraries με εξαρτηματα. Ρωτησε απευθειας παντως σε εταιριες πως θα μπορουσες να προμηθευτεις τετοιου ειδους σκαριφηματα(η IVECO αν θυμαμαι καλα ειχε καποια στο site της μεχρι προτινως) γιατι μπορει να σου τα δωσουν σε IGES και να τα αλλαξεις οπως θες χωρις να χασεις ιδιαιτερο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ ενδιαφερον θεμα!!!

ασχολουμαι αρκετο καιρο με τισ μελετεσ αυτεσ

δυστυχωσ δεν υπαρχει ευκολα καποιοσ μπουσουλασ για αυτεσ.

εγω προσωπικα ασχολουμαι με τον R66 που αφορα δοκιμεσ για την αντοχη υπερκατασκευησ λεωφορειου σε περιπτωση ανατροπησ αυτου. εχω αρκετα πραγματα για τα λεωφορεια λογω το οτι ειμαι ταυτοχρονα και αμαξοποιοσ. επισησ δουλευω σε προγραμματα Π.Σ.

μου κανει εντυπωση που ασχολειστε με αυτα τα θεματα. μπραβο και σε οτι μπορω να βοηθησω ειμαι ανοιχτοσ σε ερωτησεισ.

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβαινεις εγω ασχολουμε με τις υπερκατασκευες για οχηματα οδικησ βοηθειας. Τοποθετησης γερανου κτλ. εσυ τις εξισωσεις που χρησιμοποιειες για τις ροπες τις εχεις βρει καπου?εχω βρει εγω καποιες αλλα θελω να μαι σιγουρος οτι ειναι οκ. Επισης το επομενο κολλημα μου ειναι για το σκαριφιμα. αν εχεις κατι υπ' οψη σου πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημήτρη γεια σου.

Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με εσένα. Αν έχεις βρει κάτι σχετικά με τις μελέτες φόρτισης αξόνων σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις μερικά στοιχεία??? Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να διαβάσεις το μήνυμά μου και ελπίζω να μπορέσεις να με βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.