Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτες οχημάτων (φορτηγών)


Dimitris_81

Recommended Posts

Ερώτηση: Γιατί δεν ζητάτε από ένα στατικό να σας κάνει μία ανάλυση του μοντέλου σε πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Sector Καλημέρα,

έχω κατι υπ'οψη μου αλλα πες μου πρώτα εσυ με τι ασχολεισαι?τι είδους διασκευές?

Link to comment
Share on other sites

Dimitri,

Αν εισαι μηχ. μηχ. τοτε ενα βιβλιο αντοχης υλικων εχει ολα εκεινα που χριαζεσαι για να κανεις μελετες ροπων, αντοχης σε αξονες κτλ κτλ, (εγω για πχ χρησιμποιουσα του Κερμανιδι). Δεν χρειαζεται στατικός ρε παιδια, τι μηχ μηχ ειμαστε :!: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Sector Καλημέρα,

έχω κατι υπ'οψη μου αλλα πες μου πρώτα εσυ με τι ασχολεισαι?τι είδους διασκευές?

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο καλησπέρα,

ευχαριστώ για την βοήθεια απλα το πρόβλημα μου είναι αν υπάρχει καποια ιδιαιτερότητα όπως οταν ενα οχημα φερει γερανο. Ως προς τις ροπες ειμαι οκ. Το ποσο σταθερο ειναι το οχημα οταν φερει καποιο φορτιο και ποσο φορτιο μπορει να μεταφερει κτλ

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβαινεις εγω ασχολουμε με τις υπερκατασκευες για οχηματα οδικησ βοηθειας. Τοποθετησης γερανου κτλ. εσυ τις εξισωσεις που χρησιμοποιειες για τις ροπες τις εχεις βρει καπου?εχω βρει εγω καποιες αλλα θελω να μαι σιγουρος οτι ειναι οκ. Επισης το επομενο κολλημα μου ειναι για το σκαριφιμα. αν εχεις κατι υπ' οψη σου πες μου

 

Δημητρη, οι εξισωσεις που χρησιμοποιουμε ειναι απλες εξισωσεις. Δεν απαιτειται καποιοσ στατικος αλλα μονο απλη αναλυση δυναμεων και ροπων. Δεν θελουν κατι δυσκολο και ειδικο.Για το σκαριφημα τι ακριβως θελεις να μαθεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγω ελειπα στο εξωτερικο και εκει δουλευα ενα σχεδιαστικο IDEAS που εκανε 3D σχεδια και διαφορες αναλυσεις. Οπως καταλαβαινεις δεν εχω καμια σχεση με το AUTOCAD.Εχω δει σε καποιες μελετες ενα σκαριφημα φορτηγου με τις διαστασεις πανω (ενα προχειρο σχεδιο) αυτη τη στιγμη για μενα αυτο ειναι λιγο δυσκολο. Υπαρχει καποος τροπος να βρω ενα τετοιο σχεδιο σε καποιο σχεδιαστικο η πρεπει να το κανω απο την αρχη?Και ειναι να το κανω απο την αρχη πως το ξεκινας καποιες βασικες οδηγιες.

Το σχεδιο απ'οτι ειδα ειναι ενα απλο 2D.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγω ελειπα στο εξωτερικο και εκει δουλευα ενα σχεδιαστικο IDEAS που εκανε 3D σχεδια και διαφορες αναλυσεις. Οπως καταλαβαινεις δεν εχω καμια σχεση με το AUTOCAD.Εχω δει σε καποιες μελετες ενα σκαριφημα φορτηγου με τις διαστασεις πανω (ενα προχειρο σχεδιο) αυτη τη στιγμη για μενα αυτο ειναι λιγο δυσκολο. Υπαρχει καποος τροπος να βρω ενα τετοιο σχεδιο σε καποιο σχεδιαστικο η πρεπει να το κανω απο την αρχη?Και ειναι να το κανω απο την αρχη πως το ξεκινας καποιες βασικες οδηγιες.

Το σχεδιο απ'οτι ειδα ειναι ενα απλο 2D.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημήτρη έχω ένα φίλο οδηγό στα ΚΤΕΛ που μου ζήτησε να του κάνω μία μελέτη φόρτισης αξόνων για τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ. Όσο κι αν έχω ψάξει δεν βρήκα κάτι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.