Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτες οχημάτων (φορτηγών)


Dimitris_81

Recommended Posts

Νομίζω θα φανεί χρήσιμο με όσους έχουν σχετική ενασχόληση.

Αν βρεθούν και ταξινομηθούν και όλα τα έγραφα ανά κατηγορίες οχημάτων αρμοδιότητας Υπ. Μεταφορών θα είναι ακόμα πιο χρήσιμο για όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας .

Μου ζητήθηκε να ασχοληθώ με την διαδικασία μετατροπής οχήματο (μικρου λεοφορείου) σε  τροχόσπιτο  

Ο πελάτης δεν εχει αγοράσει ακόμη το όχημα  αλλα θα ειναι κατι του τυπου Mercedes-Benz  VARIO

316709133_0_n.jpg

Έχω μαζέψει αρκετές νομοθεσίες . Ξεκινόντας με την 20270 Β884/1973 αλλα μου ειπαν πως αυτο αφορά διασκευές ενώ αυτο που θέλω να κάνω εγώ ειναι μετατροπή και για αυτο εγκύπτω στον νόμο 12641/1368/ΦΕΚ797Β/2011 (τον οποιον δεν μπορώ να βρώ )

και στον 3763/111/2015 ΦΕΚ111 63 Β/2015 τον οπόιο παραθέτω εδώ 3763-111-ΦΕΚ 1163Β-18-6-2015.pdf

Άσχετα απο το κομμάτι της αμοιβής του μηχανικού και οτι αφορά την κατασκευή , γνώρίζετε τι κόστος εχουν περίπου αυτές οι μετατροπές(παράβολα  κλπ) αλλα και τι αλλο πρεπει να προσέξω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFYAFdDx4L2G3dtvSoClrL8U8nXSeawf8x5MXD0LzQTLf7MGgcO23N88knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIud7tuEfBIBITjh7LaGwuh8fAJQFpDrJEuH8DG6yO0SC_

εδώ είναι ο η υα ..κόστος δεν γνωρίζω αλλά αν δεις τι ζητάει και τι πρέπει να κάνεις θέλει δουλειά και ψάξιμο ...

πάντως τα αυτοκινούμενα δεν ανήκουν στα οχήματα ειδικού σκοπού .. λογικά θα ακολουθήσεις την διαδικασία που ακολουθούν αυτοί που μετατρέπουν οχήματα σε νεκροφόρες .. 

βέβαια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το μηχανολογικο που θα του δώσει την αδεια  ..

Edited by george68
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  και ευχαριστώ για το λινκ 

Στον νόμο 1163/15 λεει στο αρθρο 7  "Δημιουργείται στην ΔΤΟ Μητρώο Μηχανικών " και οι εργασίες  "κατατίθενται μόνο από Μηχανικούς εγγεγραμμένους στο Μητρώο."

έχει γραφτεί κανεις σε αυτο το μυτρώο ? οποιος εχει σφραγίσει τεχνικη μελετη, σχεδια ,κλπ πρεπει να ειναι στο Μητρώο ή μπορει ο φακελος μετα μπορει να παει σε εναν αλλον που να ειναι γραμμένος ?

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2021 at 9:19 ΠΜ, Alexgmech said:

Καλημέρα  και ευχαριστώ για το λινκ 

Στον νόμο 1163/15 λεει στο αρθρο 7  "Δημιουργείται στην ΔΤΟ Μητρώο Μηχανικών " και οι εργασίες  "κατατίθενται μόνο από Μηχανικούς εγγεγραμμένους στο Μητρώο."

έχει γραφτεί κανεις σε αυτο το μυτρώο ? οποιος εχει σφραγίσει τεχνικη μελετη, σχεδια ,κλπ πρεπει να ειναι στο Μητρώο ή μπορει ο φακελος μετα μπορει να παει σε εναν αλλον που να ειναι γραμμένος ?

τυπική είναι η εγγραφή , δεν μπορώ να καταλάβω τον λογο ύπαρξης της, ίσως επειδή πρώτα οι μελέτες ειδικου σκοπού πέρναγαν απο το υπουργείου δεν ήθελαν κάθε φορα να ψάχνουν ποιος και γιατί έκανε την μελετη και έφτιαξαν ένα μητρωο...  ..από εκεί και περα κοίτα και αυτόν τον νομο ΦΕΚ 61 Β 21-1-2020 ... οπου οι μελέτες ειδικου σκοπού πάνε στις περιφέρειες πλέον ... και τα μηχανοκίνητα τροχόσπιτα είναι μέσα σε αυτά 

https://www.kodiko.gr/nomologia/download_fek?f=fek/2020/b/fek_b_61_2020.pdf&t=fff6d86efb2e7858785d9a1f188635b4

Edited by george68
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 12/12/2008 at 12:52 ΜΜ, alertcorp said:

παραθέτω το πρόγραμμα

Καλημέρα. Θα μπορούσες να μου στείλεις το πρόγραμμα να δω κι εγώ σε δικό μου φορτηγό, που απέκτησα τώρα, τί πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ρε παιδιά υπάρχει κάποιο σεμινάριο που να ασχολείται με μελέτες ΄΄οχημάτων΄΄ και ότι περιλαμβάνει αυτό προς την διεκπαιρέωση των μελετών που αφορά μηχανολόγους με βάσει αυτά που ορίζει η εκάστοτε νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι καινούργιος στον χώρο των οχημάτων.Έχω αναλάβει μια υπόθεση έκδοση αδείας για ένα εισαγωγής τρειλερ (λεμβου) κατηγορίας 02 τα οποία δεν έχει τα χάρτια του ο  ιδιοκτητησ με μεικτο βα΄ρος 1000 kg και απόβαρο 650 kg με ταμπελάκι πάνω και  μου έχει ζητηθεί απο το μηχανολογικό τεχνική μελέτη αντοχής του φορέα. Έχει κάποιος συνάδελφος πρότυπο παράδειγμα τέτοιας μελέτη?

Edited by panagiotis1994
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 1/4/2010 at 12:41 ΠΜ, msamartz said:

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτησω αν έχει ασχοληθει κανείς με μελέτη-τεχνική περιγραφή τοποθέτησης ανατρεπόμενης καρότσας σε φορτηγό και συγκεκριμένα για τον υπολογισμο των επιπτώσεων στους άξονες και τον έλεγχο της ευστάθειας?

Εχω εκπονήσει μελέτη-υπολογισμό τοποθέτησης γερανού επί οχήματος, αλλά όχι για μηχανισμό ανατροπής.

Πως εξετάζεται η συγκεκριμένη περίπτωση...? Δεν μπορώ να συμπεράνω τι πρέπει να υπολογίσω όσον αφορά την ανατροπή για να αποφανθώ για την ευστάθεια σε σχέση με τις ροπές και την κλίση....

 

Είναι απαραίτητη αυτή η μελέτη για την έκδοση άδειας για το φορτηγό? Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικα με την ταξινόμηση αυτών των φορτηγών.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα. Μου έδωσαν κι εμένα κάτι αντίστοιχο για να εκδόσω μελέτη για ανατρεπόμενη καρότσα σε φορτηγό. Μπορείς να βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.