Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά για συμβούλιο αρχιτεκτονικής - έντυπα


Recommended Posts

Πρέπει να συνεννοηθείς μαζί τους, δεν υπάρχει γενικός κανόνας.

 

Συχνά το χέρι με χέρι εννοούν σωστά να πας εκεί τον φάκελο, κάνουν το παραπεμπτικό (ή να καταγραφεί κάπου)  και από εκεί μπορείς να κάνεις συνεννόηση να κάνεις τον κούριερ εσύ και όχι η υπηρεσία για να κερδίσεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι μέλος Σ.Α. (ή παλαιό μέλος ΕΠΑΕ) αλλά εγώ έχω διαπιστώσει πως τις θέσεις σε αρκετές περιπτώσεις τις καταλαμβάνουν άτομα χωρίς ιδιαίτερη κατάρτιση αλλά με τεράστιο θράσος.

Παρόλο που με την υπογραφή τους έχουν κατασκευαστεί πραγματικά εκτρώματα αποκτούν λόγο ύπαρξης όταν αναλαμβάνουν τον ρόλο του κριτή. 

 

Εννοείται πως δε μέμφομαι την ειδικότητα των αρχιτεκτόνων (το θεωρώ γελοίο να γενικεύει κανείς και να κατηγορεί ολόκληρους κλάδους  - η αξία των Α.Μ. και Π.Μ. δε μειώνεται με σχόλια). Πάντως την άποψή μου θα τη λέω ελεύθερα είτε πρόκειται να παίρνει αρνητική, είτε θετική ψήφο από εσένα.

Επιπλέον, δε θεωρώ υποχρέωσή μου να τους πηγαίνω και τη δουλειά μου σε ηλεκτρονική μορφή και να διατηρούν οι κύριοι ηλεκτρονικό αρχείο.

Αν θελεις μας λες και τη δική σου άποψη επί του θέματος...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας όπου λόγω ειδικού κτιρίου και πέργκολας απαιτείται ΣΑ κατά τη γνώμη σας απαιτούνται όψεις με χρώμα ?

Επειδή στην πραγματικότητα οι όψεις έχουν αλλάξει σε σχέση με τις εγκεκριμένες λόγω αυθαιρεσιών (ο,τι αφορά το εξεταζόμενο κατάστημα έχουν δηλωθεί με το Ν.4178 , τα υπόλοιπα σε άλλα επίπεδα από το εξεταζόμενο όχι) τι αποτύπωση στις όψεις θα κάνατε? Την πραγματική ή τη αναληθή εγκεκριμένη?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δείχνω την πραγματικότητα κατά τη γνώμη σου . Να δούμε τι θα πει και η επιτροπή όμως ...

Ως δικαιολογητικά αν έχω καταλάβει σωστά χρειάζονται φωτογραφίες , τοπογραφικό σε σκαρίφημα , όψεις και τεχνική έκθεση . Θα υποβάλλω και στελέχη αδειών , έντυπα ρύθμισης Ν.4178 και κατόψεις των ορόφων όπως θα τους δείξω και στην ΕΕΜΚ. Χρειάζονται και εγκεκριμένες κατόψεις και όψεις ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.